Od zimy do jari: deň 19

Otázky na zamyslenie:

 1. Čo vo vašom živote vám požiera najviac energie?
 2. Prečo tú oblasť udržiavate v stave, že vás vyčerpáva? Aký nepríjemný krok by ste potrebovali urobiť, aby ste “hodili nové kocky”?
 3. K akým problémom by mohla zmena viesť?
 4. Čo dobré by ste z nej mohli získať?

6 thoughts on “Od zimy do jari: deň 19

 1. Najviac energie mi požiera participácia na realizácii cudzích zámerov a zároveň ma príjemne napĺňa ten pocit uznania zo strany iných a užitočnosti mojej existencie. Uvedomujem si, že keď som vyčerpaná robím chyby, ktorých dôsledky môžu byť fatálne ( nedávno som z nepozornosti prešla autom na červenú cez žel.priecestie). Narážam neustále (u seba aj iných) na pocit zodpovednosti za svoje činy, ktorý potrebujem trochu okresať, lebo to bude asi kameň úrazu v mojom prípade, pretože zodpovednosti/nezodpovednosti prisudzujem v živote až priveľkú vážnosť. Ak by som sa naučila byť nezodpovedná/nespoľahlivá pre iných možno by som získala viac času na realizáciu vlastných snov, ale utrpela by tým asi aj moja sebahodnota. Keď to tak po sebe teraz čítam, prekvapuje ma, že mi tak záleží na tom, čo si o sebe myslím. Ako sa vlastne kŕmi duša nie ego?

  Liked by 1 person

  • 🙂 Ale je pocit zodpovednosti skutočne o “myslení o sebe”? Nie je to skôr o tom, napasovať sa na očakávania iných, ukázať sa ako “platný, spoľahlivý člen spoločnosti” aj na vlastný úkor a zabezpečiť si tým priazeň a schválenie od okolia?

   Páči sa mi

   • Ako sa to vezme Hela 🙂 … mám síce za sebou skúsenosť, ktorá ma vyhodila z priazne okolia a spoločnosti no doteraz nenachádzam v sebe pocit/potrebu získať priazeň a schválenie môjho konania na to aby som sa začlenila späť. Stále sa mi viac páči byť radšej sám vojak v poli, ako ovca v stáde… a zase som pri tej zodpovednosti, lebo ak si sama, nemáš sa za koho schovať /spoľahnúť a to je vyčerpávajúce.Bude to v mojom prípade skôr o dôvere…. v druhých aj v seba.

    Páči sa mi

   • vyhoviet ocakavaniam okolia sa da aj tak ako Marlon Brando vo filme Krstny otec: “ you need people like me. You need to point your fuc…ing finger on me and say, this is the bad guy.” 😜

    Liked by 2 people

 2. Už niekoľko rokov viem, že potrebujem z doterajsej práce odísť a aj keď ju robím stále menej a popri nej si aspoň trochu napĺňam dušu činnosťami, kde pociťujem radosť, stále som úplne neodišla. Prečo? Lebo nevidím možnosť uživiť sa tým, čo ma baví. A v takomto stave “ani ryba ani rak” mi už aj telo kolabuje. A ja viem, že ma život dostáva do stále väčších tlakov, aby som to urobila. Holt, uvidím, čo bude tou kvapkou. Ale dlho to už trvať nabude. Získam slobodu, ale aj neistoru, takže tvorivosť vyletí na nové hodnoty. Teším sa na to a zároveň sa toho bojím. Držte palce!

  Liked by 2 people

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.