Mudry pre liečenie 2

Ako som začala robiť článok o mudrách, začali sa mi utešene kotiť nielen mudry, ale aj doplnkové informácie. Napríklad také ako to, s čím sa spája ktorý prst našej ruky:

 • palec predstavuje  Mars: ego
 • ukazovák predstavuje Jupiter: múdrosť, vedomosť, expanzia
 • prostredník predstavuje Saturn: trpezlivosť, uvážlivosť, karmické zákony
 • prsteník predstavuje Urán: nervový systém, sila, intuícia, zmena a Slnko: energia, zdravie, sexualita
 • malíček predstavuje Merkúr: rýchlosť a komunikatívnosť.

O tom, ako sú jednotlivé elementy rozložené na prsty našej ruky a ako mudry robiť, som už písala v prvej časti článkov o mudrách (už dnes viem, že príde ešte aspoň jeden takýto článok. Takisto som už písala samostatný článok o tom, ako si pomocou mudier a mantier vieme otvoriť jednotlivé hlavné čakry. No a teraz prichádza druhá časť “mudrovania” 😛 s novými mudrami:

Girivar mudra

Táto mudra pomáha pri problémoch s močením, hlavne pri nedobrovoľnom zadržiavaní moču alebo pri nepriechodnom močovode. Pomáha telu zbaviť sa toxických tekutín. Očistná mudra.

Túto mudru robíme tak, že malíček vzpriamime nahor, kým ostatné prsty zohneme a pritisneme palcom. Môžeme ju robiť hocikedy cez deň a rovnako postojačky ako posediačky alebo ležiačky. Držíme pozíciu 5-10 minút.

girivar

  

Šankh mudra: “Mušľová mudra”

Odstraňuje problémy s rečou a výslovnosťou ako zajakanie a brebtavosť. Zjemňuje hlas, dodáva mu na mäkkosti a robí ho atraktívnejším.

Odstraňuje problémy s krčnými mandľami a hrdlom. Tiež vyvažuje štítnu žľazu, čím navodzuje hormonálnu rovnováhu.

Udržiava v poriadku oblasť pupočnej čakry, čím prispieva k nášmu zdraviu a udržiava náš nervový systém v plnej funkčnosti.

Odstraňuje problémy v oblasti brucha. Zlepšuje trávenie. Zlepšuje chuť do jedla.

Ľavý palec vložíme do stredu pravej dlane. Pravá ruka sa pevne zovrie okolo ľavého palca. Zvyšok ľavých prstov sa špičkami dotýka pravého palca, čím sa vytvára forma “ulity”. Ruky držíme vo výške hrudnej kosti.

Túto mudru možno robiť kedykoľvek s výnimkou času po jedle. Robí sa v lotosovom posede najmenej 10 minút v kuse. Čas možno postupne predlžovať až na 45 minút – prípadne 3 x 15 minút denne.

Pozor! Ak počas cvičenia tejto mudry človek začne slabnúť alebo priberať, treba s cvičením okamžite prestať, pretože mudra ovplyvňuje štítnu žľazu a môže dôjsť k jej hyper- alebo hypoaktivite.

shankh1 alebo shankh

Pri cvičení tejto mudry možno spievať chvíľku OM a potom sa započúvať do svojho vnútra. Mušľová mudra otvára náš vnútorný chrám a má veľmi ukľudňujúci účinok, čím napomáha koncentrácii.

Meao mudra: “Mudra krvného tlaku”

Táto mudra pomáha udržať krvný tlak v optime, teda znižuje vysoký krvný tlak a zvyšuje nízky krvný tlak.

Túto mudru robíme tak, že zatneme ruky do päste. Potom narovnáme ukazovák, malíček a palec a držíme ich rozumne narovnané. Ruky položíme na kolená dlaňami nahor a lakte držíme narovnané. Pri tejto mudre vždy sedíme – na stoličke alebo v lotosovom posede.

