Moja dnešná lekcia: cesta so srdcom

Difficult_Run_VA_USAČítala som si na fejsbuku posledné komentáre Marka Cloudfoota. Nie vždy s ním súhlasím. Je to dané iným uhlom pohľadu alebo inými skúsenosťami – no, niečím to už len bude dané. 😉 Ale dnes som našla v jeho komentároch dve veci, ktoré mi obrovsky pomôžu:

Ľudská forma je v stave sústavnej sebaľútosti. (The human form is in a constant state of self-pity.)

Veľmi mi to pomohlo pochopiť reakcie ľudí – a súčasne to ukazuje jasne cestu von z ľudskej formy. Sebaľútosť je vždy o tom, že veci, udalosti a ľudí skúmame a rozoberáme vo vzťahu k sebe. Ak sa nám podarí seba z tej rovnice vybrať a skúmať ich nezávisle od vzťahu k nám, začneme sa vymaňovať z ľudskej formy. Nádherný spôsob, ako sebadôležitosť a škodlivé nánosy nášho ega poslať do bažín.

Ja som na toto prišla akosi intuitívne (alebo som k tomu bola bez môjho vedomia domanévrovaná 😉 ) a síce som ešte len na ceste, ale zatiaľ môžem povedať, že to funguje. 🙂

Druhé poznanie bolo ukryté v jeho odpovedi niekomu inému:

Nie každý je bojovník. Nie každý má záujem riešiť konflikty a vyhojovať príkoria, kdekoľvek ich nájde. (Not everyone is a Warrior. Not everyone is interested in conflict resolution or in healing adversity wherever they find it.)

Až v tomto okamihu som pochopila, čo to vlastne robím a prečo to robím. Už som si prichodila ako divá sviňa, keď som stále niekoho upozorňovala na to, kde robí chybu v uvažovaní alebo reagovaní – a nedokázala som to celkom vymýtiť ani pri nasadení bobríka mlčania… Bobrík bol dobrý na to, že ľudia ma z veľkej časti prestali rozčuľovať. Prestali sa ma dotýkať. Ale môj vzorec správania aj napriek bobrovi pretrval… 😕 No a Cloudfootov komentár mi ukázal, prečo. Pretože to patrí k mojej podstate. 🙂 Pretože som sa pustila cestou, ktorá to obsahuje. 🙂 Nie som “divná”; som – podľa jeho definície – “bojovník”. Nie bojovník proti niekomu, ale bojovník za logiku, kauzalitu a racionalitu, nie racionalizáciu. 😉 Ak to tak je, tak to tak je a ak cítim nutkanie pomenovať niečo, nemusím hľadať dôvod v mojom egu (tam ho pohľadajú iní), ale aj v ceste, ktorú som si zvolila – zbaviť svoj svet  falošných predstáv a nánosov predpokladov, ktoré som si nikdy nedala námahu overiť. 🙂

Akože ma to nazvali a akože som to ja nazvala tento blog? Eprakone? 🙂

7 thoughts on “Moja dnešná lekcia: cesta so srdcom

 1. Ďakujem …..

  Všetko je vo všetkom
  Som a Som Stredom vesmíru ……
  nie som na okraji, preto nie je dôvod dovoliť nikomu, ani len vlastnému egu, aby si v čomkoľvek namýšľalo, že na tom okraji je …. ( lebo toto je vlastne sebaľútosť … či opačný pól nafúkanosť, …. myslieť si, že som niekde inde ako Som ….práve preto trpím, práve preto sa extrémne vytešujem … 🙂 )

  som hlavnou hereckou postavou, i režisérom, vo filme z názvom Môj Život ….
  aký bude, je len a len na nás …… ( nie aké budú situácie, ale aký bude náš Život )

  len? len netreba zabúdať na Fakt,
  že Všetko je vo všetkom a teda i tí iní sú stredom vesmíru ………
  ( ako keď označíme bod na lopte, …. nech je ten bod kdekoľvek, stále je v strede ) ….
  tak načo samych seba trápiť, že to tak nie je? pretože to niekto ( vrátane nášho ega .. ? ) hovorí …. ?
  🙂

  príjemný a pokojom prestúpený deň želám 🙂 všetkým 🙂

  Páči sa mi

 2. “Nechať druhých byť, je pre bojovníka tá najťažšia vec na svete. Bezchybnosť bojovníka, to
  znamená nechať ostatných (bojovníkov) tak a podporovať ich v tom, čo sú. To samozrejme
  znamená, že im veríš, že aj oni sú bezchybnými bojovníkmi.”
  “A čo keď bezchybnými bojovníkmi nie sú?”
  “Tak je tvojou povinnosťou sám byť bezchybný a nepovedať ani slovo”

  😉

  Páči sa mi

 3. 🙂 po prečítaní článku mi okamžite naskočil článok z 20.8.2013 s názvom Ako končia životné lekcie ? a spojilo sa mi to takto :
  ak pre mňa spôsob žitia ako bojovník nemlčiaci prestane mať srdce, asi nastane vhodná súhra okolností, aby som si precvičila iný štýl boja – napr. mlčaním, ale určite to príde vtedy, kedy aj v tomto spôsobe budem zreteľne vnímať srdce 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s