Keď sa nedarí meditovať…

Niekedy sa nám nedarí navodiť si ten vnútorný stav pokoja, ktorý si meditácia vyžaduje. Dôvodom bývajú:

 • nevyriešené problémy, ktoré sme vedome odsunuli na vedľajšiu koľaj, ale podvedome sa hlásia o slovo
 • prílišný stres pôvodiaci v nemožnosti uzavrieť “otvorené” záležitosti
 • spomienky zminulých životov, ktoré sa z nejakého dôvodu predierajú do vedomia.

V takomto prípade nemá význam snažiť sa “nasilu skľúdniť”. Najrozumnejšie je zistiť, čo nám pôsobí problém, a potom to vyriešiť (hlavne u tých otvorených záležitostí). Ak to z nejakého dôvodu nevieme alebo nemôžeme urobiť, musíme siahnuť po náhradných riešeniach – napríklad po vedomej relaxácii pred samotnou meditáciou. Na internete som našla pár návodov. Ale predtým ešte varovanie:

Neexistuje žiadny jediný, zaručený spôsob ako relaxovať. Niekto relaxuje pri čítaní knihy, počúvaní hudby, pri tichej modlitbe. Iní zase pracujú v záhrade, maľujú /kreslia/, varia alebo skladajú hlavolamy. Mnoho ľudí používa niektorú z nasledujúcich techník. Prečítajte si všetky a skúste si vybrať tie, ktoré sú pre vás najvhodnejšie. Vyberte si a skúšajte ju istý čas, napríklad mesiac. Ak vám nezaberie, vyberte si inú.  Nezabudnite na to, že rôzne techniky zvládania stresu prostredníctvom relaxácie zaberajú lepšie v rôznych časoch dňa, mesiaca. Pri relaxácii si dovoľte minúť toľko času, koľko potrebujete. Neobviňujte sa keď blízkym poviete, že potrebujete čas pre seba a zavriete za sebou dvere.

Dýchajte zhlboka

Hlboké dýchanie vám pomôže znížiť napätie a umožní mysli i telu cítiť sa uvoľnenejšie. Takéto cvičenie potrvá len niekoľko minút a môže sa praktizovať skoro všade. Hlbokým dýchaním skúste deň začať, opakovať ho počas dňa niekoľko krát a tiež týmto cvičením deň zakončiť. Môžete si ním tiež pomôcť v situáciách, ktoré vo vás môžu vyvolať stres.

 • Uvoľnene si sadnite.
 • Položte si ruky na brucho /v oblasti drieku/, tak aby ste v nich svoj dych cítili.
 • Pomaly a zhlboka sa nosom nadýchnite vzduchu. Budete cítiť chlad vzduchu, ktorý vdychujete. Sústreďte sa na pocit ako vzduch plynie cez každú časť vášho tela.
 • Dovoľte bruchu rozpínať sa voľne. Niektorý ľudia naopak brucho pri nádychu vťahujú. Cez ruky pocítite pohyby rozpínajúceho sa brucha.
 • Nadýchnite sa zhlboka tak, ako sa len dá. Potom vzduch zadržte – tak na 4-5 sekúnd. Nepočítajte však sekundy. Váš dych má byť prirodzený.
 • Začnite vydychovať. Nastavte si pritom pery tak, akoby ste išli pískať, a pomaly cez ne vydychujte. Pery pri tom používajte na kontrolu rýchlosti vášho výdychu.
 • Sústreďte sa na pocit vzduchu opúšťajúceho celé vaše telo. Cítite ho ako teplý prúd vzduchu.
 • Ruky vám umožnia precítiť ako vzduch výdychom opúšťa vaše telo, pľúca. Brucho spľasne a medzirebrové svaly sa zväčšia.
 • Keď budete cítiť, že sú pľúca prázdne, uvoľnite sa a začnite cyklus nádychov a výdychov od začiatku. Cyklus opakujte 4 alebo 5 krát.
 • Chvíľu si ticho a uvoľnene poseďte.

Vyčistite si myseľ

Cvičenie vyčistenia mysle je pre mnohých ľudí zábavný druh cviku. „Čisteniu“ sa však treba naučiť. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že čistenie mysle je jednoduchý cvik. Ak máte problémy spozornieť a sústrediť sa, môže byť tento cvik pre vás zo začiatku trochu frustrujúcim a bude si vyžadovať viac praxe.

