Fluidná pozornosť

537408_542754642442631_1300432091_nDnes ráno som našla na fejsbúku ďalší pekný citát od Marka Cloudfoota. (Nejako mi pomáha dostať jasno do mojich zmätených myšlienok, koťuha jedna 😛 …)

Vstúpiť do sveta bosorákov je výlučne o našom vnímaní a ako s ním narábame, aby sme ho udržali fluidné.

Bežný človek využíva vnímanie na to, aby upútal na seba pozornosť druhých. Bojovník používa vnímanie na to, aby uvoľnil pozornosť druhých. Ak je vnímanie fluidné, neudržiava pozornosť na jednom špecifickom mieste. Umožňuje, aby aj pozornosť druhých bola rovnako fluidná.

(Entering the Sourcerers world is wholly about your perception and how you manage it to be fluid.

The normal person uses perception to capture the attention of others. The Warrior uses perception to free the attention of others. If perception is fluid, it doesn’t hold attention in a particular place. It allows the attention of others to be just as fluid.)

Tým, že sa oslobodíme od potreby vyhovovať iným, hovoriť o tom, čomu rozumejú, a robiť veci, ktoré schvaľujú alebo predpokladajú, oslobodzujeme svoju vlastnú pozornosť. Ale ak na seba nepútame iných ľudí a ich pozornosť, dávame im možnosť oslobodiť tú ich pozornosť.

Pozor – bojovník nerobí nič pre /miesto nikoho iného! Ne-“pomáhame”. Umožňujeme ľuďom, aby žili svoj vlastný život – a dôverujeme ich schopnosti, že to zvládnu.

Táto lekcia bola pre mňa hodne drastická a povedala by som, že ešte dnes sa hanbím za svoje zlyhanie… keby som vedela, čo znamená “hanbiť sa” 😛 .

Iskierka, ďakujem. Bol si v tejto veci “ruka božia”. 🙂

A ako ste na tom vy? Koľkých ľudí potrebujete mať na seba napojených, aby ste sa cítili dobre? Na kom/čom ešte lipnete – a obmedzujete tým svoje vnímanie?

19 thoughts on “Fluidná pozornosť

 1. Sun vďaka…
  …a áno,je to nesmierne drastické.A kde tu aj cítim pocit hanby…ale napadlo ma-Je to môj pocit?Mám sa za čo hanbiť?Alebo sa majú hanbiť tí,ktorí si myslia že môj život by žili lepšie…?

  Páči sa mi

  • Aniel, nikto sa podľa mňa nemá hanbiť. Hanbu vnímam, ako nevedomú reakciu (program – zacyklenie – nepochopenie).
   Vieme, že neexistuje zlyhanie, ani trestajúci boh a teda ani hriech. Tým pádom je pocit hanby, pre mňa len “nejaká mysteriózna potreba” fixovať sa na veľmi nízku vibráciu a ani za toho svätého ne(od)pustiť.
   Keď dorazím až sem (rozpoznám tento vzor), hneď vybehne ten stopovací Dunčo vo mne a začína hľadať tú “kotvu”…viac – menej úspešne 🙂
   Ako už píše Sun v článku, resp Mr. Cloudfoot, môžem otvoriť svoje vedomie a udržiavať ho v plynúcom stave a tým pomôžem svojmu okoliu, aby mohlo dosiahnuť to isté.
   Je to o mojom vnímaní a len toto potrebujem “ustrážiť – prebudiť”….tak to vnímam Ja 🙂

   Páči sa mi

  • Nikto sa nemá za čo hanbiť. Hanbiť sa znamená, že som dala menej, než som vedela, že môžem dať… Je to jedine moje zlyhanie pred sebou samou. Ak majú ostatní názor, že zlyhávam… nuž, je to ich názor a ich proces precitania z ich klamlivého obrazu o mne… pretože AJ TO SOM JA. 🙂 Som všetko, čo dokážem byť. Bez delenia na “dobré” alebo “zlé”, pretože meradlo dobrého/zlého nie je nejaká externá hodnota, ale len situácia, v ktorej sa prejavia. A situácie, ako vieme, sú každá INÁ. 🙂

   Páči sa mi

  • Čiki,

   hodím sem úryvok z mojej knižky, kde som toto trochu riešila. Sorry za sebapropagáciu, ale keď už som to raz napísala, je mi jednoduchšie copy-paste. Vivat lenivosť! (A navyše: dobré sa chváli samo. 😉 )

