Bustamit vyčistí naše vzťahy

bustamit-okruhliak.jpgAJ: bustamite, nesprávne buchstamite, NJ: Bustamit, nesprávne Buchstamit, ŠpaJ: buchstamita, bustamita, FraJ: bustamite, DánJ: bustamit

Bustamit je na vápnik bohatá varieta rodonitu, kde je mangán nahradený zinkom. Ružovkastý silikát, priesvitný, vplyvom prostredia môže zahnednúť. Kryštály sú zriedkavé, obvykle sa nachádza v masívnej forme, niekedy býva vláknitý alebo zrnitý. Pomenovaný je podľa mexického generála Anastasia Bustamente (1780-1853).

Chemický vzorec CaMn(SiO3)2 . Tvrdosť podľa Mohsa je 5.5-6.5: záryp nožom alebo pyrit. Špecifická hustota 2.9-3.4. Index lomu je 1.716. Je vraj fluorescentný.

Triklinická kryštálová štruktúra. Náleziská sú Broken Hill v Austrálii, Nemecko (Harz), Mexiko (Tetela), Švédsko (Långban) a USA (New Jersey) a spolu so sugilitom a richteritom aj v mangánových baniach v Južnej Afrike.

Mystické vlastnosti: Bustamit je kameň vitality a radosti vo fyzickom živote. Rozvíja v nás radostnú hravosť. Prečisťuje koreňovú čakru, zdroj našej fyzickej energie, vitality, kreativity a sexuality. Hovorí sa, že držať si kúsok bustamitu pri posteli prináša mnoho nezabudnuteľných zážitkov. 😛

Najznámejší je vďaka svojej schopnosti odstraňovať energetické blokády – u ľudí, u danej čakry alebo v danej situácii. Preto sa používa vo väčšine energetickej práce.

Bustamit nás uktovuje v našom prostredí, umožňuje nám cítiť sa bezpečne a v pohode. Je to dobrý kameň do práce, pokiaľ máte pocit, že potrebujete zlepšiť spôsob vychádzania s ostatnými kolegami. Bustamit odstraňuje neharmonické situácie a ukľudňuje v obdobiach vysokého stresu, odstraňuje napätie a strach.

Je to výborný kameň pre prácu so snami. Prináša živé sny a pomáha nám komunikovať s anjelmi. Často sa používa v iniciačných ceremóniách.

Pomáha nám prekonať spoločenské obmedzenia a predsudky, umožňuje nám myslieť netradičnými spôsobmi a nestarať sa o to, čo si pomyslia iní ľudia.

Pomáha skúmať všetky aspekty vzťahov a vecí srdca a preto pomáha budovať lásku vo vzťahoch.

Je vynikajúci pomocník pri meditácii: vytvára bezpečné, harmonické prostredie, urýchľuje navodenie ľahkého tranzu, spája nás so zvyškom Univerza a umožňuje nám využívať aj v tranze všetky naše intelektuálne, emocionálne a fyzické zdroje. Takto sa naše meditácie prehĺbia a dokážeme sa akceptovať ako bytosti perfektné v tom stave, v akom sa nachádzame.

Spája sa so srdcovou čakrou, ktorú aktivuje a čistí, vyvažuje ostatné energetické meridiány a stimuluje celkové zdravie. Niektoré zdroje ho spájajú aj s koreňovou čakrou a s Tretím okom.

Zo znamení sa spája s Rakom, Váhami a Strelcom. Numerologicky vibruje s číslom 2 – číslom spolupráce, kompromisu a mieru.

Liečiace vlastnosti: Je to výborný kameň pre pohotovostné použitie. Predovšetkým odstraňuje energetické blokády v systéme a vyvažuje energetické kanály. Tým dostáva znovu do pohybu toky energie v organizme a potom ich stabilizuje.

Používa sa na liečenie krvného obehu, pľúc, pokožky, nechtov, vlasov a nemocí spôsobených nadmerným alebo dlhotrvajúcim stresom (v tom aj frigiditu, impotenciu a neplodnosť).

Zmierňuje fyzickú i duševnú bolesť.

Posilňuje srdcové svalstvo a pomáha pri ochoreniach srdca.

