Aragonit ako spirituálny kanál a učiteľ

aragonit2.jpgAJ: aragonite, NJ: Aragonit 

Medovo sfarbený kameň, podobný na tmavožltý citrín, ale často býva aj biely (foto nižšie vľavo) až hnedý, modrý (foto nižšie vpravo), modrozelený, ružový alebo fialový. Niektorý je priesvitný, iný nepriesvitný. Mäkký, často sa vyskytuje v blízkosti minerálnych prameňov. Meno odvodzuje od Rio Aragon v Španielsku, kde bol objavený v roku 1788. Vyskytuje sa buď v mase alebo v kryštáloch, ktoré bývajú biele a ihlicovité (foto vpravo pri liečiacich účinkoch), prípadne v šesťstranných prizmatických kryštáloch, ktorým sa pripisujú mystické vlastnosti (Dávidova hviezda, Šalamúnova pečať, šesťlupienkový kvet Afrodity a pod.)

Aragonit tvorí hlavnú súčasť organických látok ako perly a koraly, vyskytuje sa v niektorých vajíčkových škrupinách (napr. u korytnačiek) a v perleti v ulitách mäkkýšov.

Je menej stabilný a zriedkavejší ako jeho blízky príbuzný kalcit, hoci väčšina aragonitu sa časom zmení na kalcit. Chemický vzorec (Ca,Sr,Pb,Zn)CO3, teda (CaCO3) so stopovými kovmi: železom, mangánom, stronciom, olovom a/alebo zinkom. Tvrdosť podľa Mohsa je 3.5 – 4.0. Špecifická váha 2.9 – 3.0. Kryštálová štruktúra ortokombická. Náleziská: Nemecko a Rakúsko (drahokamová kvalita), Čechy a Slovensko (napr. Ochtinská aragonitová jaskyňa), Sicília, Grécko, Španielsko a Japonsko.

Mystické vlastnosti: Uľahčuje nám koncentráciu a je vynikajúcim spoločníkom počas období stresu a hnevu, ktoré tlmí a pomáha nám nestrácať kontrolu nad sebou ani situáciou. Tlmí prudké a výbušné povahy. Zvyšuje našu trpezlivosť a pomáha nám pomerne bezproblémovo prečkať obdobia, kedy sme zavalení povinnosťami alebo zodpovednosťou až v neúnosnej miere. Vtedy je vhodné vziať aragonit do rúk a dlho a sústredene naň hľadieť.

Je vhodný ako príprava na meditáciu: emocionálne povzbudzuje a pomáha dosiahnuť hlboký pokoj mysle. Vyvažuje jinovú a jangovú energiu (a polarity ako také).

Zlepšuje naše pochopenie pre podstatu problému, čím zvyšuje našu praktičnosť.aragonit-modry2.jpg

Pôsobí na zlepšenie koncentrácie pred výkonmi. Pomáha nám skoncentrovať naše myšlienky, čím nám pomáha udržať si prísnu disciplínu v tom, čo práve robíme, a zvyšuje našu spoľahlivosť. Tým buduje náš pocit sebahodnoty a posilňuje naše sebavedomie. Spája nás s naším Vyšším Ja.

Jeho guľovitý vzhľad ukazuje cyklickú povahu života a vedie nás siahať ďalej a ďalej a obohacovať naše poznanie a skúsenosti. Tento kameň nám postupne zvyšuje moc, pretože chápeme viac vecí a v širších súvislostiach. Je výborný hlavne u ľudí, ktorí komunikujú s prostredím cez kanál myšlienkový. V minulosti sa dával dospievajúcim jedincom, aby im pomohol preklenúť hranicu k dospelosti a naučil ich niesť zodpovednosť a podporil v nich schopnosť spolupracovať, nielen súťažiť navzájom. Zlepšuje ich schopnosť prijímať i dávať.

aragonitovy-karfiol.jpgEnergia aragonitu je veľmi spirituálna a pomáha nám spojiť sa s duchmi/bytosťami krajiny a prírody, napríklad  s devami, a ťahať z nich informácie o tom, ako zvýšiť energiu domu alebo pozemku, ktorý vlastníme alebo na ktorom bývame. Aragonit nás spája s energiou Matky Zeme a vťahuje túto energiu do nášho energetického tela. Tým okolo nás vytvára atmosféru tepla, pohody a celistvosti (hlavne guľovité zhluky). Prostredníctvom aragonitu vieme nadviazať kontakt s našimi duchovnými vodcami/sprievodcami a strážnymi anjelmi a nechať sa nimi viesť. Takisto môžeme samotný kameň požiadať, aby nám povedal, čo potrebujeme urobiť tu a teraz, ak chceme dosiahnuť svoje ciele a zhmotniť svoje sny.