Túto mudru robíme denne pravidelne a po dobu asi 30 minút, ktoré môžeme rozdeliť na 3 dávky po 10 minútach, ale mali by sme sa snažiť dosiahnuť stav, keď vieme túto mudru udržať 30 minút v kuse.

meao

  

Singhakranta mudra a Mahakranta mudra

Obe mudry pomáhajú obnoviť auru po úrazoch, chorobách alebo iných fyzických problémoch a ohrozeniach.

singhakrantamahakranta

   

Jóni mudra: “Lono zrodenia”

Jóni mudra má viacero foriem podľa typu jógy, v ktorej sa praktizuje. Tu je prvá:

Táto mudra je stiahnutie sa zo sveta zmyslov a symbolizuje lono zrodenia. Keď ju robíme, tak sami seba premiestňujeme do centra Stvorenia a nachádzame naše spojenie s božským. Vedomie sa stiahne dovnútra a načúva zvukom z Anahaty. Zlepšuje sústredenie. Presmerováva energiu z rúk späť do tela.

Tu je ukážka videa, na ktorom sa Jóni mudra robí, ale nie je to ľahké! 😛 Hlavne ukážka predvádza dva typy jóni mudry – ľahší a ťažší.

Poďme najprv na ten ľahší, ku ktorému ale nemám obrázok, takže si ho pozrite len na videu: Ruky si priložíme malíčkami k sebe. Malíčky vystrieme, prsteníky zohneme, prostredníky prekrížime a k ich končekom pritisneme končeky ukazovákov (veľmi dobre viditeľné vo videu). Potom zospodu k prostredníkom pritlačíme palce a aj malíčky pritlačíme hornými bruškami o seba.

V reáli by to mohlo vyzerať takto (je to vraj tiež “jóni”, ale tie malíčky mi veľmi nesedia k popisu, nuž ale čo 😕 ):

yoni6x7

Druhá forma jóni mudry je zobrazená na obrázkunižšie, jediný rozdiel vo videu je, že palce Swami Satyanandu nespočívajú pri koreni malíčka, ale sa opierajú o horné brušká malíčkov. Popis nie je ani vo videu, takže treba použiť obrázok a nedolámať si pritom prsty… 😛

yoni 

Pri tomto popise nebolo spomínané, kde sa držia takto poskladané ruky, ale držala by som ich vo výške buď solárneho plexu alebo trochu vyššie, medzi solárnym plexom a srdcovou čakrou, kde je Hrit Padma, čakra spájajúca nás so zvyškom Univerzálnej Energie (teda toho “božského” v nás). Je to asi tá výška, v ktorej robíme gesto, keď niekomu niečo ponúkame.

No ale aby to nebolo až také jednoduché, našla som ešte dva iné popisy jóni mudry, takže si máme z čoho vyberať 😀 !

Pri ďalšej jóni mudre bolo napísané, že pomáha prekonať stratu mužnosti. Symbolizuje žesnkú pošvu. Umožňuje nám skontaktovať sa so ženskou energiou v nás.

Ruky formujú mandľový tvar s palcami spojenými a ukazujúcimi nahor, končeky ostatných prstov sú tiež spojené a ukazujú nadol. Ruky sa držia vo výške solárneho plexu.

mudra_yoni

A ešte jedna jóni, ktorá sa robí tak, že sa prsty oboch rúk prepletú a ukazováky a palce sa vystrú a oprú hornými bruškami o seba – ukazováky smerujú nahor, palce nadol. Ruky v tomto tvare mudry sa držia vo výške solárneho plexu. Sústreďujeme sa pritom na rytmus nášho vlastného dýchania po dobu aspoň 3 minút:

yoni1

Používa sa pri meditácii na rozvoj Vyššieho Ja, na svoj spirituálny rozvoj a na vzostup (tu sa opakuje motív stotožnenia s Centrom Stvorenia). Zbavuje nás stresu, čím prináša úľavu pri chronických ochoreniach ako vysoký krvný tlak, ochorenia dýchacích ciest (napr. astma), bolesti hlavy a pod., ktoré sú podmienené stresom.

Kamadžaji mudra

Pomáha dostať pod kontrolu potláčané vášne a sexuálne nutkania. Formuje sa tak, že špičku palca priložíme a slabo pritlačíme ku koreňu prsteníka.

kamajayi

Mukula mudra: “Zatvorený lotos”

Táto mudra sa robí rovnako ako Samaan Vayu mudra – špičky všetkých prstov sú spojené do zobáka.  Predstavuje nové začiatky v živote i v podnikaní. Navyše podľa niektorých zdrojov omladzuje tú oblasť, na ktorú sa jej energia nasmeruje. Pri liečení sa kladie na tú časť tela, ktorá bolí alebo je napätá.

