In Lak’ech Ala K’in – kód života srdca

Predvčerom som narazil na článok od Aluna Joy Yaxkin, ktorý rozpráva o význame slov spomenutých v nadpise. Tak sa nám nejako rozprúdili rôzne debaty a toto do toho pre mňa celkom fajn zapadá 🙂 Ešte by som vás poprosil o zhovievavosť a ak nájdete nejakú chybu, dajte vedieť do komentára, lebo po anglicky som sa učil ako samouk z pc hier a filmov, takže je možné, že to nebude úplne preklad storočia, ale dám do toho celé srdce a tak snáď zmysel trafím 😛 🙂

V tradícii Mayov je pozdrav, o ktorom vie veľa ľudí, čo pracuje s múdrosťou Mayov. Je to zákon In Lak’ech Ala K’in, ktorý znamená, Ja som ďalšie tvoje Ja (moderná interpretácia). Tak isto to znamená aj Ja som Ty a Ty si Ja (tradičná Mayska interpretácia). Pochopili sme, že tento Maysky pozdrav je uctením si nás navzájom. Je to prejav spojenia a jednoty. In Lak’ech Ala K’in zrkadlí ten istý sentiment iných nádherných pozdravov ako Namaste pre vých. Indov, Wiracocha pre Incov a Mitakuye Oyasin pre Lakotov. Nezáleží na tom z akej kultúry pochádzate, ale ak je použitý jeden z týchto pozdravov, je vždy nasledovaný pohybom rúk na srdce.

Čím viac kráčam cestou Mayov, tým viac chápem hĺbku toho, čo učí In Lak’ech Ala K’in. Z tohto pozdravu sa stalo viac ako len pozdrav úcty. Vyvinul sa v morálny kódex a v cestu ako tvoriť pozitívnu realitu pre všetok život. Čím viac sa blížime k 2012 (článok už je asi staršieho dáta :)), so všetkými jeho „proroctvami“ o skaze a melanchólii, tým viac máme morálnu povinnosť k Duchu žiť kódexom In Lak’ech Ala K’in.

V súčasnosti je všeobecne známe, že sa každý náš čin dotýka všetkých bytostí. Chápeme, že ak konáme negatívne, naše činy zasahujú negatívne všetok život. Ak konáme pozitívne, zasahujeme pozitívnym spôsobom všetok život. Ak žijeme Mayskym kódexom In Lak’ech Ala K’in, vieme, že každý náš čin je konaný s rešpektom ku všetkému životu a žijeme a dávame so svojho srdca.

Povedaním In Lak’ech Ala K’in vieme dať svoje srdce pozitívnym spôsobom sebe navzájom, stromom, nebu, vtákom a hviezdam. Povedaním In Lak’ech Ala K’in môžete pozdraviť každý východ slnka. Každý deň, čo spolu máme je posvätný, tak poďakuj za tento deň tým, že ho dáš svojmu srdcu. Pamätaj, že ak dávaš týmto spôsobom, dávaš aj sám sebe. Nedávaš svoju energiu niekam mimo seba. Dávaš ďalšej časti svojho Ja.

Chápem výzvy, keď sa snažíme v dnešných dňoch zostať pozitívny, napriek tomu, že energia na nás vyvíja taký tlak, až ledva lapáme po dychu, ale je jeden jednoduchý cvik, ktorý to môže vyriešiť za nás všetkých. Jednoducho kráčajme každý deň vo vďačnosti. Môžeme povedať In Lak’ech Ala K’in všetkému, čo nám každý deň dáva život a to je srdce Veľkého Ducha. Namiesto toho, aby sme len prijímali čo nám Veľký Duch dáva, ak ho žiadame o vhľad alebo smer, dajme mu na oplátku naše srdce, lásku a ocenenie. Budete unesení výsledkom. Ak otvoríme naše srdcia a pošleme vďačnosť, otvorí to všetky dvere, ktoré boli pred tým pre nás zatvorené. Pamätaj, si súčasťou Veľkého Ducha! Ak dávaš Veľkému Duchu, dávaš sám sebe.

