Šamanskí sprievodcovia: Medveď

Medveď stelesňuje odvahu, silu a ochranu.

Existuje veľa druhov medveďov. Žijú prevažne v hustých lesoch Európy, Ázie a Severnej Ameriky a v Austrálii. Veľkosťou aj farbou sa od seba jednotlivé druhy hodne odlišujú: ľadový medveď, grizzly, hnedý medveď, kodiak, panda a podobne.

Medveď je vo všeobecnosti všežravec. Často je aktívny hlavne v noci a je prekvapivo pohyblivý. Pri behu dosahuje rýchlosť 40 km/hod., lezie po stromoch a nebojí sa vody. Žije v jaskyniach, kam sa na zimu sťahuje na zimný spánok. Často je to samotár a svoje teritórium označuje tým, že zo stromov škrabaním oderie kôru. Je to výborný lovec, ktorý nepozná strach – a okrem človeka vlastne ani nemá prirodzených nepriateľov. Medvedice sú veľmi “rodinne” založené a majú silný ochranársky inštinkt.

U Indiánov je medveď ochranný patrón a vzýva sa pri liečiacich a vizionárskych ceremóniách. Považuje sa za ochrancu detí, lesa a prírody, obraňuje pred každou nespravodlivosťou a nikdy sa nemýli. Na Sibíri je medveď spirituálny učiteľ, šaman a mystický predok. Používa sa často v erboch, pretože sa považuje za kráľa lesa. Je zasvätený gréckej bohyni Mesiaca Artemis (Diane), keltská mesačná bohyňa Berne bola zobrazovaná ako medveď, v škandinávskych ságach patrili medvede k Thorovi a medvede Atli a Atla symbolizovali mužský a ženský pól (niečo ako jin a jang). Medveďovi patrí runa Thurisaz (Brána) – zosobňuje silu, pokoj, pohľad do vlastného vnútra, pohľad dozadu, pozastavenie sa pred vyštartovaním niečoho nového, obranu, podvedomú silu a vnútorný pohon. Predstavuje premenu vôle na konanie a prípravu na rozvoj vo všetkých oblastiach.

Medvedí sprievodca prináša silu, vysokú účinnosť, koncentráciu, úctu a uvážlivosť. Ak nás sprevádza medveď a potrebujeme sa zregenerovať, stačí nám zaliezť “do brlohu”, pospať si alebo sa prejsť lesom. Počas tohto “spánku” dostávame správy, ktoré premeníme na skutky, až nastane tá správna doba. Medveď nám ukazuje, že všetko máme v sebe, stačí len počúvať svoj vnútorný hlas.

K medvedej medicíne patrí život v cykloch, opakujúce sa udalosti, striedanie vnútorného a vonkajšieho sveta, prirodzená sebaobrana i sebapresadenie, život z vlastnej sily a v súlade s Prírodou. Medveď nám dáva schopnosť byť súčasne v oboch svetoch – vnútornom i vonkajšom, ponoriť sa do vlastného vnútra a definovať si svoje priority nezávisle od prostredia.  Je to výborný šamanský sprievodca. Sprostredkuje nám cit pre správne načasovanie, pre prirodzené cykly života, pre spojenie s Prírodou a silu sebarozvoja. Ukazuje nám, že by sme mali vyhľadávať a vychutnať príjemné stránky života. Dáva nám oporu, ochranu a orientáciu a jeho radu treba dobre počúvať, pretože je pevne zakotvený v mystickom šamanskom svete. Od neho sa môžeme naučiť sile Zeme, postaraniu sa o hojnosť, ochrane detí a zladení svojich síl s ročnými obdobiami. Pri liečení nám dáva ochranu, ale aj silu a schopnosti.

Zo svojej temnej stránky znamená medveď:

 • ľahostajnosť alebo lenivosť
 • podráždenosť a nevôľu
 • nerovnováhu, nesúlad v živote
 • brutálnu, neľútostnú silu, nekompromisnosť
 • ničenie
 • chamtivosť
 • neschopnosť zastaviť sa a uvažovať o následkoch.

