Koniec ega

Dnes som sa nesmierne zasmiala. Mailom mi prišiel newsletter od Tolleho. Nemýľte sa; Tolleho ja môžem prevelice. 🙂 Ale to,čo prišlo, vyvolá úsmev na tvári každého rozmýšľajúceho človeka:

end of ego

“Eckhart vysvetľuje, že oslobodiť sa od ega znamená oslobodiť sa od myšlienok. Mnoho ľudí žije s nevraživou mysľou, v ktorej ich myšlienky vytvárajú nesmierne utrpenie. často to slúži ako motivácia na zmenu.”

😀 Hehe. Takže sa potrebujeme oslobodiť od myšlienok, pretože niektorí myslia nevraživo. A nebolo by jednoduchšie oslobodiť sa od nevraživosti a myslieť si veselo ďalej?

A zasa mi dáva zmysel to, čím ma previedli anjeli. Samozrejme, že ich nevidím. Samozrejme, že som nechápala, prečo im moja nevraživosť tak prekáža. A samozrejme, že kým som sa v nej ja cítila dobre, nemohla som ja seba (=ego) previesť z nevraživosti ďalej. Takže to za mňa urobil ten zvyšok zo mňa, ktorý ako “ja” momentálne nevnímam.

🙂 Momentálne.

Ergo: Aj keď ich nevidím, existujú, koťuhy operené. 😉

A už rozumiem aj tomu, prečo ma hnali svinským krokom od budhizmu preč. 😉

Ale dáva mi to ešte jeden postreh: Myšlienky sa tlmočia navonok a do nášho vedomia cez slová. A len čo tak spravia, začíname narábať so slovami, nie myšlienkou. Nech mi nik nehovorí, že presne tej úvahy, čo som urobila ja, nie je schopný aj Tolle… Ale buď on alebo ten, kto písal reklamný text, podľahol diktátu predstavy, čo je iba myšlienka daná do slov. A potom sa v rámci opakovania naformulovaných myšlienok dopúšťame logických prešľapov jedna radosť.

Tolle-neTolle, ale keď mám nevraživé myšlienky a nie som z toho hepi, potrebujem sa zbaviť nevraživosti, nie myslenia. Hoci možno ako debil by som naozaj bola viac hepi… neviem. Ale keď si preženiem guľku hlavou, tiež sa zbavím myslenia – len si to potom už až tak nevychutnám.

Myslím, že všetko začína a končí tým, ako definujeme “ego”. A to sa zatiaľ nikto nepokúša, lebo ak by ho definoval po mojom, nemal by s čím “skoncovávať” – a ezoterika by prišla o jediné, čo ju zjednocuje: o spoločného nepriateľa.

10 thoughts on “Koniec ega

 1. Tu je definicia Ega: Integrované teórie osobnosti
  Osobnosť vysvetľujú ako navrstvenie rozličných vlastností okolo pôvodnej danej, neraz bližšie neurčenej psychickej sily.Takouto teóriou je napr. psychoanalytická teória osobnosti. Podľa tejto teórie je osobnosť zložená z nasledujúcich troch základných vrstiev:

  Id („Ono“) – predstavuje najhlbšiu vrstvu. V nej je uložené všetko, čo je zdedené, vrodené. Je hybnou silou osobnosti. Ego („ja“) – je vedomou zložkou duševného života vrátane poznania, myslenia a vedomého konania. Superego („Nadja“) – ideálne „ja“, je súhrnom osobných, spoločenských noriem a pravidiel platných v prostredí, v ktorom sa daná osoba pohybuje a žije.

