Keď ich sebadôležitosť otriasa tou našou

10453376_871340199600618_4127363591333878610_nNa jednej z castanedovských skupín pridal Gabriel Dragomirescu úvahu o sebadôležitosti, z ktorej vyberám toto:

“Vidím, že veľa ľudí má veľmi zlú mienku o sebadôležitosti. Ale keď nás štve sebadôležitosť iných – nie je to tým, že ich sebadôležitosť otriasa tou našou?”

🙂 Za mňa – otriasa, a to dosť nechutne. 😉 Keď je mi niečo extra drahé (napr. ten môj dôraz na ľudský rozum, racionálne uvažovanie a nedopúšťanie sa logických lapsusov), tak ma vytočí každý prešľap proti tomuto princípu (viď “hlasní hlupáci“). Ale kde je písané, že logika, racionalita a dôslednosť v myslení sú vyššie priority ako hlúposť a hlasnosť? Nikde… Pre Univerzum je jedno rovnako hodnotné ako to druhé (viď moja skúsenosť so zajacom) a len ja jedno staviam nad to druhé. Keby som aj hneď mala pravdu (akože som pevne presvedčená, že mám 😛 ), ale čo to je? Sebadôležitosť… zo seba a svojich hodnôt robím etalón správnosti. 😉

A Gabriel Dragomirescu pokračuje:

Bosoráci sa vzdávajú sebadôležitosti na to, aby si ušetrili energiu, ale nikdy nie z princípu, pretože nemajú princípy… Už samotná definícia princípu je výpovedná: “základná pravda alebo postulát, ktorý slúži ako základ pre istý systém presvedčení alebo postupov pri istom mentálnom reťazci dôvodenia”. Neexistuje “základná pravda” alebo “základné presvedčenie”. Bosoráci sa učia celkom nový opis sveta na to, aby na konci mali dva opisy. Keď toto nastane, všetky veci, všetky bytosti, všetky presvedčenia, všetky voľby, všetky farby, všetky chute a všetci ľudia sú rovnocenní.

Takže pre človeka bez sebadôležitosti nie je sebadôležitosťou, keď sa napríklad niekto vyťahuje nad iných… Jeho správanie je rovnocenné so správaním človeka, čo sa modlí v kostole. Obaja to potrebujú robiť, a je jedno, prečo. Všetko konanie všetkých ľudí je rovnocenné a nevedie nikam. Pokora a sebakontrola bosoráka (neobhajujeme princípy, ktoré sme sa naučili) je rovnocenná so sebadôležitosťou hollywoodskej hviezdy. Jediný rozdiel je v dopadoch, ktoré zažívame… Jedno je jednoduché a nestojí nás energiu držať sa toho, druhé je ťažké a odčerpáva nám množstvo energie, ale obe konania sú rovnocenné. Nič na tomto svete nie je dobré alebo zlé. Byť zabijakom je ťažké, pretože ťa veľa ľudí chce chytiť a strčiť do basy za to, čo si urobil; byť mníchom je ľahké, pretože nikto ti zo života nerobí peklo. Jedno konanie je náročné na spotrebu energie, druhé nie.

Bosoráci potrebujú energiu a dávajú si veľký pozor, na čo ju míňajú, takže ju nebudú míňať na nezmyselné veci.

Druhá stránka sebadôležitosti je to, že ak sami seba berieme príliš vážne a smrteľne vážne berieme drobnosti zo svojho života, doháňa nás to do šialenstva a nakoniec len ako herec hráme rôzne drámy. Neberte sa príliš vážne, inak sa zamotáte do vlastných drám.

Sebadôležitosť klesá, keď praktizujeme kontrolovaný úlet – keď naše reakcie hráme bez toho, aby sme sa v nich emocionálne angažovali. Keď “vidíte” svet, buďte triezvi a vážni (svet nie je to, čo ľudia robia) a keď “pozeráte” na svet, pozerajte ako herec. Urobte rozdiel medzi “videním” a “pozeraním”. Aj sebadôležití ľudia sú stále ešte ľudia… takže hovorte otvorene so všetkými a nestigmatizujte ich len preto, že sa považujete za niečo lepšie – lebo nie ste ani nič lepšie, ani nič horšie, ste rovnocenní. V hre zvanej život neexistuje “hlavná rola”.

Neviem, ako vy, ale ja idem teraz internalizovať “svet nie je to, čo robia ľudia”. 🙂 A ozvem sa, až keď dosiahnem štádium “práškový cukor, aj to len s mojím láskavým dovolením”… čo bude, ako sa poznám, pravdepodobne never. 😉

One thought on “Keď ich sebadôležitosť otriasa tou našou

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s