Láva v dvoch podobách: bazalt a pemza

Bazalt pre obdobie životných zmien

bazalt.jpgAJ: basalt, NJ: Basalt

Bazalt alebo čadič (staršie bazalty sa nazývajú diabáz alebo melafýr) je tmavosivá, niekedy čierna hornina sopečného pôvodu. Väčšinou má zrnitú stavbu, niekedy s porfyrickými výrastlicami jednotlivých minerálov, vyskytuje sa však aj vo forme škvary bez viditeľných kryštálov. Mineralogicky je tvorený plagioklasmi a pyroxénmi a menším obsahom olivínu. Pre bazalty je charakteristická stĺpcovitá odlučnosť – pri zvetrávaní sa tvoria šesť- alebo päťuholníkové bloky.

Bazalt sa používa na označenie jemne zrnitých extruzívnych, prípadne plytko uložených intruzívnych hornín, hrubo zrnité hlbinné horniny daného zloženia sa označujú názvami dolerit a gabro.

Bazalty majú malý obsah oxidu kremičitého (SiO2) – do 52% hm. Zvyšok je tvorený prevažne oxidom horečnatým (MgO), oxidmi železa (FeO a Fe2O3) a oxidom hlinitým (Al2O3). Oproti svetlejším horninám majú menší obsah CaO, Na2O, K2O.

Mystické vlastnosti: Bazalt podporuje odpútanie sa od starého v obdobiach premien. Umožňuje nám vzdať sa zabehaného a znova definovať svoju osobnosť a svoje hodnoty a ciele. Navodzuje emocionálnu vyrovnanosť, kľud, stabilitu a trpezlivosť. Dáva nám pocit vnútorného pokoja a spokojnosti.

Uvoľňuje našu kreativitu.

Tlmí hnev. Odráža negativitu a pôsobí ako ochrana proti psychickému útoku. Je to vhodný kameň na šamanské putovanie.bazalt-cierny-s-puritom-faraonov-kamen.jpg

Spája sa so solárnym plexom a zo znamení so Strelcom, Býkom a Rakom.

Čierny bazalt s pyritom sa nazýva aj Faraónsky kameň (Pharaoh Stone) – foto vpravo.

Liečiace vlastnosti: Pomáha pri kŕčových ochoreniach a zvyšuje plodnosť.

Pemza odstraňuje negativizmus

pemza-pumice.jpgAJ: pumice, NJ: Bims, Bimsstein, HolJ: puimsteen, FraJ: ponce 

Pemza je vysoko pórovitá hornina vulkanického pôvodu, prevažne svetlých farieb (biela, žltá, sivastá). Mineralogickým zložením je podobná ryolitu, trachytu a andezitu, zaraďuje sa k prírodným sklám, hoci nie je kompaktná, ale má pórovitú štruktúru. V póroch a dutinách sa zadržiava vzduch, čo spôsobuje, že pemza napriek hustote (ρ = 2,37) vyššej ako voda na vode pláva.

Vzniká pri explozívnych erupciách preplynenej magmy. Dutiny a póry sú vlastne uzavreniny sopečných plynov. Vyskytuje sa vo vulkanických vyvrelinách s vysokým obsahom SiO2. Veľké ložiská sú na Liparských ostrovoch, ostrovoch Egejského mora, Galapágoch a na ostrovoch v Karibiku. Nachádza sa aj v slovenských vulkanitoch.

Mystické vlastnosti: Absorbuje negativitu, zvyšuje pozitívny pohľad na svet a používa sa, podobne ako obsidiány, na všeobecnú ochranu, pretože rovnako dobre vyťahujú cudzorodé energie a uvoľňujú ich. Pemza nám pomáha tvárou v tvár problémom sa neponoriť do zúfalstva.

Bežne sa používa na zodieranie stvrdnutej kože na pätách a mysticky nám pomáha zbavovať sa čŕt, ktorými zodierame kožu z iných (pichľavosť, útočnosť, kritičnosť a podobne). Pomáha nám zmierniť vlastný negativizmus, prehliadnuť negatívne situácie a poučiť sa z nich, aby sme svoje negativistické správanie už neopakovali.

Používa sa pri kúzlach na ochranu a na zahnanie zlého.

Pozeranie sa do pemzy podporuje navodenie ľahkého tranzu.

Spája sa so znameniami Kozorožca a Strelca.

Liečiace vlastnosti: Pomáha ľuďom s nadváhou, ktorí majú problém vydržať pri diéte. Zlepšuje spracovanie uhľovodíkov, zlepšuje produkciu inzulínu v organizme, pomáha pri zápaloch pľúc a iných pľúcnych problémoch a pri problémoch s pokožkou. Zmierňuje problémy pri pôrode.

2 thoughts on “Láva v dvoch podobách: bazalt a pemza

  1. Heli.Ako som zbadala nadpis článku ,,Láva” v dvoch podobách,napadlo mi,či by si raz neurobila článok o lávových kameňoch a o masáži s nimi či o liečiteľských tyčinkách,masážnych mydlách a masážnych kameňoch.V poslednom čase ma to dosť zaujíma odkedy som narazila na jednu stránku,kde majú nádherné liečiteľské pomôcky z kameňov.Možno by bol z toho super článok 😀

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s