  Liked by 1 person

  • 🙂 OK, takže čo to ideme skoncovávať? Vedomú zložku duševného života vrátane poznania, myslenia a vedomého konania? Zdá sa, že niekto definuje ego dosť podobne ako ja 😉 . Som toho názoru, že keby pánboh chcel, aby som si nič neuvedomovala, urobí zo mňa krvinku. (Aj keď skutočnosť, že krvinka si nič neuvedomuje a nespráva sa vedome, je len moja bohapustá interpretácia. 😉 )

   Páči sa mi

  • Nemyslím, že trepe do vetra. Chce vyjadriť niečo, čo je viac ako slová, ktoré používa – a hoci je informatik, používa aj tie svoje slová nepresne. Alebo to formuloval nejaký marketér, ktorý tomu až tak nerozumel. 🙂 Tak pekne, po jánošíkovsky: od buka do buka. 🙂

   Páči sa mi

 2. Já bych řekla, že mluví o těch myšlenkách, které si v hlavě tvoříme… však si vzpomeňte na to, že je přece jen rozdíl, mezi valnou většinou myšlenek (těch, kdy rozvíjíme ty, které nás “napadají”) a mezi těmi, které se občas objeví v těch dlouhých mezerách zbylých po těch “vymyšlených” myšlenkách.

  Nemyslím, že pozitivní myšlenky jsou Ok myšlenky. Kdysi jsem si to myslívala a držela jsem se té představy zuby nehty 🙂 Fakt je, že je mnohem lepší kultivovat ty pozitivní myšlenky než ty negativní. Ale jak jsem zjistila, ty pozitivní myšlenky jsou zákeřné v tom, že se jednoho dne mohou překlopit v ty negativní – myšlenky, ve kterých si maluju něco hezkého, se můžou třeba proměnit v negativní myšlenky ze zklamání nebo v negativní myšlenky ze stupňované touhy vybičované právě těmi hezkými myšlenkami. Je to cesta do pekel, pokud člověk nemá nad myšlenkami tu správnou kontrolu a nepoužívá je jen k tomu, k čemu opravdu slouží – třeba k řešení nějakého praktického problému.

  Páči sa mi

  • Lebo budhizmus je o vzdávaní sa “svojho”. No a ja siahnem po jednom autorovi kriminálnych románov, ktorý propagoval taostickú filozofiu: “Zemřela jako šťastná žena, protože si myslila, že její jediný sen se teď uskuteční. Ale zemřela jestě dřív, nez byla zavražděna… Zůstal jí totiž jenom tento jediný sen a člověk potřebuje hodně snů, aby se udržal naživu.” (Robert van Gulik)

   Niektoré veci tvoria “nás”, našu individualitu, to, čo nám umožňuje vnímať svet. Keby sme to nemali, prestávame vnímať a potom načo by sme tu boli? Zaskladnená potrava pre červy? V mojom prípade to bola nádej. Keď som sa pokúsila odstrániť ju, bolo to ako rozklad chuti do života a kopali ma do zadku tak dlho, až som s tým prestala. Iná vec bola napríklad menej “poetická” – môj vzdor. Raz som bola na SRT čistení a liečiteľka ma očistila úplne dokonale – aj od môjho vzdoru. No a domov som sa ledva doplazila. Vtedy nabehol sám od seba Otec (bola som v období, kedy som mala obrazy a fyzické vnímanie, takže stál mi pri posteli, kde som zdochýňala), znadal mi ako sirote, či nemám rozum v hlave, a môj vzdor obnovil. Moje poučenie: ak by som nevzdorovala toku energie cezo mňa, stratila by som svoje hranice a prestala by som existovať ako jedinec. U mňa asi nie je dôležité “nevzdorovať”, ale mať správnu mieru vzdoru. Možno pre iných ľudí to bude iná vlastnosť, ale každý nejakú máme, bez ktorej sa stávame “pre systém bezcenní”. 🙂

   Liked by 2 people

   • dakujem 🙂 pekne napisane, a je to pravda kazdy mame vlastnost urcitu sranda, dost mi pomaha Vasa stranka 🙂

    Páči sa mi

   • …” hľadanie správnej miery vzdoru “…., tak toto mi fakt roztiahlo ústa do úsmevu . Prečo ? Nuž preto, lebo v mojom prípade to pripomína výrobu špáradla do zubov, z dubového kmeňa, vreckovým nožíkom. Konečne som pochopil, čo to celé tie roky stružlikám 🙂 🙂 🙂

    Páči sa mi

   • Ja som konecne pochopila preco mam v sebe taku velku bojovnost a hrrr do veci 😀 ze to nemusim odstranit iba zmiernit lebo bez toho to nie som ja 🙂

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s