Prepíšeme celú históriu človeka?

Pred chvíľkou som na Yahoo našla článok o najnovšom archeologickom objave. V pondelok vyhlásili izraelskí archeológovia, že možno našli najstarší existujúci dôkaz života moderného človeka – a ak je to skutočne tak, tak to zmení naše vnímanie pôvodu ľudstva.

Tím archeológov z TelAvivskej univerzity robil vykopávky v strednom Izraeli a v jaskyni Qesem našiel zvyšky chrupu staré asi 400.000 rokov – a podobajú sa nesmierne na chrup nášho Homo sapiens! Doteraz nájdené pozostatky Homo sapiens nie sú ani spolovice také staré.

Archeológ Avi Gopher určil vek týchto zubov podľa veku vrstiev zeminy, v ktorých sa nachádzali. Ešte treba jeho výsledky overiť, ale ak je to tak, zmení sa tým pohľad na celú evolúciu:

Súčasne uznávané teórie predpokladajú, že Homo sapiens vznikol v Afrike a odtiaľ sa rozšíril na kontinent. Ak však sa potvrdí, že pozostatky, ktoré našli, sú skutočne spojené s človekom, tak potom podľa Gophera je pravdepodobné, že Homo sapiens sa zrodil práve tam, kde sa dnes nachádza Izrael.

Iní odborníci hovoria, že terajšie výsledky vyzerajú byť nosné, len je priskoro tvrdiť, že skutočne ide o “ľudské” pozostatky. Podľa Paula Mellarsa, odborníka z Cambridgeskej univerzity, pozostatky vyzerajú skôr ako pozostatky Neandertálcov.

Sir Paul Mellars, a prehistory expert at Cambridge University, said the study is reputable, and the find is “important” because remains from that critical time period are scarce, but it is premature to say the remains are human.

Podľa všeobecne uznávaných vedeckých teórií pochádzajú ľudia a Neandertálci zo spoločného predka, ktorý žil v Afrike pred asi 700.000 rokmi. Jedna skupina potomkov migrovala do Európy a z nej sa vyvinuli Neandertálci, ktorí neskôr vymreli. Druhá skupina zostala v Afrike a z nej sa vyvinul Homo sapiens – predchodca dnešného človeka.

Zuby bývajú dosť nespoľahlivý dôkaz a tak sa teraz netrpezlivo čaká, či sa Gopherovmu tímu nepodarí nájsť aj zvyšky lebky a iné kosti, ktoré by umožnili presnejšie nález pričleniť istému typu prehistorického človeka.

A tu sa možno nášmu prehistorickému kámošovi pozrieť na zúbok 🙂 

One thought on “Prepíšeme celú históriu človeka?

  1. Ahoj Helar. Zaujimavy clanok, ale myslim, ze vseobecne evolucne teorie su neplatne, pretoze Out of Africa theory bola uz viackrat vyvratena. Jednak nalezmi na Kaukaze a tiez nespolocnou DNA a Y viacerych druhov, ktori sa mali podla Darwina vlastne nasledovat.
    Sokujuca je tiez zakazana archeologia, ktora hovori o obroch a nalezoch objektov v uhli a horninach starych miliony rokov. Tento clanok ukazuje, ze Out of Africa neplati, lebo nasli starsi nalez Homo Sapiens v Izraeli, co automaticky niekomu dava odvahu tvrdit,
    ze vsetci sme odtial. Za dva roky niekto najde inu kosticku na Severnom pole a vsetci zacnu potvrdzovat Hyperboreu 🙂 Myslim, ze historia sa prepisuje stale, len neviem, ci to ma zmysel. Kazdopadne pekny objav.

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.