 • Na cvičenie si vyberte čas a tiché miesto. Potrebujete tak 10 voľných minút, počas ktorých nebudete rušený.
 • Uvoľnite sa, vyzujte si topánky a voľne sa usaďte.
 • Zatvorte oči a zopakujte cyklus dvoch hlbokých nádychov a výdychov.
 • So zatvorenými očami si predstavte nejaké príjemné a pokojné miesto. Skúste si na tom mieste zvizualizovať /vytvorte si svoju scénu v mysli/ čo možno najviac detailov: napr. aké objekty sa tam nachádzajú, aká je ich farba oblohy, kto je tam prítomný a pod. Zamerajte sa na to miesto. Všimnite si vánok vetra na listoch stromov, na vode. Predstavte si ako všetky vaše zmysly vnímajú zmeny celého vytvoreného obrazu. Na svojej pokožke cítite jemný studený vánok. Dýchajte pri tom pomaly a zhlboka. Predstavte si vône, ktoré sa vám vybavujú pri vnímaní tejto scény, napr. čerstvú slanú vôňu morskej vody alebo čistotu horského vzduchu. Predstavte si, že načúvate zvukom, prúdiacim vašim vytvoreným svetom, napr. zvuk vetra preháňajúceho sa pomedzi listy stromov, spev vtákov.
 • Niektorí ľudia môžu mať s vizualizáciou /stvárnením/ scény vo svojej mysli problémy. Pre tých sa odporúča zopakovať body 1-3. Namiesto stvárnenia si žiadanej relaxačnej scény v 4. kroku, sústreďte svoju myseľ na slovíčko „pokoj“ alebo „som milovaný“.
 • Nebojte sa ak sa vám do vašej predstavy vkradnú myšlienky alebo obrazy iných ľudí. Takto relaxovať nie je jednoduché. Keď pocítite takéto prerušenie myšlienok, jednoducho a jemne sa opäť vráťte k svojmu obrazu alebo slovu. Ak s tým máte problém, zopárkrát si zopakujte cyklus nádychov a výdychov. Všetko to chce prax a chcenie. Ak to všetko zvládnete, relaxácia bude pre vás hlbšia, budete sa cítiť sviežejší a energickejší.
 • Čistenie mysle ukončite poriadnym natiahnutím sa a hlbokým výdychom.

32 thoughts on “Keď sa nedarí meditovať…

 1. Skuste dynamicku meditaciu – meditacia v chodzi. Je to trosku klamanie vasej mysle, ale berte to ako odplatu za to, ako ona stale klame vas 😀 Navodov je plny internet.

  Páči sa mi

 2. Andrej,

  je viacero možností. Jedna z nich (asi ste mladý človek) môže byť ADD – syndróm hyperaktivity. Ak ide o toto, skúste meditovať s hudbou, ide to oveľa ľahšie. (Ja sama mám ADD a hudba mi pomáha “zavesiť” pozornosť na niečo, aby mi nelietali myšlienky.)

  Iná možnosť je robiť hĺbkovú relaxáciu skôr, ako začnete meditovať.

  Tretia možnosť je predstaviť si mydlové bubliny, každú chaotickú myšlienku do nich uzavrieť a poslať ich “nahor”, “nabok”, proste z dohľadu, až kým sa myseľ celkom nevyčistí.

  Páči sa mi

 3. No ja mam zasa iny problem.Mna vzdy rusi suseda.. bud ma NEHORAZNE nahlas televiziu alebo vrieska na muza (v kuse nieco z toho :D) a ja mam problem odosobnit sa od zvukov (pocujem ju aj cez hudbu:D ).. potrebujem uplne ticho (hudba mi nevadi) .proste aj ked som bola mala tak ma vyrusoval pri zaspavani uz len tikot hodiniek..(rovnako aj sestru)…. takze moje meditacie vacsinou koncia len nadavanim na susedu a moje pozitivne myslenie je v haji 😀

  Páči sa mi

 4. Skoda ze som ti neni nablizku brat ma magnat subwoofer 1500watov.. zrutilo by vam bytovku :D:D

  ale k teme.. no ja kedze som sa chcel dostat do tranzu musel som vediet najskor relaxovat.ja mám spôsob takýto:

  1. Sadneme si chvíľku na stoličku uvoľníme ruky krk proste všetko.Jemne oddychujeme v pravidelnom rytme.Zavreté oči.Nič proste netreba robiť len sedieť a dýchať.Takto by ste sa mali naviesť na cestu kľudu.