Keď sa robí preventívne, robí sa oboma rukami po dobu 5 minút 5x denne.

Suči mudra: ” Uvoľňovacia mudra”

Pomáha pri chronickej zápche. Krotí nekontrolované výbuchy netrpezlivosti, zlosti alebo prílišné upínanie sa na iných/na veci.

Zatneme päste a držíme ich vo výške hrude. Pri nádychu natiahneme pravú ruku doprava a ukazovák namierime nahor, ľavú ruku natiahneme doľava a ukazovák namierime nahor. Takto napäté ruky a prsty držíme po dobu 6 nádychov a potom sa vrátime do východiskovej pozície. Opakujeme 6x pre každú stranu tela.

Iný návod hovorí, že zatneme päste, narovnáme ukazovák s istým tlakom, aby sa čo najviac odťahoval od päste, a nasmerujeme ruky tak, aby ukazoval preč od tela, najlepšie s ramenami zdvihnutými nad hlavu.

mudra_suchi

Ak je zápcha vážna, robíme 4x denne. Pri ľahkej zápche robíme 6-12 krát ráno a na obed. Ak cestujeme alebo máme akútny stav, cvičíme každé ráno 5-10 minút poležiačky v posteli ešte skôr, než vstaneme.

Suči mudra pomáha často už pri prvom raze. Ak ju cvičíme ráno o 7:00, do 9:00 by sme sa mali vyprázdniť. Spolu s tým by mali pominúť prejavy ako netrpezlivosť, zazlievačnosť, prudká povaha a ľpenie na veciach či ľuďoch, pretože príčiny týchto prejavov spočívajú často v preplnenom a vystresovanom čreve.

Mida-no džovin mudra: “V dvoch svetoch”

Ľavá ruka zrkadlí pravú. Obe predstavujú dva svety: ilúziu a osvietenie. Je to meditačná póza pomáhajúca potlačiť duálne vnímanie v nás. Ide o typickú japonskú mudru, ktorá sa robí posediačky:

ivorybuddha20-sm2

Naše ruky spočívajú v lone a prostredník, prsteník a malíček oboch rúk sú zľahka zohnuté a vytvárajú ploché “lôžko”. Palce sú vystreté a spojené dotýkajú sa končekmi, ukazováky sú zohnuté a dotýkajú sa horných brušiek palcov.

mudra_mida-no-jouin

Abhaja alebo Abhajaprada mudra: “Neboj sa”

Abhajaprada mudra je ochranné gesto rukou, ktoré symbolizuje dobrý úmysel, silu a nebojácnosť. Prináša múdrosť potrebnú na dokonanie karmického cyklu. Premieňa žiarlivosť, chamtivosť a závisť na pocit rovnocennosti a vyrovnanosti pozícií. Touto mudrou sa tieto vlastnosti prenášajú aj na iných. Legenda hovorí, ako Budhu napadol rozzúrený slon a on ho týmto gestom ukľudnil. (Ale podmienkou je vlastné vysokovyvinuté Ja, takže odporúčam skúšať to na niečo menšom – napríklad na vrabcoch 😛 .)

Pravá ruka sa zdvihne do výšky hrude, rameno je zohnuté a dlaň smeruje od tela. Ľavá ruka je v lone, opretá o bok alebo položená na srdci.

mudra_abhayaprada1

Niekedy sa kombinuje s “uvítacou mudrou” (varada mudra), kde súčasne ľavá ruka je nasmerovaná nadol, obrátená dlaňou von, ale s prstami nadol:

varada-mudra

Ganéša mudra: “Prekonanie prekážok”

Ganéša mudra sa používa vtedy, keď zápasíme s problémami alebo prekážkami. Symbolizuje silu zoči-voči ťažkostiam. Zmierňuje napätie.

Ruky sú vo výške srdca. Dlaň pravej ruky máme obrátenú k hrudi, palec nahor, prsty sú zohnuté. Ľavá ruka je opačne – palec nadol a dlaň ukazuje od tela, prsty sú tiež zohnuté. Jednou rukou sa zaháčkneme do druhej a silno potiahneme. Pri výdychu silno ťaháme ruky od seba, ale neuvoľníme zovretie. To napne svaltvo ramien a horné hrudné svaly. Pri nádychu povolíme napätie. Opakujeme 6-krát, potom sa celkom uvoľníme a ruky v tejto pozícii oprieme o hrudnú kosť. Vnímame pocity v hrudi. Potom vymeníme ruky tak, aby tentokrát vpred ukazovala pravá dlaň, a celé cvičenie znova 6-krát opakujeme. Potom chvíľku odpočívame.

