Fenakit – rozšírenie vedomia a spirituálny vzostup

phenacite5.jpgAJ: phenacite, phenakite, NJ: Phenacit, Phenakit, FraJ: phénacite, TalJ: phenakite, PoľJ: fenakit (phenakit)

Fenakit je obvykle priesvitný alebo biely, ale môže byť aj ružovkastý, žltkastý alebo hnedastý. Nachádza sa v pegmatických kapsách a spája sa s kameňmi ako topás, smaragd, chryzoberyl a záhneda. Je to extrémne tvrdá a mierne drahocenná forma silikátu berýlia a nachádza sa hlavne v Brazílii (Minas Gerais; žlté a jasnočervené fenakity), Rusku (ružové a červenkavé fenakity), Mexiku, USA, v Afrike, na Madagaskare a na Burme. Rôzne typy fenakitu majú rôznu farbu a formu. Burmský fenakit je navzácnejší. Jeho názov pochádza z gréčtiny (phenakos = klamár), pretože vyzerá na zamenenie s quartzom, topásom či dokonca turmalínom. Je však oveľa tvrdší ako quartz a oveľa ľahší a navyše má oveľa vyššiu energetickú frekvenciu. Ako jeden z mála silikátov má trigonálnu symetriu, podobne ako dioptáz a willemit.

Chemický vzorec Be2SiO4. Tvrdosť podľa Mohsa je 7.5 – 8, špecifická hustota je 2.97 – 3. Kryštály sú niekedy priehľadné, ale častejšie len priesvitné.

phenacite4.jpgMystické vlastnosti: Fenakit je mimoriadne silný, intenzívny kameň s vysokou vibráciou. Hovorí sa, že má najvyššiu vibráciu zo všetkých známych kameňov. Preto je vyhľadávaný bosorákmi, a to aj napriek vysokej cene.

Pomáha nám nájsť naše miesto v celom veľkom svete, kde sa cítime bezpeční a milovaní.

Je to silný aktivátor Tretieho oka a korunnej čakry. Otvára nás pre vizionársku intuíciu a vnímanie spirituálnych svetov vrátane sveta anjelov a vzostúpených majstrov. Sprístupňuje nám akašické záznamy a pomáha nám pochopením odhaliť príčiny chorôb a zlých stavov a odstrániť ich. V

Všetky druhy fenakitu aktivujú našu auru a pomáhajú nám vnímať iné dimenzie, zlepšujú našu schopnosť vidieť do budúcnosti a pohybovať sa v astrálnej rovine. Vďaka svojej vysokej frekvencii nám umožňuje fenakit pohybovať sa medzi rôznymi energetickými rovinami, hľadať v nich poznanie a prinášať ho do fyzického sveta. Na to stačí jednoducho držať fenakit v dlani. Preto sa mu hovorí aj kameň iniciácie – pomáha nám pochopiť, čo v našom živote bude dôležité a ako sa postarať, aby sme sa neodchýlili od cieľa.

Pomáha nám prehĺbiť meditáciu a počas nej vnímať svoje vnútorné štruktúry až po bunkovú úroveň, ale hlavne vnútorné štruktúry v čakrách. Toto sa prejavuje ako tiché „vedenie“.

Na základe tohto „vedenia“ môžeme potom konať – fenakit nám pomáha robiť aj ťažké rozhodnutia, pomáha nám meniť náš zabehaný život a dáva nám vnútornú odolnosť potrebnú pre to, aby sme tieto zmeny ustáli.

Spája sa s vyššími čakrami – od Tretieho oka cez korunnú čakru až po transpersonálnu (ôsmu) čakru a vyššie. Čistí a aktivuje ich. Najsilnejšie pôsobí na Tretie oko a korunnú čakru, ktoré otvára. Energia, ktorú v čakrách rozprúdi, sa rozlieva do celého tela, sme schopní vnímať ju až po úroveň buniek. Podľa Melody je hlavným vibračným partnerom fenakitu naše éterické telo.

