Tanec pred zrkadlom a významné udalosti v našom živote

V Castanedovi som našla jeden pekný príbeh a citát, ktorý ma donútil rozmýšľať (a to už je čo povedať 😆 !). Je to z knihy The Active Side of Infinity (Aktívna strana večnosti). Je to v kapitole, kde ho don Juan vedie k tomu, aby si založil album významných spomienok. K tomu inokedy, teraz k príbehu: Castaneda zhľadúval “významné spomienky”, ale nevedel natrafiť na nič, čo by sa páčilo donovi Juanovi. Všetko bolo príliš osobné. “Významné spomienky” podľa dona Juana “sú udalosti, ktoré obstoja v skúške časom, pretože nemajú nič do činenia so šamanom, a napriek tomu je v ich centre”. Musia to byť neosobné udalosti, ktoré nejakým spôsobom zmenili/osvietili cestu šamana. (No, a už som to vlastne popísala.)

Najprv tie pózy pred zrkadlom…

Jedna z “významných udalostí” v živote Castanedu vyzerá ako totálna haluz bez vyššieho zmyslu. Počas štúdií umenia v Taliansku sa kamarátil s chlapíkom, ktorý vymetal miestne nevestince. Jedného dňa došiel celý nadšený za Castanedom, že ho vezme za Madam Ludmillou, ktorá robí “pózy pred zrkadlom” – že to bude jeho najväčší dar pre Castanedu!

Zvedavý Castaneda sa nenechal prehovárať. Spoločne išli za Madam Ludmillou. Bola to odfarbená, prekyprelá prostitútka hodne po štyridsiatke. Vzala Castanedu do svojej izby, otvorila skriňu vyloženú zrkadlami a pred tou skriňou sa začala vrtieť a tancovať… Nesprávala sa ako obstarožná šlapka, ale skôr ako malé dievčatko – bezprostredne a bez hanby, hoci jej telo už na nej hodne ovísalo 🙂 … Castanedu pochytil vtedy taký svetobôľ, že odtiaľ zdrhol.

Na pohľad smiešny príbeh. Don Juan ho však vybral ako vhodný do albumu významných udalostí v živote bosoráka so slovami: “Pomysli si na hociktorú ľudskú bytosť na svete a budeš si bez tieňa pochybnosti  istý, že nezávisle od toho, kto sú, čo si o sebe myslia alebo čo robia, výsledok ich konania je vždy ten istý: nezmyselný tanec pred zrkadlom.”

V tomto okamihu sa môj vnútorný alarm, ktorý ma upozorňuje na dôležité myšlienky, rozdrnčal absolútne hlasno. Áno, je to o tom, že žijeme život, ktorý predvádzame iným – nezávisle od toho, kto sme a čo si o sebe myslíme. Vždy je tam niekto, pred kým sa “tvárime ako”.

A vtedy som si spomenula na vlastnú variantu tohto príbehu (ktorá zakotví v mojom albume významných momentov). Je z času, keď sme s GabyBaby chodili na zasvätenia reiki do Prahy k Aničke Sádlovej. Niečo sme sa medzi učením zhovárali a Anička povedala GabyBaby niečo v tom zmysle, že jej emocionalita nie je úprimá a že by ju mala kontrolovať. GabyBaby sa ohradila, že ako že kontrolovať; keď je tá ruža nádherná, tak predsa povie, že je nádherná! Vtedy som cítila, že Anička má pravdu, ale nevedela som to dať do slov. A tým, že som s ňou súhlasila, som namrzela GabyBaby, pretože nechápala, čo jej vytýkame.

Po dnešnom prečítaní Castanedu sa mi odrazu slová nachádzali pomerne ľahko: všetci sme istým spôsobom vychovávaní a nastavujeme sa na to, čo sme výchovou dostali do seba ako “správny svet”. GabyBaby dostala výchovou do seba, že je vhodné rozplývať sa nad nádhernou ružou. A tak sa nad ňou rozplývala – ale to nebola GabyBaby, ale zrkadlová predstava GabyBaby, ktorá týmto očakávala, že ju za ten prejav bude okolie považovať za jemnú, emotívnu, estetickú a janeviemakú… Vlastne svojím nadšením a prehlasovaním ruže za nádhernú nevdojak vnucovala svojmu okoliu, aby ju v tom vnímaní potvrdzovalo!

Tancovala pred zrkadlom. A ja mám svoj prvý “pamätný príbeh”. 🙂

…a teraz tie významné udalosti v živote bosoráka

Don Juan povedal Castanedovi, aby si zozbieral v živote významné udalosti a z nich si urobil “album”. Vysvetlil mu, že šamani starého Mexika považovali tento album významných udalostí za vynikajúci nástroj, ktorý v nás uvoľňuje skryté zásoby energie. Hovoril, že tieto skryté zásoby sú energia, ktorá pôvodne patrila telu, ale životnými udalosťami bola vyosená a vysunutá niekam mimo nášho dosahu. Preto zostavenie albumu významných udalostí považoval don Juan za spôsob, ako túto neprístupnú energiu znova zaktivovať.

