Huna – čo to je? Sedem princípov života

Na blogu Patricka Stoeckmanna som našla pekný seriál o princípoch žitia “podľa Havajčanov.” Havajskému kňazovi sa hovorí kahuna. Slovo huna znamená “tajomstvo, tajný”, ale na Wikipédii som sa dozvedela, že “huna” je ideologický konštrukt istého Maxa Freedoma Longa niekedy z roku 1936. Tento pán chcel študovať havajskú ideológiu/kozmológiu/koprológiu/grafológiu či čo , ale nikto sa mu nechcel venovať, tak odišiel a jedného dňa sa mu prisnilo, že tajomstvo je zakódované do samotných havajských slov. Takže predávam, ako som kúpila, a nebudeme sa venovať tomu, kto alebo čo je za tým slovom, ale sa budeme venovať skutočnej podstate učenia. Huna je možno umelý systém (jednoznačne New Age), ale jeho zásady majú niečo do seba.

Stoeckmanna huna zaujala pre jej nesmiernu praktičnosť, mňa zas preto, že nejako sklbuje dohromady dosť podstatnú časť z toho, čo považujem za pravdivé, a vlastne som sa k nej dostala cez Mirceu Ighisana Georgea, ktorý v svojej knihe píše o druhom huna-princípe “energia nasleduje pozornosť” a ja som si šla vygúgliť, čo to tá “huna” je, pretože “energia nasleduje pozornosť” je moja modlitba i kľúč k mimofyzickej realite… Celý pragmatizmus je zhrnutý do siedmich princípov, ktoré sú siedmimi havajskými slovami:

  1. IKE – svet je taký, ako si myslíš, že je
  2. KALA – niet limitov, všetko je možné
  3. MAKIA – energia nasleduje pozornosť
  4. MANAWA – okamih s najväčším účinkom je “teraz”
  5. ALOHA – byť spokojný s tým, čo je, značí milovať
  6. MANA – všetka sila prichádza zvnútra
  7. PONO – meradlom pravdy je účinnosť

Z môjho pohľadu č. 7 je o toltéckom nasadzovaní energie, č. 1 je o “našom príbehu”, 2. je o zhmotňovaní a pohybe kotviacim bodom, 3 je, ako som už povedala, kľúč od Brány Nebeskej, 4. je “tu a teraz” Eckharta Tolleho, 5. je o vzostupe a budhizme a 6. zabŕda do osobnej sily toltékov. Píšem, než som to dokonale premyslela, takže za svoj vlastný názor vôbec neručím. 😛

V najbližšom čase jednotlivé princípy preložím a uverejním ako samostatné články.

Reklamy

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.