Nereagujme na neznáme hneď strachom

Včera som robila pre známu šamanskú cestu, pretože jej priateľa napadla nejaká energia, jej sa podarilo akosi ju zahnať ale boli celí vydesení z toho, čo bude najbližšiu noc. Tak som sa vybrala do lesíka. Pretože mi do postele vliezol Lassinko a chcel sa nechať hladkať, tak som ho vzala jednoducho so sebou… Nemala som to robiť. Tým, že na šamanských cestách používame prvky z nášho bdelého života, nevieme sa dosť dobre odosobniť od toho, ako sa bytosti a veci správajú v bežnom živote. A ja som sa bála, aby mi zvedavec Lassiter neutiekol a nezačal sa túlať po lese, tak som si ho vyložila na plece, niesla som ho a v kuse som ho držala, aby mi neubzikol.

Bolo zábavné vidieť, aké veľké oči mal a ako sa mu fúziky naježili dopredu… Sledoval stromy naokolo, ňuchal ako divý. Pozrela som, kam hľadí – na strome nad nami, na vetvi dosť vysoko, bola veverička. Viem, že Lassinko by nikomu neublížil, tak som ho priložila ku kmeňu borovice a on sa okamžite začal driapať nahor, hoci nijaký veľký lezec nie je… Ešte som zavolala na veveričku, nech sa ho nebojí, že on jej nič neurobí, len sa chce hrať… a že ja by som s ňou aj rozprávala. Lenže Lassinko liezol po strome a veverička zdrhla.

Lassinko sa otrávene vrátil. Liezol zo stromu tak smiešne, hlavičkou nadol, a keď mi vyliezol znova na plece, zistila som, že za ním sa zo stromu znieslo biele pierko. Pozrela som nahor a objavila som tam kukučku.

Spýtala som sa jej, čo má znamenať tá situácia, s ktorou známa bojuje… Videla som jej priateľa, ako leží na posteli a spí a odrazu sa spod neho a akoby z neho vynorili čierne dymové prsty a snažili sa ho zovrieť. Prekvapilo ma to, pretože známa videla svetlú energiu, ktorá ju oslepovala, a ja som si automaticky vtedy pomyslela, že to si zvyšok z neho začína nárokovať, aby sa znova napojil, a v ňom to vyvoláva hrôzu. A spomenula som si, akú hrôzu som prežívala ja, keď do môjho života dokvitli anjeli a začali sa v ňom cítiť ako doma. 😕

Potom som musela zaspať a ráno som nebola o nič múdrejšia a chcela som pomôcť. Tak som vzala kyvadlo a spýtala sa Gabriela. Dozvedela som sa, že so svojím predpokladom sa mýlim, že to nebol “zvyšok z neho”, ale že sa chlapec v poslednom čase, keď bol nejaký rozhodený, stretol s energiou, ktorá ho v tom rozhodenom stave identifikovala ako “svoju krvnú skupinu” a teraz sa snaží s ním podružiť. Gabriel povedal, že východisko je nebáť sa toho, ale “milovať to” – že treba zvýšiť svoju vibráciu do tej roviny, kedy už prestáva byť pre danú energiu ako potenciálny kamarát zaujímavá.

Výsledkom celého bolo, že som si uvedomila, ako sme naformátovaní na to, že na všetko nové reagujeme strachom… Malé deti to nemajú. Malé dieťa zvedavo strčí ruku trebárs aj levovi do papule. Ak mu to prejde, “siahlo” si – má bezprostrednú fyzickú skúsenosť a niečo sa naučilo. Ak nás však výchova a strašenie dovedú tam, že si na nové, možno-ohrozujúce veci netrúfame siahnuť, ochudobňujeme sa o dvere, ktorými by sme mohli vyjsť za hranice obmedzení nášho vlastného príbehu.

No a pred chvíľkou doletela Noticka od Univerza:

Niekedy ti porozumenie ich strachom umožní porozumieť aj ich konaniu a ich bolesti.

Navyše ti porozumenie ich strachom niekedy pomôže porozumieť tým svojim.

Te amo,
Tvoje Univerzum

P.S.: A ako som hľadala obrázok kukučky, našla som stránku s otázkou, čo ma zaujala: Ako vedia kukučky, ktoré predsa vyrastajú v hniezde iného vtáka, že sú kukučky – a nie ten “iný vták”?

Stojí tam napísané, že kukučka patrí k “brood parasites”, teda výchovným parazitom. A tieto, na rozdiel od iných zvierat, sa nestotožnia s tým, čo vidia ako prvé (čo u mnohých môže viesť neskôr ku kríze identity), ale od samého začiatku vedia, že sú niečo iné. A že väčšina vtákov má vrodený pud združovať sa so svojím vlastným druhom silnejší ako pud združovať sa s inými druhmi. Reagujú na spev svojho druhu. Výchovné parazity majú veľmi jednoduchý spev, ktorý si telo ľahko zapamätá bez toho, aby sa ho muselo učiť. Takisto využívajú samovzťažnosť: svoj vlastný výzor používajú na to, aby identifikovali svoj druh.

Aj by ma zaujímalo, čo tieto postrehy znamenajú vzhľadom na nás.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s