Bosorák, láska a spiritualita

by Hiroki InoueVýťah z interview s Carol Tiggsovou, Taishou Abelar a Florindou Donner-Grau z roku 1997:

Otázka: Niektorí čitatelia diel Carlosa Castanedu vytýkali jeho knihám nedostatok väčšej spirituálnej prítomnosti, pretože nikdy nepoužíva slová ako “láska”. Je svet bojovníkov skutočne taký studený? Necítite aj ľudské emócie? Alebo týmto emóciám dávate odlišný význam?

Odpoveď: Áno, dávame im iný význam a nepoužívame slová ako “láska” a “spiritualita”, pretože starý nagual nám ukázal, že sú len prázdne koncepcie. Nie láska a nie spiritualita, ale používanie týchto dvoch slov. Argumentoval takto: ak sa skutočne považujeme za nesmrteľné bytosti, ktoré si môžu dovoliť luxus života uprostred obrovských protikladov a nekonečnej sebeckosti, ak nás nevedie nič iné než okamžitá výhoda, ako môže byť láska alebo spiritualita niečo autentické?

Pre starého naguala boli tieto pojmy skorumpované, bez života, slová, za ktorými pre hovoriaceho nič nestojí. Vravel, že zakaždým, keď narazíme na tieto protirečenia, riešime ich tým, že povieme, že ako ľudia sme slabí. Starý nagual nám povedal, že vlastne ako ľudské bytosti sme nikdy neboli naučení milovať. Boli sme naučení len prežívať emócie, ktoré nám niečo okamžite prinášali – niečo, čo bolo výlučne osobné, egoistické. Večnosť je podľa neho nepochopiteľná a neľútostná a nenecháva priestor pre nevykvasené predstavy – nezávisle od toho, aké príťažlivé sa nám zdajú byť.

Pre mňa bol tento úryvok výborné zrkadlo pre stalkovanie… Už keď som čítala, že nepoužívanie slova “láska” niekto môže vyčítať ako nedostatočnú spiritualitu, otvoril sa mi nožík vo vrecku… Potom som si prečítala podrobnú a vecnú odpoveď Castanedových bosoriek a priznala som si, že sa mám ešte hodne čo učiť. 🙂

Pre mňa jediná skutočná láska je láska k životu ako takému – so všetkým, čo obnáša a čo prináša. Moja vlastná lekcia začínala presne týmto, že ma učili milovať nič konkrétne. 🙂 A hlavne milovať niečo, čo ti miestami robí veľmi, veľmi zle – ale nerobí to osobne, robí to preto, že aj to je súčasť “byť nažive”. 🙂

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s