   Väčšina ľudí behá po svete ako bábky – hompáľajú sa na konci šnúrok, za ktoré ťahá niekto iný, a hovoria tomu ‘slobodná vôľa’. Noro sa už veľmi skoro naučil rozlišovať medzi pozornosťou a vnímaním. Kým jeho pozornosť bola sústavne sústredená v jeho tele a situáciách, ktorými telo práve prechádzalo, bolo jeho vnímanie prichytené na tých šnúrkach, čo telom pohybovali. Takto videl každú situáciu z nadhľadu i detailu súčasne. Oba uhly pohľadu boli rovnako dôležité – a presne tak dôležité bolo držať ich v rovnováhe a mať schopnosť prepnúť sa v prípade potreby z jedného do druhého. Ale na to, aby to dokázal, potreboval si vždy a za každých okolností udržiavať odstup – od situácie, od ľudí v nej i od seba samého.
   /…/
   Norovo vnímanie sa odohrávalo na úrovni zážitkov. Pohyboval sa životom, jeho vedomie ťahalo za povrázky a jeho vnímanie vchádzalo do situácií a skúmalo ich. Nevchádzal do nich s nijakým určitým cieľom… aspoň nie veľmi často. Obvykle šiel životom ako nestranný pozorovateľ. Vnímal, neinterpretoval a čakal, ako sa veci vyvinú. To bola jeho úloha. Večne na niečo čakal. Nakoniec sa to čakanie stalo takým samozrejmým, že celá jeho pozornosť sa začala sústreďovať na proces, nie na výsledok. Nepotreboval dosahovať.
   Keď človek dosahuje, sústreďuje sa na cieľ. Oči má uprené na svoje očakávanie a na rozdiel oproti tomu, čo situácia poskytuje. Posudzuje situáciu z hľadiska svojho cieľa a otvára a zatvára dvere príležitostiam. Čo sa mu nehodí, to si nevšimne alebo zatvorí tie dvere. Čo sa mu hodí, tam sa snaží presmerovať čo najviac svojho úsilia. Ale večný život v budúcnosti a v rozdiele medzi ‘je’ a ‘malo by byť’ ľudí nerobí šťastnými… Zvyšuje ich pocit, že sú niečím oddelení od svojho cieľa a že život je jedna obrovská prekážková trať.
   Noro sa sústreďoval miesto toho na proces. Nie na zatváranie dverí, ale na vedomé udržiavanie všetkých dverí otvorených. Nie na usmerňovanie úsilia, ale na voľný prietok úsilia. Čo bolo práve treba urobiť, urobil s plnou a patričnou pozornosťou. Nepremýšľal o tom, aké nedôležité alebo nezaujímavé to je… Bolo to treba urobiť a tak to urobil.

   Keď sa človek vníma ako jedinec v opozícii proti ostatným jedincom, je pre seba megadôležitý. Jeho pozornosť sa zameriava na skúmanie, aký dôležitý v danom okamihu a v očiach iných ľudí je. Keď sa vníma ako súčasť plne funkčného systémy, prestáva špekulovať o zdanlivo nezmyselných veciach, čo sa dejú – pretože “nezmyselné” sú len z jeho uhla pohľadu, ale nie z uhla pohľadu celého systému. Zostáva dôležitý – ale ani dôležitejší ani menej dôležitý ako hociktorá iná súčasť systému – len presne rovnako dôležitý. A keďže nepotrebuje sústreďovať pozornosť na skúmanie vlastnej dôležitosti (pretože je celkom bezpredmetná, keďže je rovnaká), môže sa rozhodnúť, do čoho ju miesto toho nasmeruje. Z nutkania sa vyrobí vedomý akt vôle. 🙂

   Páči sa mi

 2. dakujem sun,
  je uzasne ako clovek moze pomoct bez toho aby to bolo jeho umyslom…
  dakujem za inspiraciu k zamysleniu a tesim sa na pokracovanie knihy 🙂
  pekny vecer vsetkym

  Páči sa mi

 3. Neznamená vnímanie náhodou …sluch, hmat, oči, chuť 😀 mňam , šiesty zmysel, atď… je to vlastne situácia, keď niečo môj mozog spracuje na základe nejakých receptorov … tak ako môžem práve takto pritiahnuť pozornosť, ak len prijímam info z receptorov ? 😕 hm Lebo ak chcem pritiahnuť pozornosť, musím niečo vysielať ( kopanec do zadku dotyčnej bytosti, ktorej chcem získať pozornosť 😀 hi hi ) a tak získam patričnú pozornosť 😀

  Páči sa mi

  • Vnímanie je v mojom poňatí činnosť mozgu, nie činnosť receptorov. 🙂 A ak sa mozog nastaví na istý predpoklad, tak ho používa nielen pri interpretovaní, ale aj pri vysielaní. Prichodíš si ako obeť – a začínaš vysielať signály “udrite si do mňa”. Zákon rezonancie. 🙂 Zhmotníš si to, čo sa rozhodneš vnímať.

   Páči sa mi

   • Tak že preto mi hovoria flegmatik, lebo nevnímam to, čo iný chcú aby som vnímal? 😀 Ja si myslím, že vtedy už nevedome vysielam a tvorím si situácie a prostredie podľa mojich predpokladov . Máš pravdu, podľa vnímania sa rozhodujeme, aký bude ďalší pohyb na pláňach tejto reality. Ja by som to skôr zaradil medzi rôzne šírky vnímania a potom následok, je vlastne nevedomá tvorba prežitku. hm 😀

    Páči sa mi

   • no ano, ale až vtedy, keď mi niekto do toho strčí môj všetečný nos 😀 alebo ” haló nespi, kde si zas lietal?”

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s