Čakry – toto som našla na internete

Dnes som na internete na slovenskom blogu Valeriána Valáška našla informácie o čakrách, ktoré doplňujú moje vlastné. Samozrejme, sú to neoverené údaje – nepoznám jeho zdroje a preto som sa obmedzila na to, čo ma zaujalo svojou odlišnosťou alebo nezvyklou formuláciou. Berte to ako podnet na rozmýšľanie a skúmanie. Tu je výťah (možno nie až taký stručný 🙂 ):

Zemská energia je prijímaná prvou čakrou, kozmická siedmou na temene hlavy. Ich prepojením, šušumnou, stúpa kundaliní, kozmická energia tvorenia nahor. Jej energia sa transformuje v každej čakre do takých frekvencií vibrácií, ktoré zodpovedajú úlohe tej-danej čakry. Energie transformovaných vibrácií sú vedené ďalej a vnímané ako pocity, myšlienky a vnemy. Čím vedomejší je človek v jednotlivých oblastiach života … sila kundaliní môže potom lepšie prúdiť. … Treba si uvedomiť, že človek je v určitých obdobiach svojho života otvorený pre rôzne vplyvy a skúsenosti a tým rozlične zrelý pre pokroky na jednotlivých úrovniach. Blokády čakier sú potom charakteru jang alebo jin, podľa toho, či je v nich nadmieru alebo naopak málo energie. …

PRVÁ ČAKRA (u mňa “koreňová”) nás spája s fyzickým svetom … mala by byť v harmónii s čakrou siedmou. Nedostatočná funkcia základnej čakry môže spôsobovať pocity, že sem tak celkom nepatríme a vtedy sa snažíme ohraničovať od okolia. Čistí sa v sede v polohe lotosový kvet, pričom človek vedome dýcha a vníma vône /najlepšie priamo v prírode/.

DRUHÁ ČAKRA (u mňa “sakrálna”) spôsobuje pri správnej funkcii našu otvorenosť a prirodzenosť … Zo zmyslov ovláda chuť. Oživuje ju mesačné svetlo, dotyk s priezračnou vodou aj pohľad na ňu.

TRETIA ČAKRA  (u mňa “pupočná”) … ovláda zmysel zrak. Pri jej nedostatočnej funkcii nás prepadá tiesnivý pocit v okolí žalúdka, hlavne v stresujúcich situáciách. Čistí sa otvorením sa svetlu slnka, miluje ohnivé rytmy, jej farbou je zlatistá žltá.

ŠTVRTÁ ČAKRA (u mňa “srdcová”) je stredom celého sytému. Spája spodné tri fyzicko-emočné centrá s troma hornými duchovnými. Elementom je vzduch a zmyslom hmat. … Spolu s čakrou čela /šiestou/ sa podieľa na vedomom ozdravovaní druhých. … jej nedostatočná funkcia nás činí závislými na láske a náklonnosti ostatných. Čistiť ju môžme tichou prechádzkou v prírode, jej farba je ružová.

PIATA ČAKRA alebo komunikačné centrum (u mňa “hrdelná”) slúži ako most medzi našim myslením a cítením … V nej nachádzame svoj individuálny výraz dokonalosti …  Jej farby sú strieborná a modrá; stuhnutie v oblasti krku možno čistiť pohľadom na nebo, širokú vodnú hladinu, počúvaním morského príboja. Nosenie retiazok na krku usmerňuje jej energiu a harmonizuje ju s prežívaním na tretej čakre.

ŠIESTA ČAKRA, zvaná tiež “tretie oko”, alebo príkazová čakra dovršuje vedomé vnímanie bytia. Je sídlom pamäti a vôle, na telesnej úrovni je najvyšším riadiacim centrom CNS. … Dysharmonická a nedostatočná funkcia sa prejaví určitou obmedzenosťou a ľahkým ovplyvnením nášho myslenia zo strany okolia. Náš život tak určujú nechcene materiálne priania, potreby a neovládané emócie … Stimuluje ju pozorovanie nočnej oblohy plnej hviezd, vhodná je aj hudba na spôsob Bacha.

SIEDMA ČAKRA, alebo korunná … úplne otvorenú ju majú len vysoko osvietení ľudia. Poznanie ňou sprostredkované, ide ďalej ako poznanie cez šiestu čakru … Pocity s ňou súvisiace sa dajú prežiť v samote na vrchole vysokej hory /aj to je dôvod horolezeckých výprav, tak nebezpečných/. Vôňa kadidla povznáša na tejto úrovni ducha a čistí atmosféru.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s