Pri pokladaní sa aragonit pokladá na oblasť solárneho plexu, niekedy na oblasť Tretieho oka. Bez problémov sa kombinuje s inými kameňmi.

V mágii zvyšuje energiu afirmácií, motlitieb, zaklínadiel, mantier a magických predmetov (napríklad amulety alebo voodoo bábky).

Aragonit má schopnosť posilniť vnútorný kanál kundalíní, ktorý prepája jednotlivé čakry, takže tento potom dokáže viesť viac svetla/energie a uľahčuje nám kontakt s Vyšším Ja a vyššími energiami. Žltý alebo zlatý aragonit aktivuje solárny plexus, kým biely aragonit podporuje korunnú čakru a niektoré zdroje ho nezávisle od farby spájajú aj s Tretím okom, ktoré otvára a pomáha nám každý deň prežívať s otvorenou mysľou i srdcom.

Spája sa so znamením Kozorožca. Numerologicky vibruje s číslom 9.

aragonit-od-bunnella.jpgLiečiace vlastnosti: Kedysi som kdesi čítala, že aragonit pomáha pri “nočných zášklboch”, a tak som ho používala ako pomôcku proti náhlym nočným kŕčom v nohách – priznávam, s malým úspechom. Oveľa vyšší vplyv mal vždy na moju psychiku – ukľudňoval, prehrieval a vytváral pocit bezpečia.

Aragonit celkove pomáha integrovať telo a myseľ, pomáha pri bio-feedbacku a urýchľuje zotavovanie sa z chorôb. Odstraňuje mrazenie a studené končatiny (treba ho zohrievať v rukách). Posilňuje imunitný systém, pomáha pri problémoch s chrbtom (špciálne pri problémoch s platničkami) a podporuje trávenie.

Pomáha i pri problémoch s pokožkou vrátane vrások a rohovatenia.

Iné zdroje uvádzajú aj, že pomáha pri chronickej únave a vypadávaní vlasov (zrejme hlavne následkom stresu), ako aj že je dobrý pre oči, mozog, centrálnu nervovú sústavu, zuby a srdce.

Pri nešpecifických a fantómových bolestiach sa používa aragonitový elixír.

Upozornenia: 

 • Aragonit je mäkký kameň a nemal by sa nosiť ako prsteň alebo náramok. Keďže sa ľahko láme, treba ho čistiť veľmi opatrne.
 • Je citlivý na teplo a preto ho neslobodno čistiť parou ani ultrazvukom. Najlepšie čistenie je vlažnou mydlovou vodou.
 • Nepoužívať naň prostriedky na čistenie striebra, kyseliny, lúhy a borax. Poškodili by kameň.
 • Na zvýšenie povrchového lesku sa často natiera lakom.
 • V obchodoch sa vyskytuje pod rôznymi označeniami: mexický ónyx, kalifornský ónys, turecký ónyx, egyptský ónyx a podobne – hlavne vďaka svojej podobe s achátom.

aragonit-kamene.jpg

 

3 thoughts on “Aragonit ako spirituálny kanál a učiteľ

 1. ako rozlisim achat od aragonitu ? mam take jablcko z kamena, bola som si ista, ze to je achat, typicke pruhy, ale perdavacka z jedneho obchodu povedala, ze to moze byt aj aragonit a v jednej knihe o kamenoch to moje jablcko vyzeralo uplne ako aragonit… som z toho zmatena

  Páči sa mi

 2. Achát je tvrdší ako aragonit – a to dosť podstatne. Stačí skúška vrypom na mieste, kde nás to nebude bolieť. Ak máš achát a to jabĺčko, ošuchni oba kamene o seba. Ak nezostane stopa, sú oba acháty. Ak ostane stopa na jabĺčku, je to aragonit. Ak ostane stopa na acháte, je to diamant 😀 😀 😀 …

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s