Môžeme neúnavne cvičiť In Lak’ech Ala K’in, pretože to ako dávame ostatným, dáva zároveň energiu aj nám. Ak dávame, aj dostávame. Tak ako vieme, či dávame správnym spôsobom? Je to naozaj jednoduché. Ak nás naše dávanie nabíja energiou, tak vieme, že dávame so srdca a v zmysle kódexu In Lak’ech Ala K’in. Ak sa cítime „vyflusnutý“, alebo vyčerpaný, tak dávame so strachu, nedostatku, povinnosti, ega, alebo potreby páčiť sa, alebo byť prijatý. Čím viac cvičíme In Lak’ech Ala K’in, tým jasnejšia nám bude naša motivácia k našim činom a tým viac budeme dostávať.  Pamätaj, čo odíde, vráti sa presne tak isto, ako to bolo odoslané. Ak sa ti nepáči, čo ti život dáva, pozri sa na to, čo dávaš životu ty.

Keď začneme žiť a cvičiť In Lak’ech Ala K’in, veľa našich starých spôsobov pre nás prestane fungovať. Napríklad, už nebudeme môcť konať ako obete a ani nebudeme môcť žiť v strachu.  Už sa nenájdeme pripravovať na katastrofy, namiesto toho budeme očakávať úžasnú budúcnosť. Ja čas pre nás prepísať proroctvá. Stali sa nepotrebné. Minulosť sa stane iba zlým snom  a budúcnosť sa stane nádhernou víziou, ktorú práve teraz tvoríme.

Ak cvičíme In Lak’ech Ala K’in prestaneme byť v našom svete neutrálny, lebo pochopíme, že Duch pracuje s tými, ktorý sú aktívny. Začneme byť aktívny s násobením pozitívnych skúseností tejto dimenzie. Tak aký svet chcete? Nečakajte tam len tak, že sa vám zrazu svet objaví pred očami. Duch pomáha tým, ktorí si vedia pomôcť sami. Je to na nás.

Keď cvičíme morálny kódex In Lak’ech Ala K’in, vytvárame a posielame doslovne pozitívnu a vitálnu energiu, ktorá môže zmeniť náš svet plný obáv na raj. Ak žijeme z In Lak’ech Ala K’in začíname používať našu prirodzenú schopnosť tvoriť našu realitu. Ovplyvňujeme kolektívne vedomie ľudstva pozitívnym spôsobom. Vesmírny Mayovia, tak isto známi ako „Hviezdny Starší“, alebo „Neviditeľná rada“ pochopili túto prirodzenú silu na tvorenie ich reality. Ich posvätné kalendáre mapovali prírodné zákony vesmíru. Teraz sme na ťahu my, aby sme sa prepracovali k tomuto pochopeniu. Je čas, aby sme aj my začali kráčať tak, ako to pred veľa rokmi spravili Hviezdny Starší. Nastal pre nás čas, zmeniť svet.

Čím viac ľudstvo začne žiť v In Lak’ech Ala K’in, tým menej budeme uvažovať na úrovni vzájomného oddelenia. Nemôže byť medzi nami súťaženie, závisť, alebo nenávisť, pretože sme časti nás navzájom. Môžeme zdieľať a navzájom si pomáhať našim prepojením, nápadmi a zdrojmi bez strachu, že nebude dosť pre všetkých. Ak žijeme realitu jednoty, hojnosti a celistvosti, tak bude jednota, hojnosť a celistvosť! Čím viac z nás sa bude podieľať na tvorení lepšieho sveta, tým skôr nastane. Budeme mať mier, lásku, harmóniu a jednotu a konečne dorazíme domov 🙂