Aktivuje celú hara líniu/emocionálne telo, zvyšuje prietok energie meridiánmi a pomáha vzlínať kundalíní. Túto energiu stabilizuje a vyvažuje, zlaďuje aurické telá a pomáha vyhojiť našu dušu.

Jeho element je Búrka. Spája sa so znamením Blížencov.

Fenakity z rôznych ložísk majú rozdielne doplnkové vlastnosti:

 • Madagaskarský číry fenakit nás svojou rezonanciou učí, že priťahujeme to, čo vysielame – po slovensky by sa to dalo nazvať „aký požičaj, taký vráť“ (užitočný poznatok pre všetkých bosorákov 😛 ). Podporuje naše porozumenie, pokojnú, tichú a nenanucujúcu sa múdrosť, trpezlivosť, odpustenie a lásku voči všetkému a všetkým. Takisto tvorí premostenie do fyzického sveta, čím nám pomáha zhmotniť to, čo si želáme.
 • Žltý brazílsky fenakit je mocný nástroj zhmotňovania predstáv a kanál k mimozemským energiám. Spája sa hlavne s mäkkou anjelskou energiou, zľahčuje nám kontakt s naším „anjelom strážnym“ alebo spirituálnym sprievodcom, a to bez veľkého cieleného úsilia.
 • Ruský fenakit zvyšuje skupinovú a environmentálnu energiu.
 • Myanmarský fenakit (burmský) má z fenakitov najvyššiu energetickú signatúru, hreje telo, stimuluje čakry a posilňuje tok kundalíni. Stimuluje energiu nielen fyzického, ale aj ostatných aurických tiel.
 • Zabrúsený číry fenakit má najsilnejšie pôsobenie, a to i u malých kúskov.

phenacite-z-uralu.jpgLiečiace vlastnosti: Fenakit čistí a aktivuje všetky čakry a očisťuje naše telo ako celok.

Má schopnosť šíriť energiu iných kameňov. Používa sa, pokiaľ v liečení potrebujeme kombinovať pôsobenie viacerých kameňov, spojiť ich vibráciu do jedného lúča a cielene ju nasmerovať do niektorej časti tela. Fenakit vibrácie spojí, nasmeruje a zosilní.

Takisto zosilňuje vibrácie iných kameňov a pomáha nám pracovať s rôznymi kameňmi na rôznych chorobách súčasne.

Naisha Ahsian hovorí, že fenakit je vynikajúci pri poškodení nervov, mozgu, nerovnováhe v mozgu a pri genetických poruchách, ktoré obmedzujú činnosť mozgu. Pomáha zlepšiť rôzne funkcie mozgu.

Špeciálne upozornenia:

 • Keď používame fenakit, je dobré mať poruke výkonný kotviaci kameň ako čierny turmalín, červený jaspis alebo hematit.
 • Umiestnenie fenakitu nad korunnou čakrou citeľne zvýši prietok energie telom.
 • Pokladanie fenakitu na hociktorú čakru dôkladne čakru očistí, zdvihne jej vibráciu a aktivuje ju.
 • V kombinácii s ametystom nám pomáha naladiť naše vyššie ja na naše životné opodstatnenie, úlohu. Súčasne pomáha nakontaktovať sa na vyššiu inteligenciu a prijímať od nej informácie a poznatky.

Afirmácia pre prácu s fenakitom: Otváram sa vstupu do vyšších rovín vedomia.

37 thoughts on “Fenakit – rozšírenie vedomia a spirituálny vzostup

 1. Dobrý večer Helar, poraďte mi prosím ako rozlíšiť fenakit od horského kryštálu, lebo teraz neviem aký kamienok vlastním, môj kryštál sa podobá na ten obrázok úplne hore, len je špicatý a ťažký asi ako taký kus kameňa má byť
  /keď píšete že fenekit je oveľa ľahší ako horský kryštál/, alebo fenakit nebýva v takých zhlukoch špicatých kryštálov ako predávajú quarz?

