Rozhodnúť sa, v čo budeme veriť

Teraz som na kapitole Nutnosť veriť. A ako inak, zasa som sa dozvedela niečo o sebe 😉 :

“Základný rozdiel medzi obyčajným človekom a bojovníkom je ten, že bojovník berie všetko ako výzvu na zdolávanie, kým obyčajný človek berie všetko buď ako požehnanie, alebo ako prekliatie.”

Už keď som to čítala, začala som sa vyškierať. Ja s mojimi ustavičnými príkoriami… Bojovník? Zabudni. Obyčajný človek.

Don Juan pokračuje:

“Bojovník musí byť fluidný (nepevný/premenlivý/prispôsobivý) a musí sa meniť v súlade so svetom okolo neho, či už je to svet ROZUMU alebo VôLE.

Najnebezpečnejší aspekt tohto posúvania nastáva zakaždým, keď bojovník zistí, že svet nie je ani jedno, ani druhé. Bolo mi povedané, že jediný spôsob, ako uspieť v tomto kľúčovom posune je konať tak, ako keby si veril. Inými slovami, tajomstvo bojovníka je, že verí bez toho, aby veril. /…/ Zakaždým, keď bojovník narazí na to, že má veriť, robí to ako svoje rozhodnutie. Bojovník neverí; bojovník MUSÍ veriť.”

Potom prichádza pasáž o tom, ako Carlos mal známu, tá našla v sušičke dve mačiatka, zachránila ich a vypiplala. Boli nekonečne rozmaznané. Po pár rokoch sa musela odsťahovať a tam, kam šla, nemohla vziať mačky so sebou, tak sa rozhodla ich zaniesť k veterinárovi utratiť. Poprosila Carlosa, aby jej s tým pomohol. Naložil ich do auta a viezol ich k veterinárovi. Jedna mačka, Max, sa bránila o dušu spasenú, druhá mačka si bahnila v náručí majiteľky a vôbec sa nebála.

Prišli na veterinárnu kliniku, majiteľka s čiernou mačkou vystúpila a odniesla ju ako prvú. A Castaneda to nemohol preniesť cez srdce a pustil ryšavého Maxa na slobodu; videl, ako sa tá gaučová kopa srsti odrazu správa ako bezchybná mačka a uteká o život. Tá čierna priadla, ako ju niesli na smrť, táto druhá sa tomu vzoprela.

Don Juan mu vysvetlil:

“Ako bojovník MUSÍŠ veriť, že Max prežil, že nielen unikol, ale sa mu podarilo udržať si silu. MUSÍŠ tomu veriť. Bez tejto viery by si totiž nemal nič. “

Carlos sa často zamýšľal nad tým, že je ako ten Max – lenivý a rozmaznaný, ale v kritickom okamihu zaberie na plné pecky a zvládne to. Don Juan ho však upozornil na jeden aspekt, ktorý dovtedy Carlos nikdy nebral do úvahy:

“Myslíš, že si ako Max, a preto si zabudol na tú druhú mačku. Dokonca si nespomínaš ani na jej meno. MUSIEŤ veriť znamená, že musíš vziať do úvahy všetko a než sa rozhodneš, že si ako Max, potrebuješ zvážiť, že by si mohol byť ako tá druhá mačka; miesto zdrhania o život a riskovania, že to nedáš, môžeš prijať osud šťastne, naplnený svojím posudzovaním.”

Pre mňa je to dosť otrasný príbeh už sám o sebe, takže sa ho vždy snažím zabudnúť, ale ukazuje, že potrebujeme poznať všetky naše možnosti, než sa pre jednu z nich rozhodneme (=než jej “uveríme”), a ešte vždy je tu možnosť, že situáciu odhadujeme nesprávne a možno si len tú horšiu možnosť premaľovávame na tú lepšiu, aby sme si zachovali dobrý pocit… Je to, ako keď nejakú ženu bije muž a ona to trpí a ospravedlňuje si to tým, že “ale má ma rád”… Figu. Keby ťa mal rád, nebil by ťa. Ale cítiť sa osamelá a slobodná je pre teba oveľa strašnejšie než cítiť sa milovaná a otlčená, tak sa necháš pokojne niesť na utratenie… 😦 S týmto mám fakt problém. Neviem totiž odhadnúť, do akej miery sa nechám niesť na utratenie ja sama len preto, že som sa rozhodla uveriť, že to nebude tak. 😕

A tu do hry vstupuje koncepcia “Smrť ako poradca”. Tá nám totiž ukazuje, že niečomu uveriť musíme – a bolo by dobré, keby sme uverili tej správnej veci… Keby za rozhodnutím na nás nestriehla smrť, nebrali by sme ho dostatočne vážne, ale len “tak nejak”.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s