Jedenkrát denne toto cvičenie stačí. Počas cvičenia vizualizujeme červenú farbu.

mudra_ganesha

Mahasirs mudra: “Uvoľňovač napätia” 

Mahasirs mudra vyvažuje energiu, uvoľňuje napätie a uvoľňuje zapchaté nosové a čelné dutiny. Preto sa používa na zmiernenie problémov s hlavou. Bolesti hlavy mávajú rôzne príčiny a nedajú sa všetky vybaviť jednou mudrou. Keď však máme problémy s panvou, očami, šijou, nosovými dutinami alebo trávením, koncentruje sa priveľa energie v hlave a to vedie k napätiu a neskôr k bolesti. Aby sme toto napätie rozpustili, je potrebné odviesť pozornosť do iných častí tela – do brucha, nôh alebo rúk.

Prsteník zaboríme do stredu dlane, malíček zostáva vystretý. Ukazovák a prostredník sa dotýkajú špičky palca.

mudra_mahasirs

Pri výdychu si predstavujeme, ako vlny energie odtekajú nadol z hlavy cez šiju, chrbát, ramená a nohy. Po chvíli si predstavíme, že naša hlava je uvoľnená, čistá a chladná. Nakoniec pohladkáme tvár končekmi prstov a vychutnávame tento pocit. Môžeme použiť aj afirmáciu: “Mám uvoľnenú, čistú a jasnú hlavu.”

Cvičíme v prípade potreby alebo 3-krát denne po 6 minút.

Mušti Mudra: “Uvoľnenie”

Mušti mudra je “štupeľ”, ktorým odtečú všetky nahromadené emócie, strach a agresivita. Aktivuje energiu žalúdku a pečene, podporuje trávenie a pomáha zbaviť sa zápchy.

Ruku zatneme do päste a palec položíme na prsteník. Robíme obojručne, trikrát denne po 15 minút alebo podľa potreby. Robíme oboma rukami.

mudra_mushti

Robieva sa ako doplnok suči mudry (vyššie).

Kalesvara mudra: “Zmierňovač obáv”

Kalesvara mudra ukľudňuje napäté myšlienky a obavy a rozbúrené pocity. Je to silná mudra a dokáže zmeniť aj povahové črty a odstrániť závislosti.

Obe ruky zložíme tak, že sa prsty dotýkajú špičkami. Potom zohneme ukazováky, prsteníky a malíčky nadol. Prostredníky zostávajú narovnané a smerujú von, palce sa dotýkajú špičkami a smerujú k hrudi. Lakte odstávajú do strán.

Asi desaťkrát sa zvoľna nadýchneme a vydýchneme. Postupne predlžujeme čas medzi nádychmi a výdychmi.

kalesvara

Ahamkara mudra: “Sebadôvera”

Pôsobí proti strachu a bojazlivosti. Dodáva sevadôveru a asertivitu.

Ukazovák je mierne zohnutý, ostatné prsty sú narovnané. Špičku palca priložíme zboku na stredný článok ukazováku.

ahamkara

Bhutadamar mudra: “Odrazenie zla”

Bhutadamar mudra funguje ako ochranný štít, ktorý odráža všetky negatívne energie.

Ruky sú prekrížene v zápästí, pravá ruka je nad ľavou, dlane sú obrátené smerom od tela. Obvykle sú dva stredné prsty alebo len prsteníky ľahko ohnuté.

mudra_bhutadamar2

Kubera mudra: “Mudra zhmotnenia prianí”

Je to mudra boha hojnosti Kuberu. Používa sana pritiahnutie hojnosti do života, na dosahovanie cieľov a na zbohatnutie. Ľudia ju nazývajú “technika troch prstov” a používajú ju, napríklad keď hľadajú miesto na parkovanie, keď hľadajú niečo špeciálne (napríklad šaty alebo topánky) alebo keď hľadajú potrebné informácie. Iní ju používajú, aby svojim predstavám o budúcnosti dodali sily. Vždy ide o ciele, ktoré chceme dosiahnuť, alebo priania, ktoré chceme mať naplnené. Preto spájame sily Marsu, Jupitera a Saturnu.