Stimuluje endokrínny a tráviaci systém. Prehrieva končatiny.

Špeciálne upozornenia:

V spojení s chryzoprasom pomáha vyčistiť a stabilizovať vzťahy a veci srdca.

bustamity.jpg

16 thoughts on “Bustamit vyčistí naše vzťahy

 1. Správa z dvoch týždňov sústavného nosenia bustamitu: Môžem povedať, že tento kameň výrazne zmenil môj život! Každý človek pozerá na svet z určitého presvedčenia. Moje presvedčenie bolo, že svet je zlý a treba sa mať na pozore. S týmto presvedčením som sa však nemohla rozvíjať ďalej – potrebovala som sa dostať do stavu, keď by som mala dôveru v svet a v to, že sa o mňa vždy nejak postará. Čakali ma mesiace vnútornej práce. A vtedy, pri čarbaní po papieri, som si náhodou všimla, že som napísala slovo “bustamit”. Overila som si, že je to kameň, a na internete som si našla obchod, kde ho predávali. Keď mi došiel, okamžite (a bez čistenia 😛 ) som ho dala na krk a neskladala ani na noc. Po dvoch dňoch som cítila vnútorný pokoj. Po troch dňoch som vedela, že svet je dobrý a že sa o mňa vždy postará. Začala som akceptovať aj kolegu, z ktorého som predtým mala obrovské nervy. Nemôžem povedať, že by som začala mať rada ľudí – ale rozhodne mi prestali prekážať a som voči nim oveľa tolerantnejšia. Len jedno nezabralo – ruky a nohy mám rovnako studené ako predtým!

  Páči sa mi

 2. Dobrý večer,
  bustamit ma zaujal, preto som dnes bola v predajni s kameňmi, že si ho zadovážim. Pani predavačka ho vôbec nepoznala, dokonca mi podala akúsi knižku so zoznamom kameňov, ale bustamit tam nebol. A teraz čítam, že si našla na internete obchod, kde ho majú. Hľadala som, ale nenašla, preto prosím o adresu. Rada by som vyskúšala jeho účinky. Ďakujem.

  Páči sa mi

 3. Helar,
  čítala som, že človeku sa “pridelujú” 3 kamene- životný (často sa mení podla stavu organizmu), potom astrálny (niečo také, dúfam, že netrepem blbosť) -tiež sa mení podla asi zmeny v psychike na závažnejšej úrovni 🙂 a nakoniec vesmírny kamen. A ten ma práve zaujíma. Vraj bol vesmírny kamen- jeden jediný – každému jednému človeku prisúdený pri jeho narodení špecifickými planetárnymi konfiguráciami a počas života sa nikdy nemení. Vraj človeka spája s jeho Podstatou. Údajne sa dá jeho druh (aj ostatných dvoch kamenov) “diagnostikovat” automatickou kresbou, ktorú vám spravia v istých centrách, kde sa takým veciam venujú. Zdalo sa mi, že hore v komentári ste naznačili niečo ako automatickú kresbu (ked ste čarbali a napísali “bustamit”). Môžte to prosím bližšie popísať- čo a prečo ste vtedy robili-ked ste čarbali. Robili ste to za týmto (alebo iným ezoterickým) účelom, alebo ste sa proste len nudili na porade a bustamit bol šťastná náhoda? 😀 Rada by som to skúsila tiež, ale neviem, ako sa mám a na čo vtedy naladiť a či mám mať nejaký zámer alebo ako? A či si mám byť vedomá, že idem čmárať s istým aj ked neznámym účelom alebo nie. Dobrú noc! 🙂

  Páči sa mi

 4. Mona,

  moje automatické písanie (“čarbanie”) spadalo do toho “bezmyšlienkovite na porade” 😛 … Obvykle to skúšam vtedy, keď sa učím utíšiť vnútorný monológ – teda nemyslieť. Na to si pustím nejakú hudbu, vedome sledujem, ako hrá (tým sústredím celú svoju pozornosť do niečoho iného, nie do myslenia), no a do ruky môžem vziať ceruzu a paier a môžem začať čarbať. Málokedy z toho niečo vylezie – ale práve preto som si ten “bustamit” všimla. Nesústreďujte sa na nič špeciálne, skôr potom skúmajte, čo ste načmárali, a pokúste sa urobiť prepojenie k svojej realite. Najčastejšie to bývajú čísla alebo iniciálky a človek potom musí vymyslieť, čo znamenajú.

