Gabrielov prechod 15. – 21. 7. 2019: vezmime na vedomie a rasťme

Niekedy v živote dochádza k zvratom, kde si len klepeme po čele a hľadáme niekoho, komu by sme to “zosobnili” – a keď nikoho nenájdeme, potrestáme sa za to sami vyhláseniami “mal som to vedieť”, “som ľahkoverný idiot” a podobne. Lenže nič z toho nám reálne nepomôže; iba sa tak cítime ešte väčšia obeť príkoria, než vskutku sme. Možno sme naozaj niečo neodhadli správne. Možno sme niekomu naleteli. Dnes to už vieme. Ale keby sme mali zopakovať tú nepríjemnú situáciu takí, akí sme vtedy boli, viete čo? Urobili by sme znova to, čo sme urobili. Znova by sme sa pomýlili. Znova by sme uverili. Znova by sme sa rozhodli neprávne.

To preto, že nerobíme chyby – iba niekedy musíme čeliť situáciám, na ktoré ešte nie sme pripravení.

Ak sa začneme zatracovať alebo zanevrieme na svet, oberáme sa o možnosť poučiť sa, zmúdrieť a nabudúce to už urobiť inak. Preto: čo sa stalo, to sa stalo. Nerozoberajme. Nehľadajme vinníka. Nezjednávajme “odplatu”. Len vezmime na vedomie a rasťme.

Našou úlohou je teraz nezačať sa uzatvárať v našom príkorí, ale začať spájať to, čo sme sa naučili doteraz, s novým poznatkom. Dá nám to oveľa dokonalejšiu mapu teritória, než ktorú sme mali doteraz. Ale pozor: nepracujme s poučením, kým neopadne emócia. Naša emócia skresľuje naše skutočné poznanie. Kým sa na vec nevieme pozrieť triezvo a s odstupom, kým neodpustíme svetu jeho zákernosť a sebe vlastnú blbosť, nerobme nijaké závery – lebo sa uzavrieme v špirále ublíženej sebaľútosti!

Nielen nám sa dejú príkoria. Nielen my zlyhávame, Deje sa to každému a lepšie ako ich rozoberať je nájsť si spôsob, aby sa nás vnútorne príliš nedotýkali. Najjednoduchšie je sústrediť sa na to pozitívne, čo v situácii dokážeme odhaliť. A ak tam nič také nie je, aby sme si nedovolili spadnúť do emocionality, nájdime si radšej niekoho iného, kto je na tom tiež biedne, a pomôžme mu. Nezabudnite: čo vysielate, to sa k vám vráti. Ľutujte sa – a okamžite sa privalia ďalšie dôvody, aby ste svoju sebaľútosť mohli prehĺbiť. 😛 Pomôžte inému a vaša vlastná pomoc je už na ceste. 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s