In Lak’ech Ala K’in ❤

38 thoughts on “In Lak’ech Ala K’in – kód života srdca

 1. Inak moj muz bol pred asi desiatimi rokmi v dedine Lakandoncov, co je poslednych asi 400 priamych potomkov Mazov. Ich dedina je hlboko v dzungli, boli objaveni az v 20.storoci a volaju sami seba TRUE PEOPLE. Vravel ze su naozaj uplne ini, boli voci nim sice rezervovani ale nie nepriatelski. Taki vzajomny respekt. Vobec sa nespravali ako hociaki domorodci co moc nevidia bieleho cloveka, ze sa ideu zblaznit aka atrakcia k nim prisla, ake vecicky maju a vymozenosti, vobec sa o nich nestarali, dovolili im aby si postavili stan, ked potrebovali tak im poradili a to bolo cele, dalej ich neriesili. Za celu dobu sa bavili viac menej len s detmi, ktore boli sice zvedave ale takisto vobec nezobrali, nepytali si od nich nic, len sa na nich chichotali, ked sa mojmu muzovi nedalo rozlozit ohen, tak asi trojrocne decko odbehlo, doslo s dakym supolim a asi za 5 sekund rozlozilo ohen, citil sa vraj ako pako 😀

  Páči sa mi

  • Bol v Chiapas? My sme ich tiez boli pozriet, aj mam od ich sprievodcu orchideu, co nasiel ked sme isli dzunglou. Mali take dlhe biele kosele a veselo skoro vsetci zarabali na turistoch 🙂

   Páči sa mi

  • Fúha, tak teraz som trochu pátral ohľadom terminológie 🙂 Ja som sa veľmi s kalendárom nezaoberal, takže ja svoj Kin nepoznám a ani neviem ako to vlastne určovali.
   Máš nejaké know-how, ako sa k tomu dá prepracovať? 🙂
   Toho že máme niečo spoločné, som si veľmi dobre vedomí. Všetci, čo sa tu stretávame máme min. spoločné zámery a je veľmi pravdepodobné, že sme sa na tomto postupe ich realizácie spolu dohodli a teda sme si vzájomne viac ako len “diskutujúci na stránke” 🙂

   Páči sa mi

  • Yo, jasnačka, ale pripadalo mi to také nejaké rozprávkové 🙂 Ako keby som uvidel na živo Elfa, alebo jednorožca 😀
   ale tie talianske tabuľky sú úplne namakané, len ja som z nich trošku jeleň 😀

   Páči sa mi

   • To len aby si nebol jeleň len tak prenič-zanič 😀 Asi tak ako ja z anglických, haha. Určite sú niekde aj v angličtine, len netuším kde 😆 Ale ak chceš, urobím ti preklad toho, čo potrebuješ.

    Páči sa mi

   • V tabuľke 01 nájdeš číslo, zodpovedajúce roku narodenia, pripočítaš k nemu z tabuľky 02 číslo, zodpovedajúce mesiacu narodenia, nakoniec k tým dvom pripočítaš deň narodenia (ak si sa narodil šiesteho, tak č.6). V tej oranžovej tabuľke si nájdeš číslo, zodpovedajúce súčtu všetkých čísel. Keďže mayský kalendár má len 260 dní a možno ti vyjde číslo vyššie, ako 260, v tom prípade od tvojho čísla odčítaj 260 a výsledné číslo hľadaj v tabuľke.
    Pokračovanie…

    Páči sa mi

   • V riadku je 5 Kinov – symbolov, jeden tón a smerovanie,ktoré reprezentujú tvoj život .
    Postupne: galaktický tón
    KIN osudu – je to základ “Životného osudu” s mocou slnečného kmeňa
    smerovanie
    KIN vedenia- ten, čo riadi udalosti a urýchľuje priaznivo ovplyvňuje zrozumiteľnosť, je rovnakej farby ako KIN osudu
    KIN opozičný – je to výzva, ktorá posilňuje, dokonalé vyváženie, asistuje pri rozpomínaní
    KIN podobný – vyživuje a podporuje, planetárny partner KINu osudu
    KIN skrytý – všetko neočakávané, skrytá a mystická schopnosť, predstavuje spôsob, akým nás vidia ostatní.

