Dve podstatné zručnosti sebarozvoja

Toto je výťah z audioprogramu Ricka Hansona a Richarda Mendiusa Meditations to Change Your Brain, prednášky Using your mind to change your brain.

Všetci chceme byť šťastní, milovaní, úspešní, spokojní, vyvážení, vyrovnaní a múdri. Otázka však znie – ako? Možno najefektívnejším spôsobom, ako dosiahnuť vnútorný kľud a vyrovnanosť a stav blaženosti, je použiť myseľ na to, aby nám zmenila mozog.

Veľa nástrojov presne na toto – na zmenu štruktúry mozgu pomocou mysle – poskytujú rôzne meditačné techniky.

Ako byť šťastný?

Západná neurológia i východné meditačné praktiky sa zhodujú v tom, že na to, aby sme boli šťastní, potrebujeme dve veci:

 • dokázať žiť s našimi skúsenosťami, tolerovať a akceptovať ich a držať ich v sebe bez zbytočného protivenia a bolesti, pričom “akceptovať” neznamená “preferovať”, ale len schopnosť žiť danú skúsenosť bez toho, aby nás vnútorne poničila: “poddať sa neodškriepiteľnej existencii faktu, že nepríjemná skúsenosť je a my sme v nej” 🙂
 • keď s nimi dokážeme žiť, tak potrebujeme mať aj schopnosť pracovať s našimi skúsenosťami: rozumieť im lepšie (a v tom aj tomu, čo ich zapríčinilo); kontrolovať naše emocionálne reakcie miesto toho, aby sme sa im oddávali a zhoršovali situáciu ich intenzívnym verejným prežívaním 😉 ; nelipnúť na tých problémových, často až nezdravých a neužitočných emocionálnych stavoch a nahrádzať ich konštruktívnejšími, vhodnejšími a príjemnejšími stavmi.

Tieto dve schopnosti sa vzájomne dopĺňajú – čím lepšie dokážeme s nimi žiť, tým lepšie s nimi dokážeme aj pracovať a keď s nimi pracujeme, zlepšujeme svoj kontakt s nimi a vedomie o nich.

Hanson a Mendius si myslia, že žiť s našimi temnými stavmi (= budhistické “sit with it”) je dôležitejšia schopnosť ako pracovať s nimi, pretože niekedy sú chvíle, keď nás tie temné stavy tak prevrátia, že s nimi jednoducho nevieme pracovať, ale je dôležité nevytesniť ich, uvedomovať si ich a akceptovať ich. Na druhej strane, až práca s týmito temnými stavmi nás výraznejšie posúva dopredu. Ale oboje – tak “žiť s” ako aj “pracovať s” si vyžadujú, aby sme si istým spôsobom natrénovali myseľ.

Nabudúce: Ako narábame s temnými stavmi mysle

3 thoughts on “Dve podstatné zručnosti sebarozvoja

 1. Na pozadí mojej rannej skúsenosti by som to najradšej zvládala už teraz, hneď , dokonale… 😀 Ak toto bola nejaká skúška, tak som prepadla s veľkým rachotom a natrhnutým pomarančovým zadkom (s prepáčením za výraz). Nehnevám sa na seba, len sa čudujem, koľkokrát som už stála pred rovnakým problémom a ako sa nechám po niekoľkých minútach stoického pokoja zatiahnuť do cudzej “hry”. Veeeeľa práce ma ešte čaká 😆 ale tento príspevok prišiel ako na zavolanie. Ďakujem

  Páči sa mi

 2. jarah, súhlasím s tebou. Je pravda, že čím viac som zžitá zo svojou skúsenosťou (aj zlou) a teda tolerujem ju, tak je ľahšie s ňou pracovať a v podobných situáciách sa odosobniť. Ale úprimne, poväčšine to “pracovať s” je u mňa neriadená strela. Teším sa na pokračovanie článku. 🙂 Možno mi to pomôže ako na to.

  Páči sa mi

 3. 1. ukončená práca na túto tému, mi dodala úžasnú energiu na pokračovanie do ďalšej práce. Pôvodne som chcel napísať o 1. vyhratom boji, ale potom som si uvedomil, že ja som skôr tip pracanta, ako bojovníka. Ten stopár to vystihuje asi najlepšie 🙂
  Nadobudnutie poznania, že to, kam ma to tak silno a tak dlho priťahovalo, naozaj nieje márne a nie je to iba výplod “chorého” mozgu/ov, bolo nádherne oslobodzujúce 😀
  …a potom som rozprestrel krídla a 1. krát som naozaj vzlietol 😉

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s