Kľúč k sebaprijatiu

Život je oveľa jednoduchší, ak sami do seba po celý čas nebúšime. Ak sa máme radi, veríme si a trúfame si, aj iní nás budú mať radi, budú nám veriť a dôverovať.

U väčšiny ľudí sa ich pocity voči sebe samým v priebehu dňa menia. Všetci robíme chyby a z času na čas sa kritizujeme. Ale niektorí ľudia sú voči sebe oveľa tvrdší ako iní. Niektorí ľudia nenávidia sami seba aj bez zjavného dôvodu pre nenávisť v danom okamihu. Prečo?

Často pozeráme na ľudí v našom okolí a porovnávame sa s nimi. Niektorí z nich zarábajú viac alebo majú atraktívnejšieho partnera alebo majú šikovnejšie deti. Následkom tohto porovnávania si vytvárame negatívne pocity zo seba samých – do istej miery.

Ale sú okamihy, kedy sa najprv dostaví pocit a až potom situácia. Čo ak sme ten pocit mali vopred a pocit viedol naše myšlienky? Možno pocit prišiel len tak a spätne sme si ho obhajovali tým, že sme si preň vymysleli dôvod.

🙂 Toto je to, čomu hovorím “nájdeš, čo budeš hľadať”. Ak sa potrebujeme cítiť istým spôsobom (teraz je jedno, prečo), tak sa ním budeme cítiť a celú skutočnosť prekrútime tak, aby nám dávala dôvod cítiť sa tak.

A tu si spomínam na zistenie, že všetko, čo bolo treba povedať, už niekto iný povedal. 🙂

Ak ide o takýto prípad, je celkom jedno, ako veľmi sa snažíme myslieť inak, pocit stále pretrvá a bude naše myslenie upriamovať istým smerom. Zmena bude pomalá a takmer nemožná. Ak napriek všetkej snahe nedokážete svoj život zmeniť k lepšiemu, hľadajte pretrvávajúce negatívne pocity voči sebe.

Poďme sa pozrieť na to, odkiaľ tieto pocity pochádzajú.

Pravda je, že sme sa naučili cítiť a myslieť o sebe istým spôsobom kedysi, z jedného zážitku či jednej situácie – a daný zážitok sa napevno napálil do nášho vedomia. Mali sme intenzívny emocionálny prežitok, v ktorom nás situácia, ľudia v nej alebo len myšlienky, ktoré sme so situáciou spojili, viedli k dnešnému spôsobu cítenia. Stotožnili sme pocit s istou časťou v nás a začali sme sa s ním identifikovať.

Ak sa zamyslíme nad najsilnejším negatívnym pocitom zo seba, čo dnes máme, možnože si spomenieme na obdobie, kedy sme sa tak necítili. Možno dokážeme presne pomenovať deň, kedy sme sa začali vidieť v tom svetle, v akom sa vidíme dnes. Nabudúce, keď sa znova budeme vidieť tak a začneme skresľovať situáciu, len aby sme ten pocit odôvodnili, bude pre nás jednoduchšie uvedomiť si, že ide len o naučený pocit, ktorý je dôsledkom niečoho, čo už leží v dávnej minulosti.

Vedieť, že je to len spomienka na niečo dávno minulé je jedna vec. Ešte nám to nijako nepomáha zbaviť sa toho. Jedným z dobrých spôsobov je metóda poklopkávania, EFT – pomáha nám zbaviť minulý zážitok jeho emotívnosti a začleniť ho do našich spomienok bez toho, aby vyvolával neželané pocity.

9 thoughts on “Kľúč k sebaprijatiu

  • Za seba: Ak si sa s tým pocitom už narodila, tak “lekcie” v tomto tvojom živote budú zamerané na to, aby si ho vynulovala. 🙂 Aspoň ja tak frčím. Gabriel hovorí, že obmedzenie, s ktorým som sa narodila, je už neplatné, ale ešte stále som v tom, že si ho podvedome do života zhmotňujem… a učím sa to nerobiť. 🙂

   Je to, ako keď sa narodíš ako väzeň a odrazu ti dvere od žalára odomknú, ale nikdy si nepoznala nič iné a tak to “vyliezanie na slobodu” je nesmierne zdĺhavé. Ale nenechaj sa pomýliť – vyliezaš, aj keď sa to tak necíti. 🙂

   Páči sa mi

   • toto je hrozne zakerna vec…ked mi to sebaprijatie nejde od ruky, tym viac si pripadam nemozna. Ja neviem, nieco je zle, hladam kde robim chybu, potom zistim ze chybu robim v tom ze furt hladam v sebe dake chyby…a takto to mozem riesit cely zivot namiesto toho aby som konecne zdvihla zadok a vysla von….ked si toto uvedomim, tym viac si lezem na nervy a zas len dokola… 😦

    Páči sa mi

 1. ďakujem. práve teraz, resp. tento víkend som pri Ruizovaní prišla na to, že mojím kľúčom k lepšiej realite je prekonanie strachu a sebaprijatie.

  Páči sa mi

  • No tak ideme sebaprijímať. 😉 Ja tam mám tiež hodne čo dobiehať. 😳 Ak je to nejaký všeobecnejší vzorec medzi nami, rozhodne prídu články, ktoré budú kričať po spracovaní a budú presne z tejto oblasti…

   To mi pripomína, že už som dávno nerobila nič z tých 10 pravidiel, ako byť človekom… Tam bolo o sebaprijímaní tiež hodne! Nuž… polepším… raz… 😀

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s