  Páči sa mi

 2. alenka, ak mas paypalove konto, tak sa da kupit cez ebay. ja mam zatial najlepsie skusenosti s americkym ebayom – postovne je lacnejsie nez z EU (vacsinou) a dokonca to aj pride rychlejsie. a mam pocit, ze aj kamienky samotne su lacnejsie v amerike, nez tu alebo inde v EU.

  Páči sa mi

 3. Alenka,

  myslím, že fenakit nájdete pod Phenakit aj na stránke Moldavit-Enhel (lišta vpravo), ale budete potrebovať kreditku.

  Mumm,

  fenakit sa veľmi často mýli s quartzom. Nachádza sa aj vo forme kryštálových zhlukov, jeden taký drobný mám, hoci kryštáliky tam nie sú špicaté, ale sú zakončené plocho.

  Podľa mňa najjednoduchšie rozlíšenie je podľa špecifickej hustoty kameňa (návod, ako to urobiť, nájdete tak v časti Kamene, ako aj v Toto ste sa pýtali).

  Páči sa mi

 4. já jsem koupil něco pod názvem Quartz, ale jako křišťál mi nepřipadá, podle svého působení (které jsem zpozoroval před čtením této stranky) je to spíš azezulit nebo fenakit, ale nechtěl bych ověřovat trvdost, protože ho nechci poškrábat

  Páči sa mi

 5. Serious,

  azeztulit je quartz, len je taký akoby vláknito zatiahnutý, ale nahusto.

  Ruský fenakit je celkom nepriesvitný s tmavšími žilkami, najbežnejší fenakit býva trochu zatiahnutý a najlepší fenakit je celkom číry a vyzerá skutočne ako quartz. Čo ja viem, tak fenakit aj v drobnom množstve pôsobí citeľnejšie ako quartz a nemáva v sebe tie dúhy ako quartz.

  Okrem toho je fenakit podstatne drahší ako quartz; azeztulit tiež.

  Pomohol by obrázok.

  Páči sa mi

 6. caute v predajni axinit v bratislave som dnes kupila malilinky fenakit, maju tam este tri kusky, predavac poradi. Keby ste ho niekto zhanali…stal okolo desat ojro jeden kusok cca pol gramovy.
  Fenakit treba cistit alebo ho netreba vybijat ked na taku vysoku vibraciu? Zadrziava negativitu? Vdaka.

  Páči sa mi

 7. Cau Monika, 🙂

  ked Azezulit “Nepotrebuje ani čistenie, ani nabíjanie.” a o Fenakite sa vraj hovori, ze ma najvyssiu vibraciu, tak by som povedal, ze tiez nepotrebuje cistit ani nabijat.
  K vybijaniu sa neviem vyjadrit 😀

  Páči sa mi

 8. Ahoj, Janko!
  tiez mi napadlo co hovoris, preto som sa pytala, ale vsak aj tak som si s nim uz poplavala v cistuckom jazere a vonku takmer stale svieti slnko, takze na krku sa cez den rovno aj nabil 🙂 Inak citim ze je velmi silny v zmysle čistenia vnimania (alebo ako to mam nazvat)- uvedomovania si zamerov svojich aj inych ludi, rozne situacie a vztahy sa mi zacali vyjasnovat a s nim sa mi da lahšie naladit na svoje vnutro- akasi bezodna “jama” , prazdny priestor z ktoreho sa vynaraju odpovede na otazky.
  Len akosi vzdaluje od ostatnych ludi, od zivota, beznych dennych povinnosti,… Normalne citim, ze zacinam byt trosicku „mimo“ a treba uzemnit. A to ma ten fenakit len asi pol centimetra a sotva pol gramu, len take zrnko a nosim ho s tanzanitom.
  Zaujimavy kamienok