Zbierka významných udalostí podľa dona Juana je nástroj na emocionálne a energetické prispôsobenie, ktoré je potrebné, ak sa chceme v svojom vnímaní pustiť do neznámych oblastí. (A tomu aj verím. Viem si predstaviť, aké skreslené vnímanie v mimofyzickej realite majú ľudia, ktorí majú nevyriešené svoje vlastné strachy a vášne. Vyskúšala som na vlastnej koži. Večne tiekla krv – a niekedy aj moja vlastná… 😕 Pomohla až rekapitulácia.)

Zostavenie albumu významných udalostí je príprava na konečnú cestu, ktorou sa musí vydať každá ľudská bytosť na konci svojej životnosti. Šamani vďaka svojej disciplíne a nezlomnej vôli boli schopní udržať si individuálne vedomie a zmysel aj po smrti. Pre nich ten vágny a idealistický stav, ktorý moderný človek nazýva “život po smrti”, bol konkrétna lokalita plná praktických vecí iného rádu než sú prektické veci v dennom živote, ale rovnako plne funkčná. Don Juan vravel, že zozbieranie pamätihodných udalostí v živote šamana bolo prípravou na vstup do tejto konkrétnej lokality, ktorú nazývali Aktívna strana večnosti (a preto som si pre celé Castanedovo bosoráctvo vytvorila rubriku s týmto názvom).

Citát z knihy: “Nie každá udalosť v tvojom živote mala pre teba hlboký význam. Ale je ich zopár, ktoré pre teba pravdepodobne zmenili veci, ktoré ti osvietili cestu. Obvykle sú veci, ktoré zmenia našu cestu, neosobné záležitosti a napriek tomu vysoko osobné.”

A inde o svojom vlastnom albume významných udalostí don Juan hovorí: “Sústredil som v ňom všetko, čo bolo a bude pre mňa významné.”

Tak, začínam so svojím vlastným albumom významných udalostí. Jednu už mám (príbeh vyššie).

8 thoughts on “Tanec pred zrkadlom a významné udalosti v našom živote

 1. Hela, ohladom tancovania pred zrkadlom – tiez som mala tu cest, zaoberat sa tym, nakoniec som usudila, ze ta osoba to jednoducho inac nevie. Sice som to tiez nebrala ako JU, ale predsa len to je jej cast, kedze sa tak v zrkadle vidi, je to jej zrkadlova predstava. Dakujem za trefnu definicu, nikdy som to nevedela nazvat. U mna toho bolo este viac na riesienie, ten pribeh som opisala tu: http://duchovno.wordpress.com/2010/02/03/puto-z-minuleho-zivota/

  Páči sa mi

  • Tina,

   ten článok som kedysi čítala a už vtedy som si povedala, že to s tou dimenziou príčiny ma musíš naučiť… 🙂

   V podstate sa obávam, že ešte aj ja často tancujem pred zrkadlom. Podstatné je, že si to po tomto článku už začínam uvedomovať ako “tanec pred zrkadlom” a môžem s tým začať niečo robiť.

   Ešte k tomu budem musieť pridať článok o dvoch hlasoch v nás, aby to dávalo presnejší obraz.

   Páči sa mi

   • hmmm…spytaj sa kto z tvojich sprievodcov ma pristup k tej dimenzii a popros ho nech ta tam zobere. Podla mna ju neuvidis tak ako ja, ale ved tvoj sprievodca ti vysvetli co budes vidiet 😉 Daj vediet ako si pochodila 😉 Nieco mi prislo: skus sa dostat k stromu priciny. Na zemi bude popadane listie, kazdy list – jedna pricina. Ked padne dalsi, pohne tymi ostatnymi, alebo ich prekryje. Zober potrebny list do ruky a nechaj si ukazat o co ide.

    Páči sa mi

 2. Chcela by som sa spytat .. pomaly sa zabvujem posudzovania .. snazim sa … ale napriklad : niekto by napisal na ze po prehrach prichdza vyhra a ja kebyze mu nato napisem raz si hore a raz dole … je to posudzovanie chcem sa vlastne len tym prezentovat … alebo ???

  Páči sa mi

 3. hmmmm:)obrovsky kus svojho zivota som pretancovala pred zrkadlami.doslovne.milujem to.mam rada zrkadla.rada sa do nich pozeram.ked tancujes pred zrkadlom je to to iste ako keby si malovala mandalu.malujes ten tanec do zrkadla,namiesto na papier.je to trosku ine ako len tancovat a trosku ine ako len sa na tanec divat.a vlastne vsetky tri verzie mam rada.a ta zrkadlova je este aj prakticka,ked tancuju viaceri pred zrkadlom,vidis toho druheho zpredu a zaroven zozadu.tanec pred zrkadlom pre mna vobec nie je nezmysel.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.