Táto mudra nám dodáva aj vnútornú vyváženosť a pokoj. Čistí a odhlieňuje nosové dutiny a čelné dutiny,

Palec, ukazovák a prostredník sa dotýkajú špičkami, prsteník a malíček sú zohnuté do dlane. Robí sa obojručne. Je jedno, ako dlho ju robíme, ale musíme ju robiť intenzívne. V mysli si naformulujeme veľmi jasne cieľ, čo chceme dosiahnuť. Skontrolujeme, či je dobrý pre nás a neškodný pre okolie. Spojíme prsty a trikrát ho nahlas povieme, pričom formulujeme pozitívne. Počas hovorenia stláčame prsty.

mudra_kubera

Vadžra mudra: “Päsť zmúdrenia”

Vadžra mudra mení nevedomosť, nerozhľadenosť a hlúposť na zmúdrenie. Pomáha nám prekonať vášne a poryvy fyzického sveta a dosiahnuť spirituálne osvietenie. Je vhodná ako cvičenie pre vzostupujúcich. Je typická pre Japonsko a Kóreu a hovorí sa jej aj mudra šiestich prvkov, pretože spája päť fyzických prvkov (Zem, Voda, Oheň, Vzduch a Kov) so spirituálnum vedomím.

Stimuluje krvný obeh, čím pomáha pri nízkom krvnom tlaku alebo keď je element Zem v tele príliš slabý, teda ak dobre nepracuje žalúdok, žlč, pankreas alebo srdce. Pretože dôsledkom tejto slabosti je malátnosť a nekľud, pomáha aj pri týchto prejavoch.

Ukazovák ľavej ruky je napriamený, zvyšné prsty tvoria päsť. Prsty pravej ruky utvorie päsť okolo ukazováku ľavej ruky a špička pravého ukazováku sa dotýka špičky ľavého ukazováku.

Vadžra predstavuje vzájomnú hru prvkov, ktoré spoločne vytvárajú nirvánu, ale súčasne i päť jedov a päť múdrosí mysle: Amitabhah; túžba – individuálnu múdrosť, Akshobhya; hnev a nenávisť – múdrosť ako zrkadlo, Mahavariocana; falošná predstava – poznanie reality, Ratnasambhava; chamtivosť a pýcha – múdrosť rovnocennosti, Amoghasiddhi; závisť – všetko zahŕňajúce poznanie. Vadžra predstavuje aj proces urýchleného učenia sa a praxe vedúcej k osvieteniu.

Robí sa 3x denne po 5 minút oboma rukami. 

mudra_vajra

Pokračujeme treťou časťou (poslednou)

21 thoughts on “Mudry pre liečenie 2

 1. Jééj Helar, chcela som sa pochváliť, v noci sa mi stalo niečo neobvyklé. Asi už 5 krát sa mi prihodilo behom spánku, že som ležala na boku s pokrčenými nohami a nemohla som pravú nohu vyrovnať, lebo bola úplne stuhnutá. S bolesťou a slzami v očiach sa mi to vždy nejako podarilo(ja reumatička s nešpecifickým ochorením spojiva). Tejto noci som sa znova zobudila na to , že sa chcem otočiť na chrbáta noha bola stuhnutá. Napadlo ma, že si pošúcham ruky a nabijem si ich. Priložila som jednu ruku na koleno a v pohode som ho vyrovnala. Pre mňa to bol zázrak….
  Som nonstom nabitá, stále ma niečo kope, tak kiež by sa to dalo u mna využiť aj takto.
  Myslíš, že to nejako ovplyvnilo moje stuhnuté koleno?

  Páči sa mi

 2. Ahoj,mám otázku,čo pomôže na pankreas….tú vodu v črevách,čo som tu už spomínala,…no nakoniec je asi problém s pankreasom.Čaká ma kopec vyšetrení.Tak prosím o radu. Čo by pomohlo? Neviem o aký problém ide,ale verím,že keď som zvládla iné,tak zvládnem aj to.

  Páči sa mi

  • Belia,

   sklerózu multiplex som nikde nevidela, ale je to nervová choroba, nie? A potom som tam videla Parkinsona a spol, myslím, že v článku 3… Takže by som skúsila niečo na nervy.