  2. Vyzujeme si topánky dáme na seba nejaké pohodlnné oblečenie ktoré nás netlačí,nesvrbí ale jednoducho ho ani nevnímame.Ľahneme si na poste a prykryjeme sa dačím aby nám bolo trocha viac teplo.Ani prikrívka nás však nesmie nijako tlačiť a pod.Vylezíme si svoju polohu aby nás ani posteľ netlačila!!Všetko musí byť dokonalé!Ruky by bolo dobré nechať vyložené vedľa tela dlaňami nahor.Avšak pozor aby ste si nenarušili vašu pohodičku!

  3. Začneme zhlboka pomaly dýchať nosom.Nádych,výdych.Úplne kľudne.
  Ak nám vadia dotieravé myšlienky jemne ich vytlačíme s mysle.Ak sa stále dobíjajú tak si spravíme nad hlavou čiernu dieru ktorá ich pohlcuje.Mne to vždy zaberie.

  4a. Chvíľku sa takto ukľudnujeme.Teraz začíname vizualizovať guľu zlatej energie ktorú postupne od nôh až po hlavu prevedieme celým telom a vždy sa na nejakej tej partii zastavíme a doprajeme jej zlatý kúpeľ.

  4b. Pre tých čo nevedia vizualizovať.Ako dýchame:nádych a ako vydychujeme snažíme sa precítiť tento pocit na dlaniach.Keď sa to naučíte na dlane tak by vám časom nemalo robiť problém relaxovať aj 4a spôsobom.

  5a. Ako náhle máme hlavu ponorenú v guli a máme už dosť,jednoducho ju vysunieme nad hlavu hore a necháme ju rozplynúť a poprosíme ju aby nám ošetrila auru.Pootvoríme oči rozhýbeme sa.Relaxácia skončila.

  5b. Keď budete mať dosť dýchania do dlaní ,postupne prejdite do normálneho dýchania a po nejakej chvíli pootvorte očia pomaly sa rozhýbte a vstante.Relaxácia skončila.

  Ak máte nejaké otázky kludne smerujte sem.

  Páči sa mi

 5. vdaka, aurík,tento istý problém mám aj ja, tiež mi vadia zvuky, ale mám problém aj s rekapituláciou, lebo akonáhle sa začnem hýbat, mám pocit,že som vypadla, vždy síce pokračujem, ale už som si nie istá, či som to dobre urobila.

  Páči sa mi

 6. saltinka,

  vypadnutia sa nemusis bat, ja som pri meditacii tiez musela mat vsetko dokonale, uplne ticho, pokoj v mysli a nedajboze aby ma nieco vyrusilo. az kym som nesla na alfa stav (prave o tom debatime na Nakolko ste citlivi na hypnozu) a pocas stavu uvolnenia som si aj vypla telefon alebo mi furt vrzgal, aj som si sla na vecko, a v klude pokracovala dalej.

  kedze sa mi takto na vlastnej kozi osvedcilo, ze vyrusenie nemusi znamenat stratu koncentracie, uz sa tym tak nehaluskarim a som v klidku. vsetko je v mysli. ak si povies, ze vyrusenie znamena koniec meditacie, tak to tak bude, ked to zoberies s rezervou, ficis si dalej.

  a inak ta zienka z regresu povedala jednu peknu vec: “kazdy dokaze meditovat v dokonalom tichu a s kludnou myslou”. tak odvtedy kazde vyrusenie alebo vnutorny nepokoj uz nevidim ako vyhovorku od meditovania, ale beriem to stylom: teraz bud sefka, teraz si vyskusaj, ci to dokazes vytesnit z mysle a kvalitne si zameditovat!

  Páči sa mi

 7. Absolútne potvrdzujem, čo vraví Esme! Spočiatku som pri šamanskom putovaní potrebovala mať úplný kľud, ticho, tmu, prúdenie vzduchu a teplúčko. Teraz, s istou praxou, proste “spím”, teda mám zavreté oči a som v inej realite, ale ak treba, vstanem a idem zavrieť okno, aby mi nefúkalo na chrbát, natiahnem si ponožky alebo sa proste prevalím z boka na bok (čo je u mňa od operácie dosť zložitý manéver) a “frčím” v mimosvete ďalej.

