Toto je výťah z audioprogramu Ricka Hansona a Richarda Mendiusa Meditations to Change Your Brain, prednášky Using your mind to change your brain.
Všetci chceme byť šťastní, milovaní, úspešní, spokojní, vyvážení, vyrovnaní a múdri. Otázka však znie – ako? Možno najefektívnejším spôsobom, ako dosiahnuť vnútorný kľud a vyrovnanosť a stav blaženosti, je použiť myseľ na to, aby nám zmenila mozog.
Veľa nástrojov presne na toto – na zmenu štruktúry mozgu pomocou mysle – poskytujú rôzne meditačné techniky.
Ako byť šťastný?
Západná neurológia i východné meditačné praktiky sa zhodujú v tom, že na to, aby sme boli šťastní, potrebujeme dve veci:
- dokázať žiť s našimi skúsenosťami, tolerovať a akceptovať ich a držať ich v sebe bez zbytočného protivenia a bolesti, pričom “akceptovať” neznamená “preferovať”, ale len schopnosť žiť danú skúsenosť bez toho, aby nás vnútorne poničila: “poddať sa neodškriepiteľnej existencii faktu, že nepríjemná skúsenosť je a my sme v nej” 🙂
- keď s nimi dokážeme žiť, tak potrebujeme mať aj schopnosť pracovať s našimi skúsenosťami: rozumieť im lepšie (a v tom aj tomu, čo ich zapríčinilo); kontrolovať naše emocionálne reakcie miesto toho, aby sme sa im oddávali a zhoršovali situáciu ich intenzívnym verejným prežívaním 😉 ; nelipnúť na tých problémových, často až nezdravých a neužitočných emocionálnych stavoch a nahrádzať ich konštruktívnejšími, vhodnejšími a príjemnejšími stavmi.
Tieto dve schopnosti sa vzájomne dopĺňajú – čím lepšie dokážeme s nimi žiť, tým lepšie s nimi dokážeme aj pracovať a keď s nimi pracujeme, zlepšujeme svoj kontakt s nimi a vedomie o nich.
Hanson a Mendius si myslia, že žiť s našimi temnými stavmi (= budhistické “sit with it”) je dôležitejšia schopnosť ako pracovať s nimi, pretože niekedy sú chvíle, keď nás tie temné stavy tak prevrátia, že s nimi jednoducho nevieme pracovať, ale je dôležité nevytesniť ich, uvedomovať si ich a akceptovať ich. Na druhej strane, až práca s týmito temnými stavmi nás výraznejšie posúva dopredu. Ale oboje – tak “žiť s” ako aj “pracovať s” si vyžadujú, aby sme si istým spôsobom natrénovali myseľ.
Nabudúce: Ako narábame s temnými stavmi mysle
Na pozadí mojej rannej skúsenosti by som to najradšej zvládala už teraz, hneď , dokonale… 😀 Ak toto bola nejaká skúška, tak som prepadla s veľkým rachotom a natrhnutým pomarančovým zadkom (s prepáčením za výraz). Nehnevám sa na seba, len sa čudujem, koľkokrát som už stála pred rovnakým problémom a ako sa nechám po niekoľkých minútach stoického pokoja zatiahnuť do cudzej “hry”. Veeeeľa práce ma ešte čaká 😆 ale tento príspevok prišiel ako na zavolanie. Ďakujem
Páči sa miPáči sa mi
jarah, súhlasím s tebou. Je pravda, že čím viac som zžitá zo svojou skúsenosťou (aj zlou) a teda tolerujem ju, tak je ľahšie s ňou pracovať a v podobných situáciách sa odosobniť. Ale úprimne, poväčšine to “pracovať s” je u mňa neriadená strela. Teším sa na pokračovanie článku. 🙂 Možno mi to pomôže ako na to.
Páči sa miPáči sa mi
1. ukončená práca na túto tému, mi dodala úžasnú energiu na pokračovanie do ďalšej práce. Pôvodne som chcel napísať o 1. vyhratom boji, ale potom som si uvedomil, že ja som skôr tip pracanta, ako bojovníka. Ten stopár to vystihuje asi najlepšie 🙂
Nadobudnutie poznania, že to, kam ma to tak silno a tak dlho priťahovalo, naozaj nieje márne a nie je to iba výplod “chorého” mozgu/ov, bolo nádherne oslobodzujúce 😀
…a potom som rozprestrel krídla a 1. krát som naozaj vzlietol 😉
Páči sa miPáči sa mi