   Páči sa mi

 3. Táni,

  mudry na črevá a pankreas nájdeš vo všetkých troch článkoch. A ešte je tam “Vodná mudra” (myslím, že článok 1), ktorú keby si robila nesprávne (tela tlačila tesne pri nechte), mala by dehydrovať organizmus. Ale aj správne robená by mohla pomôcť, pretože vyvažuje vodu v organizme.

  Páči sa mi

 4. Helar, díky moc za túto /ale aj všetky ostatné/ témy. Už niekoľko rokov trpím únavou a nedostatkom energie, čo sa stále zhoršovalo. Bola som aj u dvoch terapeutoch, ale žiadna pomoc. Absolvovala som všetky možné vyšetrenia a nič sa nezistilo. Teraz som začala robiť Prán mudru a už cítim, že sa niečo deje. Nechcem to zakríknuť, uvidím po týždni a pridám si aj iné mudry.
  Bosorka, aj mňa furt niečo kope, už sa bojím dotknúť nielen elektrospotrebičov a kovov, ale aj môjho psa, lebo keď ju hladkám, tak to kope aj ju. Píšeš, že kiež by sa to dalo u teba využiť aj takto, čo tým myslíš? S čím to elektrizovanie spájaš?

  Páči sa mi

  • Hanka,
   naokolo seba máme plno statických vecí, cez ktoré si prenášame výboje na seba. Asi patríme k ludom, ktorý túto energiu ponechávajú v sebe a pri ďalšom vodivom kontakte ju dávame preč. Ja mám ešte k tomu studené vlhké ruky, tak aj to k tomu prispieva.
   Len mňa aj drevo raz koplo, tak to potom si už neviem vysvetliť.
   Vždy som si myslela, že ked som nonstop nabitá, že by tá energia v rukách sa dala nejako pozitívne využiť. Keď sa mi podarilo to s tým kolenom, čo som písala v príspevku, tak som ostala milo prekvapená , pretože to boli práve moje ruky, čo mi pomohli bez bolesti to koleno vystret. No zatial som si to viac krát neoverila, ale ked sa mi niečo podarí druhý krát, tak potom uverím už na 100%

   Páči sa mi

  • Hanka
   okolo nás je veľa vodivých vecí a asi patríme k ľuďom, ktorý zachytávajú statickú energiu a pri ďalšom vodivom kontakte ju odovzdávajú- to je to kopanie. Ja mám ešte k tomu aj nonstop studené a vlhké ruky a to je k tomu ešte plus.
   Len raz ma koplo aj drevo, tak to si už neviem vysvetliť, lebo drevo vodivé nie je .
   Vždy som si myslela, že ked som tak nabitá, či sa tá energia nedá použiť na liečenie, a keď sa mi to stalo s tým kolenom, že po priložení rúk som bez bolesti nohu vystrela, tak som uverila v nejakú silu.
   Ak sa mi niečo podobné stane ešte raz, tak budem na 100% presvečená, že mám v rukách nejakú liečivú silu, ktorá mi pomáha.

   Páči sa mi

  • Hanka,

   toto “kopanie” mi pripomína situáciu, ktorú som čítala – buď u Boba Frissella alebo u Drunvalo Melchizedeka, neviem… Tiež okolo nich bola “elektrina”, kopalo ich, čoho sa dotkli, a začali sa im kaziť elektrospotrebiče. Vraj to bolo tým, že už mali rozhýbanú merkabu, ale nemali ju pod kontrolou.

   Ja som si na to spomenula, keď sa mi v priebehu dvoch týždňov pokazili všetky hodiny (hlavne tie riadené rádiosignálom). Možno tiež niečo vyžarujem, nejakú “pokazenú” interferenciu.

   Alebo je tu ešte jedno celkom neezoterické vysvetlenie 😛 : v zime sa v priestoroch kúri a vetrá, vzduch býva suchý a preto hádže iskry. Treba odparovače na radiátory. Kolega mi minule predvádzal, že v takej miestnosti dokáže vyrobiť výboj aj na centimetrovú vzdialenosť… 😛

   Páči sa mi

 5. To by aj mna zaujímalo, či sa dá táto energia nejako rozumne korigovat,lebo som si všimla, že má róznu kvalitu. Ak som v pohode, dodáva mi silu a takú tichú radost, vtedy sa ma obyčajne chytá upratovací syndróm,ale ak som naštvaná,tak majú svetlá v byte po kefe.Ako sa dotknem vypínača,žiarovka okamžite doslova vybuchne, normálne ju rozdrapí. A potom ide mójho muža rozdrapit 😀 od zlosti,že čo to stváram.

