Kontakt so spirituálnymi sprievodcami

Nasledovné je výpis z knihy Katie Weatherupovej Practical Shamanism, A Guide for Walking in Both Worlds. Ako ju čítam, hodím sem veci, čo ma zaujmú.

Šaman sa presúva do zmenených stavov vedomia. To mu umožňuje byť v kontakte s “duchmi” (anglické spirit sa zle prekladá do slovenčiny, nejde o ducha, ale o spirituálnu bytosť/energiu; asi začnem používať energia) – sprievodcami, učiteľmi, silovými zvieratami, predkami, duchmi prírody, vzostúpenými majstrami, anjelmi a božstvami a podobne.

Spirituálni sprievodcovia hocijakého typu (z tých vymenovaných vyššie) sú priaznivo naladené bytosti bez fyzickej formy, ktoré nám pomáhajú tak v šamanskej realite, ako aj v každodennom živote. Poskytujú informácie, stanoviská, múdrosť, ochranu a liečenie. Niektorí ľudia vnímajú týchto spirituálnych sprievodcov ako aspekty seba samého alebo svoje Vyššie Ja. Iní ich vnímajú v náboženskom kontexte ako anjelov, svätcov a božstvá.

Ako sa rozhodneme vnímať spirituálnych sprievodcov a celkove Univerzum je len rámec, ktorý si vytvárame v mysli, aby sme mohli narábať so širokým, nepoznateľným tajomstvom Univerza. Ani jeden rámec nie je platnejší než nejaký iný rámec. (Ja viem, po anglicky to znelo úžasne… 😕 Zmysel toho všetkého je, že to, čo si z mimofyzického sveta berieme a ako to štruktúrujeme, je prispôsobenie mimofyzickej reality nášmu individuálnemu vnímaniu. Došla som na to tak, že ma vždy rozčuľovali ľudia, čo videli všade víly a jednorožcov. Až raz som sa posťažovala anjelom a okamžite som sa dozvedela: “My ti pošleme jednorožca – a čo urobíš ty? Okamžite si ho premeníš na slona! Jednorožec u teba proste nesmie byť jednorožec. U teba je to slon. A je ti úplne jedno, že ten tvoj slon lieta, to ťa vôbec netrápi… hlavne, že nevyzerá ako jednorožec!” 😛 )

Šamani po dlhé tisícročia používali množstvo prostriedkov na vyvolanie šamanského stavu vedomia (=rozšíreného stavu vedomia), vrátane drog, meditácie a tanca. V traičných šamanistických praktikách je mnoho takých, ktoré boli spojené s veľkými príkoriami a spirituálnym mačizmom, s desivými, nebezpečnými a veľmi nepohodlnými úlohami. Ale je možné naučiť sa šamanské praktiky aj jemnejším spôsobom – netreba  skákať hneď do jazera s ľadovou vodou, brať drogy alebo pôstiť sa celé dni… Všetky tieto praktiky navodia zmenený stav vedomia a používali sa od nepamäti, ale existuje jemnejší spôsob – počúvanie bubnu alebo hrkálky.

Šamanizmus nie je len o tom, aby sa šaman dokázal pohybovať v oboch svetoch – fyzickom i mimofyzickom -, ale je aj o tom, vedieť prechádzať z jedného do druhého silou vôle a kontrolovať, ktorú realitu kedy chceme vnímať. Preto drogy nie sú veľmi vhodné – tam nijakú kontrolu nad vnímaním totiž nemáme. A vnímanie oboch realít cez seba bez najmenšieho stupňa kontroly je zhubné – vezmime si napríklad schizofrenikov, ktorí pravdepodobne vnímajú obe reality súčasne, ale pritom im chýba schopnosť efektívne fungovať v “normálnom”, fyzickom svete.

A teraz: čo teda je šamanská cesta (šamanské putovanie)? Podobá sa na snívanie, vizualizáciu a sledovanie filmu. Nie je pasívne; ak sa aktívne nesústredíte, zaspíte. Ale ak sa snažíte kontrolovať ho, informácie sa nedostavia…

Keď putujete, začínate vidieť obrazy a stretávate sa so spirituálnymi bytosťami. Máte schopnosť kontrolovať, čo hovoríte a čo robíte, ale nie to, čo hovoria alebo robia tí okolo vás… Ľudia dostávajú informácie mnohými spôsobmi: vidia, počujú, cítia, vedia… Vaši spirituálni sprievodcovia vyberú ten spôsob komunikácie, ktorý je najvhodnejší pre vás.

3 thoughts on “Kontakt so spirituálnymi sprievodcami

  1. Yess..perfekte opisane. Uuuplne som sa tu smiala nad tvojim slonom. Ja som mojho jednorozca asi tyzden ignorovala – po prve – je to kon a ja konov nemusim. Maju velke zuby a lahko sa zlaknu a vystrelia kopyta. Su to take velke hovada ku ktorym som nikdy nemala blizko. Po druhe – vadi mi gyc. A jednorozce absolutne zapadaju u mna do gycoveho sufliku. Srdiecka, macky, anjelkovia ach taky bliskavy, jednorozce, delfiny… Asi bolo mojou ulohou najst aj ku gycu vztah, zacalo to tym ze mame doma dvoch kocurov… odvtedy si pozriem aj macacie videa ;). No a potom tento moj jednorozec, ktory sa tyzden pasol vzadu v mojej zahrade. Nakoniec vobec nebol gycovy, ani tak hrozne konsky 😀 Ale bliskavych anjelickov doteraz nemusim 😀

    Páči sa mi

  2. he he, pri tvojej meditácii zrkadlo, kde som sa mala stretnúť so svojim silovým zvieraťom, sa mi zjavil práve jednorožec 😀 mám k nim dosť vrúcny vzťah od detstva, vždy som ich kreslila, milujem kone asi odjakživa, jazdím na nich a sú to pre mňa najkrajšie a tie asi najúžasnejšie zvieratá tu na zemi, hoci ja milujem asi všetky čo tu sú, dokonca aj pavúkov…takže asi práve preto mne takýto obraz, ktorým sa mi ukáže veľmo vyhovuje 🙂 ale ten slon bol dobryyy, gyc inak nemusím ani ja, ale je to o tom, kto a čo za gýč považuje 😀

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s