Pôvodne som si myslela, že napíšem názov “Slovák má tendenciu vyjadrovať sa nie k myšlienke, ale k jej autorovi”. Potom mi napadlo, že ale to by som sa zachovala presne ako “Slovák” 😀 a tak idem radšej písať situáciu, než to nejako nazvem…
Moja stará bolesť. Zverejníte svoj názor. Niekto s ním nesúhlasí. A napíše ako odpoveď, že to ste ale pekný blb.
🙂 Stretli ste sa s tým?
Ja sa s tým stretávam hodne často. Dnes ráno som na fejsbúku pri článku v rámci Piatka pre otázky našla reakcie zo včera. Jedna pani potvrdzovala, druhá nesúhlasila. A miesto “nesúhlasím a myslím, že v tom-a-tom sa mýliš” alebo “ja to vidím inak, a to tak, že…” som sa dozvedela: “Ó málo ste videla v živote milostivá.”
Neviem, či reagovala na článok (teda na mňa) alebo na tú pani, čo súhlasila. A je to aj jedno, pretože reakcia je typický “kameňák”, ktorý má jediný cieľ – ublížiť inému.
A to ja nemusím.
Všimnite si: ak niekedy s niekým nesúhlasíte, je viacero spôsobov, ako to dať najavo:
- Ja s tým nesúhlasím.
- Ja to vidím inak.
- Ja mám inú skúsenosť.
- Mne sa zdá, že by to mohlo byť aj takto…
- Poznám to tak, že…
- S tým, čo hovoríš, nesúhlasím, pretože ja to viem tak, že…
Niektoré prispievajú k diskusii a zmúdreniu (4 až 6), iné neprispievajú (1 až 3), ale ešte stále sú schodné, hoci hovoriaci sa stavia do pozície toho, u koho sa musíme doprosovať bližšieho vysvetlenia – teda sa tvári ako “nadradený”.
No a potom je tu ešte reakcia, ktorá sa vôbec nevyjadruje k obsahu toho, s čím nesúhlasím, ale k osobe hovoriaceho:
- Ó málo ste videla v živote milostivá.
- To ako môžeš niečo podobné povedať?
- To máš odkiaľ? (To ti kto povedal?)
- To sa ale hlboko mýliš…
- To si môže myslieť len úplný idiot.
- Počúvaš sa vôbec?
Tam autorovi a priori nejde o to, aby sa nejaká informácia korigovala, ale aby vás upratal niekam, kde nevidno a smrdí tam. A sám sa cítil ako niečo lepšie ako vy.
Niekedy sa mi ťažko odlišuje, koľko z týchto reakcií sú len naučené bezmyšlienkovité repliky, čo opakujeme po rodičoch, kamarátoch a janeviemkom. Ale potom si vždy poviem, že ak by som nemala pocit znevýhodnenia, tak niekto môže pindať toľko blbostí, koľko len chce, a ja sa pousmejem a idem ďalej a nemám nutkanie ozývať sa. Keď už to nutkanie cítim, tak práve mám emocionálnu reakciu na nejaký vecný podnet – a to už je výpoveď o mne.
My na Slovensku sme hodne vzťahové (a vzťahovačné) povahy. Svoju hodnotu príliš často odvodzujeme od toho, ako nás iní vnímajú, či s nami súhlasia a nakoľko. Takže nie je zriedkavosť, že siahame po vyjadreniach typu “o autorovi výpovede” miesto toho, aby sme sa zapodievali výpoveďou samotnou.
A ja som špeciálne vysadená na detekovanie vyjadrení o autorovi miesto o výpovedi. To preto, že staviam na rozume a v živote sa ma pričasto snažili menej rozumovo zdatní ľudia “upratávať” pod seba presne týmto spôsobom – a ja som chytila protilátky. Ešte aj dnes, keď už mi to je z hľadiska pocitu vlastnej hodnoty fuk, potrebujem komentovať aspoň to, že k tomu práve dochádza… Niektoré rany idú asi cez všetky vrstvy cibule až niekam do jadra. 🙂
Odpúšťam si. 🙂 Neodpúšťam tým, ktorí sa vyjadrujú k autorovi, keď by mali hovoriť o myšlienke. A neodpúšťam tým, ktorí sa oháňajú guruami miesto toho, aby vzali ich myšlienky, integrovali ich do svojho života cez vlastné skúsenosti a podávali ďalej ako práve tieto skúsenosti. A pretože svetu je celkom jedno, komu ja odpúšťam alebo neodpúšťam, odpúšťam aj jemu, že mu je to jedno a že som ešte stále celkom bezvýznamné koliesko v jeho súkolí. 🙂
To však neznačí, že keď zasa narazím na podobnú reakciu, neprsknem si. 😛
Tá piatková otázka musí byť nejaká začarovaná. Pred chvíľkou som pod ňou (na fejsbúku) našla nový komentár oslovujúci zjavne autorku otázky: “Chod do prace a nerob kuzla. Kde zijes???”
Ľudia, čo keby sme sa snažili hovoriť z toho, čo my cítime a robíme, a nie aký ten druhý je?! PROSÍM… 😕 Naozaj, veľmi, veľmi prosím. Tento štýl komunikácie vo mne postupne zabíja chuť žiť a písať. 😦
Páči sa miPáči sa mi