  Minule som počas riadenej meditácie sedela v absolútnom tichu so slúchadlami na ušiach a sústreďovala sa na dýchanie, ale mačky majú teraz “ruju” a jak si tak tíško meditujem, odrazu do toho zaznie hromové MŇÁÁÁUUU! Skoro ma skydlo z vanúša, ako som sa rozosmiala. A potom som sa ukľudnila a ešte pochechtávajúc sa išlo ďalej… Všetko je to len v mysli. Ak niečo oceduľkujeme ako “nevadí, to patrí k veci”, začne sa naše vedomie/podvedomie podľa toho správať. Proste niečo nastane a my reagujeme “nevadí, to patrí k veci a ja idem späť na to, čo som robil(a) predtým”. Spočiatku to ide ťažšie, ale po dvoch-troch vyrušeniach si ich prestaneme všímať. Podmienka je dôkladná relaxácia na začiatku, ktorá nás uvedie do uvoľneného stavu, kde nereagujeme z ega (=ego neznáša vyrušenia, berie ich za urážku majestátu, lebo sú mimo jeho kontroly) ale z podstaty. No a po istom čase už nepotrebujeme ani relaxáciu, stačí úmysel meditovať a nič nás nevyhodí z koľají.

  Páči sa mi

 8. Ale samozrejme helar ze to mozes dat do clanku.
  ja ak dam daco do komentarov alebo na blogy samozrejme ze si to mozes pozicat.
  ty sa pytat nemusis.

  Páči sa mi

 9. Aurawiewer,
  Ďakujem za návod na uvoľnenie a meditáciu, chcem sa len spýtať nevadí ak mám ruky pri meditácii položené na bruchu? Inak sa mi totiž nedarí sústrediť.

  No tak ja mám teda riadnu výhodu čo sa týka vonkajších ruchov, tie ja našťastie nepočujem. 😀

  Páči sa mi

 10. Helar, esme, aurawiewer, vdaka za vaše rady, myslím, že si potrebujem iba viac verit,lebo ja som ten tip, čo potrebuje mat všetko pod kontrolou a ešte som perfekcionista.To dýchanie do dlaní isto vyskúšam, to som ešte nepoznala.Ja sa zvyknem len uvolnit,teda celé telo, sústredím sa na dych,s nádychcom nadychujem zlaté svetlo a svýdychom vypúštam negativitu.Až už mám pocit,že stačilo, teda, ked vydychovaná negativita už nie ja čierna,tak počítam od 1O po1, aby som sa dostala ešte hlbšie.Potom si zvyknem hovorit nejaké afirmácie, prípadne riešim, čo potrebujem.Nakoniec napočítam do piatich s tým,že ked otvorím oči, budem sa cítit výborne, sviežo, oddýchnutá.Teraz som si robila zoznam krívd,nechystám sa zatial na nijakú mágiu,ale preto,že sama pred sebou si skrývam,ako jednám,aká skutočne som.Teda dalo mi to zabrat,to vám poviem.Vyšli mi z toho 4 vzorce,ktoré sa mi v živote a jednaní opakuju.Takže teraz sa venujem ich odbúraniu.Okrem toho si púštamGyiatri mantru, ráno si ju pustím na dvakrát,počúvam ju so zatvorenými očami,ja si potichu spievam tiež a vizualizujem si v každej čakre príslušné svetlo.A po celý den si ju v duchu spievam,aj keby som nechcela,tak sa mi tam už sama tlačí.Má to aj výhodu,lebo mi vytesnila ostatné zbytočné myšlienky.Chodím na tieto stránky už dost dlho. Pekný večer vám všetkým.

