Huna, princíp 1: svet je to, čo si myslíme, že je

O hune sme si už povedali a dnes aj začínam prvým princípom, IKE – svet je taký, ako si myslíme, že je.

Týka sa to dôležitosti našich presvedčení. V čokoľvek veríme, to zhmotňujeme. Ak veríme, že svet je plný boja a ťažkostí, budeme musieť na každom kroku bojovať s ťažkosťami. Ak veríme, že svet je úžasný a plný dobrodružstiev, zažijeme oveľa viac než človek, ktorý žije v svete ťažkostí a boja.

O tomto je zákon rezonancie, ale je to tiež o tom, že sme pozorovateľ A SÚČASNE interpretátor nášho sveta. Keď si odmyslíme všetky emócie a pozrieme sa len na studené fakty, zistíme, že väčšina situácií v sebe obsahuje vyváženú mieru dobrého i zlého. Ale my situácii pripisujeme význam a emóciu a tým vlastne predurčujeme, čo zažijeme.

Ako často sa vám stalo, že ste boli rozhnevaní, keď tu sa stalo niečo drobné – usmialo sa na vás dieťa, videli ste nádherný západ slnka – a situácia sa zrazu zmenila? Zmenila sa na úrovni faktu? Asi nie, ale dramaticky sa zmenilo to, ako sme ju prežívali, pretože sa zmenil náš uhol pohľadu. A vďaka tejto zmene uhla pohľadu sa zmenilo to, čo zo situácie vyplynulo, pretože sme k veciam pristupovali z iného zorného uhla.

Takže si pamätajme: cez IKE máme možnosť zmeniť najprv to, ako veci zažívame/interpretujeme, a vďaka tomu potom aj našu reálnu budúcnosť.

Ergo: Všetko je sen

Huna veria, že život je iná forma sna. Veria, že snívame na rôznych úrovniach a máme rôzne vrstvy sna. A možno to znie divne – ale popremýšľajte: aký “reálny” je skutočne váš reálny svet?

Prečo nemôžete prejsť stenou

Keď rukou udriete do steny, zažívate stenu ako pevnú. Ale aj kameň, z ktorého pozostáva, je tvorený molekulami a atómami. A atómy, na rozdiel od obvyklého presvedčenia, nemajú v sebe hmotu. Sú to polia energie vibrujúcej na istých frekvenciách.

Jediný dôvod, prečo nemôžete vašu ruku prestrčiť stenou, je ten, že ruka i stena vibrujú na tak blízkych frekvenciách, že sa vzájomne rušia. Iné frekvenčné spektrum – napríklad rádiové vlny – nemá absolútne nijaký problém prejsť stenou.

Keď udriete rukou do steny, neudierate do hmotného kameňa. Je to skôr tak, že energetická frekvencia vašej ruky sa dostala do kontaktu s energetickým spektrom steny a táto informácia bola vyslaná do vášho mozgu, kde spustila už uloženú spomienku zážitku “ruka udiera do steny”.

To isté sa deje, keď počúvate hudbu alebo pozeráte na krásny obraz. V skutočnosti nevidíte a nepočujete, ale interpretujete energetické vlny (z hudobných nástrojov alebo zo svetla, ktoré obraz odráža) svojím mozgom. Váš mozog vytvára svet, ktorý vidíte. Presne tak, ako v noci vytvára svet, čo zažívate, keď máte živé sny.

Jediný rozdiel medzi snom a “realitou” pre nás spočíva v tom, či aj iní majú ten istý zážitok, hoci dobre vieme, že ľudia sa môžu spolu nachádzať v tej istej situácii a napriek tomu ju prežívať celkom inak – napríklad ľudia na párty alebo svedkovia nehody, ktorí potom dávajú polícii celkom rozdielny popis udalostí.

Iste, môžeme sa stretnúť vzájomne v snoch – ale je to stále ešte náš sen a ten druhý má svoj vlastný sen.

Pre niekoho to môže byť hodne radikálna predstava, ale keď ste schopní prijať predstavu, že život je sen, vtedy sa nachádzate v bode, kedy si uvedomíte, že sa môžete v sne zobudiť (ako to robia lucídni snívači) a zmeniť ten sen (t.j. zmeniť svoju realitu).