Medveď sa spája:

 • kameň: heliotrop, beryl, jaspis, tyrkys, topás
 • farba: hnedá, listová zelená, fialová, červená
 • Element: Zem, Oheň
 • v sne: treba preskúmať náš odhad času; správy z podvedomia, ktoré treba nutne prijať; hroziace nebezpečenstvo; únik pred vysporiadaním sa s vnútornými problémami
 • afirmácie:
  • Pri všetkom, čo robím, mám plnú ochranu.
  • Verím v svoju silu a moc.
Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

10 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Medveď

 1. Jjee, to je môj sprievodca 🙂 Viem, že mojím poslaním v tomto živote je včleniť do svojej osobnosti medveďa a poskytnúť ochranu tým, ktorí o ňu požiadajú. dosť ťažké poslanie, na to, že som citlivka 😦

  Like

 2. Simona,

  začnite rekapituláciou, aby ste dostali veľmi pevnú pôdu pod obe nohy. Zakotvite sa vo vlastných hodnotách, nie v tom, ako na vás reaguje prostredie. Potom sa dostaví i tá schopnosť podoprieť druhých.

  Like

 3. Ahojte,
  mne sa často sníva o medveďovi alebo viacerých medveďoch…. Raz som bola v jaskyni kde ich boli stovky…. Niekedy ma v sne prenasleduje …dokonca až beží za mnou po asfaltovej ceste alebo je pod mojimi oknami a snaží sa ku mne dostať… alebo ma prenasleduje v lese… Držím Vám všetkým palce, pekný deˇpraje
  Lenka S.

  Like

 4. Lenka S.,

  skús sa v sne s tým medveďom skontaktovať. Chce ti niečo povedať, chce ťa posunúť ďalej. Nemusí to byť nutne šamanský sprievodca, môže to byť aj stelesnenie nejakého strachu alebo obavy, ktorá má byť prekonaná. Pokojne sa ho na to spýtaj… oni odpovedajú pravdivo.

  Like

 5. ahoj hela, mohla by si mi pls.dat tvoj email? mam strasne vela otazok ktore citim ze potrebujem polozit. takze to bude z mojej strany dlhsi mail. mohla by si ma kontaktovat na moj uvedeny? a ja by som ti odpisal/napisal… dakujem

  Like

 6. Aké zaujímavé, ešte pred tým ako som si pozrela bližšie toto silové zviera, som si po prečítaní článku na minigrimi vytvorila aj ja osobný totem a chcela by som sa s vami podeliť o zážitok:
  Ja mám v koreňovej čakre hnedého medveďa.
  Kď som sa so zvieratkami začala zoznamovať prvý bol medveď, bolo to veľmi zvláštne – prišla som k nemu a on ma už čakal, bolo to ako keby sme sa odjakživa poznali. Silno ma objal ako keby sme sa dlhé roky nevideli, a vítali sme sa, cítila som ako mi je blízky (ako člen rodiny). Potom mi povedal nech navštívim jeho obydlie. Tak sme putovali hustým lesom, kým sme neprišli k obydliu indiánov. Medveď sa premenil na indiána, akoby som tam aj ja patrila oni ma všetci poznali a ja som sa cítila ako doma (videla som samu seba, že som bola muž). Tak sme sa privítali a začal sa obrad. Prišiel k nám náčelník toho kmeňa, ktorý mi ale nebol cudzí, mala som si ľahnúť na zem, ostatní sa postavili okolo mňa do kruhu a náčelník zo mňa vytiahol negatívnu energiu. Videla som ako ma opúšťajú čierne zhluky, chumáče energie, alebo ja neviem čo to bolo, ale ako som sa tu z článku dozvedela – zrejme ma liečil. Po obrade som medveďa teda premeneného na indiána objala, rozlúčila poďakovala všetkým a odišla.
  Ďakujem Vám Helar za úžasné články.

  Like

 7. Dobry den vsetkym…..

  neviem si vysvetlit sen s medvedom, velkym hnedym medvedom, ktory prisiel na luke pred chatou v podvecer ku mne na styroch a ohryzal mi ruky priatelsky ako psik. Najprv som sa trochu bala, ale potom som stratila akykolvek pocit strachu….

  Dakujem, Pat

  Like

 8. Dobrý deň,
  Ja som mala velmi živy a nezabudnutelny sen s mladatkom medveda ked sa mi narodil syn.Ten macko bol v nasej obyvacke starala som sa o neho ale bala som sa o syna ze mu ubliži no mala som pocit zodpovednosti a aj lasky voci tomu medvedovi tak som bola stale v strehu a casto som sa ukrivala zo synom v izbe ked sa rozohnil 🙂

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.