  Páči sa mi

 9. Saimon, velmi rada by som ti ho kupila, ale uz niekolko dni som z vyletu naspat doma na Kysuciach a to je od Blavy dost daleko. Napisem sem ale kontaktne udaje na majitela predajne a dal mi vtedy aj cislo na mobil. Mozes mu skusit zavolat , ci tie kusky este ma a ci by ti mohol poslat postou (aj ked cez telefon sa tazsie vybera tovar) 🙂
  Axinit (Peter Kružlík)
  Klariská 8
  811 03 Bratislava
  0904 609 462
  email: info@axinit.sk

  Páči sa mi

 10. Prosím vás,jestli si někdo bude objednávat Fenakit z těchto stránek,mohla bych si objednat zároveň s ním a byl by potom někdo ochotný poslat mi ho do čech??? Poštovné samozřejmě zaplatím… Byla bych moc ráda,neumím to na cizích stránkách sama objednat… Děkuji mockrát a hezký večer přeji…

  Páči sa mi

 11. Ahoj Laska a Marie,mam presne ten isty problem….na cudzich strankach som uplne mimo…Nevies Laska kolko by asi stal taky mensi fenakit aj s postovnym?Dakujem 🙂

  Páči sa mi

 12. ALL: Quote mona/Citujem mona (16:53:30) :

  “Saimon, velmi rada by som ti ho kupila, ale uz niekolko dni som z vyletu naspat doma na Kysuciach a to je od Blavy dost daleko. Napisem sem ale kontaktne udaje na majitela predajne a dal mi vtedy aj cislo na mobil. Mozes mu skusit zavolat , ci tie kusky este ma a ci by ti mohol poslat postou (aj ked cez telefon sa tazsie vybera tovar) 🙂
  Axinit (Peter Kružlík)
  Klariská 8
  811 03 Bratislava
  0904 609 462
  email: info@axinit.sk

  Páči sa mi

 13. Tak skus zavolat, cislo ma funkcne, uz som mu parkrat volala ohladom info o kamienkoch co ma v predajni a dvihal to v pohode 🙂 Je velmi mily, mozno ti pomoze.

  Páči sa mi

 14. Miozem ten fenakit nosit aj stale pri sebe vo vrecku, ako napriklad nosim jantar? Alebo je lepsie ho pouzivat len raz, teda na meditaciu a tak.. ?A musi sa nejako specialne cistit a nabijat alebo staci pod tecucou vodou, a na slnku alebo na mesacnom svite nabijat?

  Páči sa mi

 15. Asi tak 🙂 Ja som si z 2 malych fenakitovych zrniek spravila náušnice a nosim ich non stop (vratane spanku a sprchovania ) uz stvrty mesiac ako druhu kožu 😀 a su do pohody.

  Páči sa mi

 16. Neviem, mozno som daky necitlivy hotentot, lebo nejake az fyzicke “priznaky” som si nevsimla 😀 Ale tie fenakitove kamienky mi spolu s jednym Azeztulitom prisli nahodou v obchode pod ruku prave v obdobi celkom vyraznej zivotnej zmeny v mojom kuracom živôtiku (je to vobec náhoda??? 🙂 ), takže pre mna je obdobie poslednych troch styroch mesiacov -az pol roka- tak ci tak o zmenach vo vnimani sveta a aj seba , ci uz bez kamienkov alebo s nimi. Mozno tie sutriky posobia pretoze tie zmeny a celkovu aklimatizaciu na novy zivot vnimam velmi pohodovo, az pozitivne, vlastne minulost akoby bola len daky matny sen…akoby bolo len teraz a nejake tie plany na “zajtra” (ak sa podaria) a radost z cerstvosti a tvorenia v spolupraci s cimsi “vacsim” coho sa citim byt sucastou . Je to take zvlastne 🙂 Mozno aj v tom kamienky pomahaju- zvladnut prechody, zmeny bez mihnutia oka ci bez lutosti alebo co ja viem akych neprijemnych emocii.
  U mna ide o absolutny obrat v zivotnom style, na to sa napaja aj zmena miesta bydliska, priatelov, rodiny (vlastne teraz som uz bez nej 😀 ) , skoncila som skolu, zacala som pracovat 🙂 , zaciatok spolužitia v jednej domacnosti s partnerom, s ktorym to bolo diskutabilne do poslednej chvile a aj je…a skratka taketo bezne veci, co kazdy v zivote zaziva 🙂
  Inak citim ze potrebujem uzemnovat a to pekne silno, lebo dost “ulietam” myslou fuč z reality…mozno aj z fenakitov, ktovie 🙂 , komunikacia s tym “zdrojom”, “svetlom”, “univerzom”- ako si to kto vola, sa mi zda ovela zrozumitelnejsia, odpovede su jednoznacnejsie (cez karty alebo vacsinou cez beznu synchronicitu-citanie “znameni” v kazdodennom zivote) a tak si kazdy den urobim cas a necham si “vysvetlit” zmysel kazdeho jedneho dnika, co som sa naucila,…atd atd…
  To uzemnenie cez kamienky riesim hessonitom (je to hnedý druh granátu) , vyskusala som aj zincit, ale z toho som ešte viac “mimo” preto aj roztrzita, aj spessartin, aj pyrop, ale tento hessonit granat mne osobne najviac sadol aj co sa tyka povahy, najlepsie s nou ladi 🙂 Preto je fajn ak si kazdy sam vyberie podla vlastnych pocitom kamen…a tiez podla toho co mu viackrat po sebe v roznych situaciach “cvrnkne” do nosa 🙂 To je potom to prave orechove pre dany okamih.

