Istý liek vraj znižuje empatiu

Ruthless-Main-Image940x528Na PsyBlogu som našla článok o tom, ako jedna zložka bežne používaných liekov proti bolesti – paracetamol – “zabíja” empatiu. Paracetamol je vlastne acetaminofén a v USA známy aj ako Tylenol, u nás napr. ako Paralen. Jeho pôsobenie v nás znižuje schopnosť vnímať bolesť u iných.

Iné výskumy vraj dokladajú, že znižuje aj pozitívne pocity u toho, kto ho berie.

Výskum spočíval v tom, že skupina testovaných bola rozdelená na dve a jedna z nich dostala vopred paracetamol. Potom boli diskutované príbehy o ľuďoch, ktorí utrpeli zranenie, a testované osoby mali ohodnotiť ich bolesť. Skupina s paracetamolom hodnotila nižšie.

Overovanie prebiehalo na príbehoch ľudí v sociálne bolestivých situáciách. Ľudia s paracetamolom sa menej starali, ako sa bude odmietnutá osoba cítiť.

Čo sa týka mňa, neviem to posúdiť, pretože mne už paracetamol doslova koluje v žilách. Možno pôsobím na niektorých ľudí “necitlivo”, ale ešte stále mi stačí postáť sekundu-dve pri niekom s bolesťou alebo zlou náladou a zaručene to od neho chytím.

Takže toľko k znižovaniu schopnosti empatie. 😦 Ono je to aj divný myšlienkový krok. Keď niekto žije v sústavných bolestiach, buď na ne skape, alebo sa ich naučí znášať – a tým pádom v jeho očiach vyzerá dosť inak, keď niekto začne jačať, že má zádierku. 😕 No poľutujte ho, keď vy ste celí hepi, že dnes dokážete ísť po vlastných…

Alebo sa mýlim a bez paracetamolu by som sa zrútila v slzách. 😀 (Načo. Slzy ešte nikdy nič nevyriešili a iba čo z nich rozbolí hlava – dôvod na ďalšiu dávku paracetamolu. 😉 )

A s tým znižovaním pozitívnych pocitov… Moja skúsenosť vraví, že naopak. Paracetamol beriete, aby vás niečo prestalo bolieť. Aspoň u mňa tým pádom pozitívne cítenie vzrastá. Bez lieku by mi bolo nanič, takto mi je relatívne dobre.

Ale je možné, že keď si niekto kopne paracetamol len tak, z hecu, tak je potom deprimovaný. No ale načo by to robil, keď paracetamol nie je psychotropný?

Ja neviem. Môže byť – a nemusí. Ešte stále by mohol platiť aj predpoklad, že ľudia v tej štúdii bez paracetamolu boli sugestibilnejší, prístupnejší davovému “bože, to je hrozné”, pretože niektoré lieky na bolesť (u mňa menovite Tramal) vo vás vyvolajú presne tento stav – bolieť to síce bolí aj naďalej rovnako hnusne, ale medzičasom ste “high” a už vás to nekašle. 🙂

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s