  Páči sa mi

 6. Helar, s tým suchým vzduchom v zime, to ma nenapadlo, lebo my odparovače nepoužívame, radšej častejšie vetrám. Musím to vysledovať, či som nabitá, aj keď sa nekúri. A už chápem, prečo musím každú chvíľu nastavovať časomieru na počítači. Len mi nie je jasné, keď som taká nabitá elektrinou, prečo mám totálny deficit životnej energie.

  Páči sa mi

 7. Diky helar za mudry ja od vcera trenujem opat tretie ocko 4 sposobmi naraz:
  1.Mantra
  2.Mandala
  3.Mudra
  4.Misa

  po 10 minútach ma začala bolieť hlava a mamu ktorá meditovala obtekal akýsi oblak 4-5 cm ako hmla dym smog a tak svietil.Takze etericke telo som uz schopny vidiet bez problemov keby sa to zdravotne ukazovalo castejsie..
  Slubujem ze ked auru budem vidiet tak ako kedysi isteho cloveka tak vam ju vsetkym urcim 😛

  Páči sa mi

 8. Ahojte, tka po dlhych rokoch som tu zas, pôvodne ešte Helar a stranka už ani neviem ako sa volala, chodieval som aj na forum čo existovalo, teraz som to našiel pod eprakone tuto super stránku. Roky som kašlal na duchovny rozvoj, bola to u mna vedľajšia tema, keďže som chodil na VŠ. Pôvodne som sa o tieto témy zaujímal na strednej škole.
  Teraz ma sem nejak dotiahlo podvedomie, mám už rok chronický zápal mandlí a hrdla, podla lekarov neliečitelne, tka som na to šiel sám, vitamin C 4 gramy denne, Green trio a k tomu raz za par tyždnom CDS ak poznáte, pekne mi mandle odpuchli a znižilo sa to ale opusch hrdla podliatie neprestáva, zápal tam je stále, tak ma podvedome napadlo, že to bude z práce, strach, stres -projekt EU, nenavisť šefky, proste vtedy mi doplo po necelom roku odkedy to začalo, že isto to má duchovnú príčinu/prípadne emocionálnu.
  Tak som začal cvičiť jógu, ide to pomaly, cvičim jeden týžden radšej 2, nemám na to vela času, podla tejto knihy https://www.martinus.sk/?uItem=40774,
  Akurát soom tam narazil na mudry tak som hladal som o tom viac v googli a skončil som zas tu kde som pred rokmi začal =D, idem skúšať Šankh a Prán mudru a uvidim ako to zabere.

  Ešte skušal na zapaly Marco tinkturu, ved bylinkami sa lieči aj Alžbeta 2., tak prečo do nás pchaju tie chemicke humusy – antibiotika nechcem vidieť okdedy som sa z amoxicilinu vyhadzal po celom tele na mesiac.

  Viem kde je pričina tejto choroby, stres, negativne emocie, hnev, to sa hromadi v hrdle, aspon myslim, takto mi to prišlo na um, čo myslíte? skšam už všetko aby som bol zas vyrovnaný a zdravý, keďže lekár to vzdal pred rokom.

  P.S.: pardon za gramatiku, nejak mi blbne klavesnica, občas preskočia aj prsty =D

  Páči sa mi

 9. Aké mudry by ste mi odporučili na kundalini syndrom,a ich strachy,blokovane podvedomie a užívané antidepresíva z minulosti ,cca 15rokov do zadu? Neviem aký mam zvolit postup ,či najprv pouzit ganesha mudru,potom apana mudru,alebo nieco ine?

  v amazon kindle mam tieto knizky o mudrach:
  Mudras for healing and Transformation of Joseph Le page and Lilian Le Page
  Mudras of Yoga+Mudras of INDIA od Cain Carroll
  Mudras of Gertud Hirschi

  prvu pouzivam casto,su tam rozne mudry,ale niektore udaje mi nesedia ako Doshe,cakry,elementy.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s