  Páči sa mi

 5. Pekný večer všetkým,
  skúsila som zohnať bustamit, no neúspešne 😦
  Neviete mi poradit nejaký kamienok, ktorý má rovnaké/podobné účinky?
  Vďaka 🙂

  Páči sa mi

 6. Pridávam sa k mimi…Je nejaký kamienok, ktorý má rovnaké
  účinky? Na tých nemeckých to majú, ale nie je taký pekný ako
  na obrázku, čím to je?

  Páči sa mi

 7. Závisí od toho, ktorý problém chceme kameňom ošetriť. Vhodné náhrady sú v kapitole Od účelu ku kameňu. Na medziľudské vzťahy ho možno nahradiť ruženínom, na vylupnutie vlastného “ja” zvnútra osobnosti ho možno nahradiť morganitom. Treba sa držať toho, čo chceme dosiahnuť, a podľa toho si vybrať kameň.

  Páči sa mi

 8. Ďakujem helar

  No asi sa mi zapáčil “na vylupnutie vlastného ja zvnútra osobnosti” taktiež aj tým ako je napísané “Pomáha nám prekonať spoločenské obmedzenia a predsudky, umožňuje nám myslieť netradičnými spôsobmi a nestarať sa o to, čo si pomyslia iní ľudia”. Veci príliš analyzujem neustále myslím na to čo povedia ľudia ako ma vidia iný ľudia…čo by ludia povedali na moje chovanie atď. Som preto utiahnutá, neustále pozorujem či je moje chovanie “vhodné”. Je vhodný aj na to morganit? Inak je tiež rovnako pekný.
  A ešte mimo tému sa chcem opýtať, keď chytím nejaký liečivý kameň mám pocit akoby ma pálila ruka a také “mravčenie” v končekoch prstov, nepociťujem to v negatívnom zmysle, ako napríklad hematit (keď ho chytím cítim “ťažobu na srdci”).Len sa chcem spýtať či je to v poriadku alebo to mám brať ako negatívnu reakciu?

  Páči sa mi

 9. Anja,

  tá reakcia na kamene znamená, že kamene s vami spoluypracujú, že ste dosť citlivá na to, aby ste vnímali ich vibráciu. Je to vlastne základná forma channelingu liečivých kameňov. Keď sa na tú energiu sústredíte a sledujete ju, kam v tele putuje, viete, čo kameň lieči. A niekedy sa dozviete aj niečo o iných vlastnostiach – napríklad máte pocity alebo vidíte obrazy… Skúste si dávať kamene pod vankúš a zapisovať si, čo sa vám vtedy snívalo.

  Páči sa mi

 10. chcela som sa opýtať, či je bustamit veľmi drahý kamen alebo nie, pretože teraz v sobotu sa má konať burza minerálov a jeden pán mi tam odložil jeden bustamit, no je traaaašne drahý, a nezdá sa mi to, že by bol drahší ako fenakit. Vie mi niekto povedať za koľko kúpil ten svoj? Poprípade kde by som ho mohla zohnať lacnejší ako mi ponúka tento pán? Iba tak pre zaujímavosť – cena ponúkaného bustamitu je 90,- € za malý kúsok, cca 5 cm

  Páči sa mi

 11. Milá Helar, srdečne Vás zdravím.
  Všimol som si maličkú chybičku v popise – Bustamit je na vápnik bohatá varieta rodonitu, kde je mangán nahradený zinkom. Chem. vzorec je CaMn(SiO3)2.
  Wikipedia vraví: …šedohnedé odrody obsahujúce až 20% oxidu vápenatého sa nazýva bustamite, fowlerite je zinková odroda obsahujúce 7 % oxidu zinočnatého.
  Takže v bustamite mangán nie je nahradený zinkom, ale vápnikom.
  Všetko naj!

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s