  Páči sa mi

 17. :DD fuu ale si mi naložila… xD noo fenakit ma tendecie “odputavať” aa ved to je celkom sranda no nie? Povec zaleží tuna na tejto “realite”? všetko čo maš v sebe, všetkz svetz nad týmto su realnejšie ako toto, tak prečo sa neoputať, roztiahnuť krídla a letiet? 🙂

  Páči sa mi

 18. Saimon, neviem, mam pocit ze tu na tomto “reáli” záleží tiež. Pokial sme ešte stále tu. Aspon mne to nedavno zacalo takto vnímať 😀 Ale nie je to tu- v našej hmote – jediné, najdolezitejsie. Pre mna to ma rovnaku hodnotu a opodstatnenie ako aj ostatne vrstvy univerza. Tato husta hmota kde sme momentalne doma (cez ktorej filtre vnimame ) je len jeho časť ,ako ked maš matriošky 🙂 – jedna je v druhej, aj univerzum mi pripada ako matrioška plna nekonečna dalších matriošiek- jedna v druhej 🙂 Nech som v ktorejkolvek z matriošiek, stale som zaroven aj v tych ostatnych- aj v tej co vsetky zahrna 🙂 vsade som doma… Preto neviem, kam by som mala poletieť, ked roztiahnem kridla . Lebo fakt mam pocit, ze kamkolvek poletim, furt budem “len” doma 🙂 Pripada mi to ako snaha dostať sa na koniec sveta, ktorý je gulatý 😀
  Preto mam pocit ze zmysel (taký aký si zvolíme) je aj v hmotnom svete, lebo to ako ho prezivame z coho pozostava je prejavom ostatnych vrstiev zdroja. Je to len nehmotna informacia a efekty tokov týchto informácií vrstvami “matriošiek” naše vedomie (to uni-vedomie) pozoruje a “baví” sa na tom- ved co ma ine robit, ked ma na to doslova večnosť 🙂 😀 🙂 Aspon ja to takto vidim, kazdy to samoška, vidi zo svojho zorneho uhla. 😀

  Páči sa mi

 19. Ja som nasiel nieco vonku nejaky kamen zacal som zistovat co to asi bude a strasne sa na p… podoba newem ako mam zistit co to je ale je to velke 3x3cm

  Páči sa mi

 20. Ahoj chcem sa opytat ak ten kamen mala moja priatelka a potom sa ho vzdala uz to nemohla vidržat je priesvitno biely a je ako odlomenný a štrašne hranatý. jednoducho uplne sa zmenila može to z niečim súvisiet????

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s