Ergo: Všetky systémy sú svojvoľné

Existuje príbeh o mužovi, ktorý hľadal zmysel života. Po mnohých rokoch námahy a hľadania prišiel k známemu múdremu himalájskemu guruovi. Spýtal sa ho na zmysel života a guru povedal: “Život je miska čerešní.” Chlapín zostal nahnevaný a sklamaný: “Cestoval som šírym svetom, prekonal som moria a nebezpečné džungle a zabijácku Saharu len na to, aby som ťa našiel – a ty mi nemôžeš povedať nič iné, než že život je miska čerešní?” Múdry guru sa usmial a odpovedal: “V poriadku, tak teda život nie je miska čerešní.”

Odkedy si človek vyvinul kortex, sústavne hľadá odpoveď na naliehavú otázku, o čom toto všetko vlastne je. Táto otázka ho tak trápi, že sústavne hľadá niečo, čoho by sa mohol uchopiť. Vyskúšal vedu, náboženstvo, filozofiu, metafyziku, umenie – proste čokoľvek – len na to, aby sa vnútri cítil bezpečný, chránený pred nebezpečnou otázkou o zmysle života.

Ak sa na to pozriete zo zorného uhla “všetko je sen”, zistíte, že nech už prídete s hocijakou odpoveďou na túto otázku, bude to len konštrukcia mysle. Akokoľvek odpoviete, môžete si byť sakramensky istí, že tá odpoveď nebude pokrývať realitu, ale to bude len záchranná sieť, dávajúca vám pocit bezpečia.

V podstate pravda je to, čo ako pravdu definujete!

Rozhodujete sa prijať nejaký systém ako pravdivý a zamietnuť iné systémy. Všetci to robíme. A všetci na to máme vlastné, platné dôvody. Ale ja si svoj systém volím na základe nejakých rozhodnutí o živote a tieto sa môžu diametrálne odlišovať od tých, ktoré ste urobili vy.

Takže otázka nie je, či je nejaký systém pravdivý alebo nie, ale nakoľko dobre pre vás funguje.

Každý systém vrátane huna teda je svojvoľne vybratý a žiaden nepredstavuje definitívnu pravdu. Preto potrebujete zistiť, čo funguje pre vás.

A tak čokoľvek čítate alebo počujete, berte to ako hypotézu a skúmajte, či je to platné aj pre vás. Ak to funguje, použite to a prispôsobte si to; ak to nefunguje, hľadajte si inú hypotézu.

To je bod, v ktorom sa stretajú osobný rozvoj a empirická veda.

Akčné kroky pre IKE

Aby ste zažili silu IKE, spýtajte sa sami seba, ako vyzerá vaša definícia sveta so všetkými jeho súčasťami. Dokončite nasledovné vety a odpovedajte čo najúprimnejšie, možno aj viackrát. Potýrajte si mozog, až už neviete nájsť viac odpovedí. Neklamte sami seba: ak veríte, že vaša robota je na figu, tak to tak napíšte. Neklamte sami seba. Dajte si na to čas a budete prekvapení, čo všetko v sebe nosíte:

  • Myslím si, že svet je…
  • Myslím si, že ja som…
  • Myslím si, že ľudia sú…
  • Myslím si, že moja robota je…
  • Myslím si, že moje zdravie je…
  • Myslím si, že moje financie sú…
  • Myslím si, že moja schopnosť zažívať lásku, radosť, extázu je…
  • Myslím si, že (čokoľvek iné, čo nás napadá)

Toto je vaša súčasná pravda.  Možno už začínate vidieť, prečo je vaša realita taká, aká je… Zmeňte tieto presvedčenia a váš svet sa zmení.

Pozrite sa na limity, ktoré sami sebe stanovujete. V tomto bode je prirodzené naštvať sa sám na seba. Nerobte to. Buďte radi, pretože možno po prvýkrát v živote ste vyjadrili svoje obmedzenia, ktoré sformovali vaše súčasné zažívanie reality.

Ak sa chcete o huna dozvedieť viac, pozrite si knihu Mestský šaman od Serge Kahili Kinga

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.