  Páči sa mi

 11. Zdravím vás všetkých, tak som si vyskúšala relaxáciu podĺa Aurawiewra.Pri dýchaní do dlaní mi mierne brneli, bolo to príjemné.Povedala som si, že kašlem na všetky zvuky ,ja som sa rozhodla relaxovat a aj budem. Počula som všetky možné zvuky a venovala som im na začiatku jedinú myšlienku-no a čo? A bol pokoj.Potom som si ich už nevšímala, ani mi nevadili.Pri Gyiatri mantre mi brnia chodidlá až skoro do polovice lýtok.Ale to teplo v solar plexe aj v srdcovej čakre mám ešte stále. Ked počúvam mantru,tak sa ho snažím rovnomerne poposúvat smerom dole aj hore,aby bolo vo všetkých čakrách rovnako.Dnes ráno mi začala brniet trocha hrdelná čakra, aj sa prehrievala.Bolo to slabé,ale ma to potešilo,lebo si myslím,že sa mi začína otvárat.Celý den mi v mysli ide,ked som na chvílu sama, tak si ju spievam nahlas.

  Páči sa mi

 12. No tak tom som rád že ti moja meditácia dopomohla k takému peknému výsledku.
  Ono to má pokračovať ešte ďalej ale to doplním inokedy:)

  Páči sa mi

 13. Rad ta ich naucim

  : – ) je usmievavi ale spolu to musi byt : – ( zamraceny : D je rehotavi a ked vyplazujes jazyk das : P

  len vsetko spolu ok?

  Páči sa mi

 14. Ahojte 🙂

  Včera som troška meditovala, a snažila sa sa spojiť s anjelmi. Pri tej meditácii som ležala, a v nohách som cítila teplo, akoby sa mi do tela vlievala nejaká veľmi príjemná energia a to teplo sa posúvalo smerom hore .. bolo to veľmi pozitívne, aspoň som sa tak cítila.. Ja sa totiž učím meditovať, nerobím to každý deň, lebo nemám na to priestor, ale keď som sama doma, tak sa snažím vždy.. Meditovala som asi 5 minút, lebo ja som dosť netrpezlivý človek, ale tak verím, že časom to bude aj viac … 🙂 tak som sa chcela spýtať, či to niečo znamenalo, myslím to teplo .. 🙂

  Páči sa mi

 15. Ahojte,
  ja sa pokúšam meditovať už pomaly štyri mesiace a stále sa mi nedarí skľudniť myseľ. Môj problém je aj v tom, že sa neviem rozhodnúť, či si mám sadnúť alebo lahnúť, pretože ked sedím, tak ma po niekoľkých minútach začne bolieť chrbát, a ked ležím, tak po čase som veľmi ospalá a nakoniec aj niekedy zaspím. Ja už neviem čo mám robiť. Doslova túžim po meditácii ale stále mi to nejako nejde. 😕

  Páči sa mi

  • Mia, skus taky pololez/polosed. Daj si pod seba kopu vankusov, aby ta chrbat nezacal boliet. Aby si nezaspala, mozes mat namiesto zavretych oci polootvorene (ako to maju budha sochy). Neviem aky sposob meditacie si skusala, ale mozno ti bodne vedena meditacia, vtedy staci ak nasledujes hlas. Trik pri meditacii je, nasmerovat pozornost na jeden bod/myslienku/stav. Ak ti aj prijdu ine myslienky, zober ich na vedomie a vrat tvoju pozornost na danu vec. Skus sa sustredit napriklad len na tvoj dych.

   Páči sa mi

 16. Veeľmi pekne ti dakujem Tina. S tou vedenou meditáciou by som to rada vyskúšala a tie vankúše ihned vyskúšam pri najbližšej meditácii ( a môžem sa pritom opierať o stenu? ).. Dúfam, že sa mi to už konečne vydarí. Ešte raz dakujem 😀 .

  Páči sa mi

 17. Zdravim 🙂

  neviem ci je tato diskusia este aktualna, ale chcel by som poprosit o radu. Som v podstate laik, co zacina meditovat, dlhsie ma to sem tahalo…Ked zacnem meditovat (so zavretymi ocami, vacsinou v sede), asi po urcitom case zacnem vidiet taky fialovy kruh, farbu ako sa vzdialuje odomna, akoby vychadzal z mojho cela, je to jasne syta farba. Stava sa mi to aj s otvrenymi ocami, vtedy vidim zase vsetko akoby na fialkovo, ked pozeram rozostrene, potom sa citim uplne kludny, nic neriesim. Mohol by mi to niekto objasnit alebo pomoct vysvetlit. Dakujem za kazdu radu.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s