    Páči sa mi

   • Glifov je 20 a všetky sú vysvetlené, tak isto tóny. Daj, nech ti preložím. Asi by stálo zato preložiť celú stránku, nie? 😀 Kto by to mohol urobiť…

    Páči sa mi

  • Kokso, tak teraz sa mi normálne dymí z kečky. Dnes nie je pre mňa veľmi chápavý deň :lol:, ale poďme pekne po poriadku
   Súčet mi vyšiel 249
   tón = 11
   KIN osudu = Serpente / had
   KIN vedenia = Serpente / had
   KIN opozičný = Mago / kúzelník
   KIN podobný = Aquila / orol
   KIN skrytý = Guerriero / bojovník
   No a fčul čo to znamená? 😀

   Páči sa mi

   • Tón 11 je spektrálny, mayské meno HUN LAHUN, funkcia tónu je oslobodenia, oddelena; má vzťah s ľavým stehnom.
    Had = mayské meno CHICCHAN, číslo 5, funkcia – prežiť, symbol rozkvetu
    Mág = IX 14 očariť nepodliehania času
    Orol= MEN 15 tvoriť vízie
    Bojovník= CIB 16 pýtať sa inteligencie

    A teraz s tým pracuj 😀 kombinuj atď.

    Páči sa mi

 2. Ježiiiiš, ludzé, to mi robíte naschvál, či čo? 👿 Tak som si počítala po taliansky… Nejako som rozumela, aj keď slovo scimmia som musela gúgliť, ale našťastie mi to hodilo obrázky a tam to bolo jedno-jednoznačné… 😀

  Tono 3 (“moje” číslo), Destino Cane (to bude asi Pes, čo je moje čínske znamenie 😛 ), Direzione Nord (čo je Gabrielov smer v mágii), Guida Mago (keby bolo “magor”, zapasuje lepšie 😉 ) Analogo Luna (Gabrielova planéta v mágii) Antipode Sole (nehovorím si “sun”?) a Occulto Scimmia (stačí sa pozrieť do zrkadla 😛 ). Ale ďalej som sa nepohla, už tam viac k tomu nebolo (alebo som čítala neporiadne).

  Ale totálne terno bol môj “mayský kríž”. To bolo ako u psychoterapeuta. Pozrie na teba a povie ti, čo si zač. (Alebo si to tak predstavujem, keďže som sa dozvedela samé dobré veci: zvedavá, výskumná, preberá na seba karmu iných, za všetko vždy vyletí na barikády, príliš hlboká a nepochopiteľná pre jednoduchších ľudí, nohy pevne vrazené vo vedomostiach a používanie všetkého, čo je po ruke, na dosahovanie cieľa, ale hlavne “zapálená, spirituálna od prírody, prajná… obľubujúca ovácie a piedestály (odhalili ma 😕 )… podporujúca rôzne skupiny, aby som sa necítila osamelá… ľahko nadchnuteľná… precitlivelá na ubližovanie slabším… nevyvážená v ohľadoch na iných”. Ovšem súčasne problémy s peniazmi a vzťahmi (nijaké nemám… ani peniaze, ani vzťahy, ani problémy 😉 ) a moju pozitivitu neumlátiš ani kolom. Normálne si to dám zarámovať a ráno, na obed a večer sa tomu budem klaňať. Nech mi pukne v krížoch. 😆 Aha, a môj prevládajúci znak je vraj srdce… Oki, keď myslia. Alebo aj nie. 🙂 )

  Decká, ďakujem, že som mala príležitosť si to prečítať… 😀 Sú veci medzi nebom a zemou…

  P.S.: Hehe, ešte som si pozrela hlavný symbol: 7, muluc. A potom som našla toto 😀 😀 😀 http://www.muluk.net/University/The-Mayan-Calendar/Tzolkin/20-Star-Glyphs/Muluc-Water.php

  Ododnes mi smiete onikať. 😆

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s