Túžba po väčšom celku

Ktorýsi psychiater L. E. Keyesovej povedal, že základná potreba ľudských bytostí je zbožňovanie (v zmysle vzývanie modly). Táto potreba je ešte hlbšie zakorenená ako sexuálny pud a pociťujeme ju od útleho veku až do pokročilej staroby. Ľudské bytosti cítia nutkanie hľadať niečo väčšie ako ony samy, niečo, v čom sa môžu cítiť bezpečné, lebo to považujú za správne, nemenné, múdre, mocné a večné. Ľudské bytosti potrebujú takúto moc, ku ktorej môžu vzhliadať, lebo inak nemajú potrebu vyvíjať sa.

To mi pripomína myšlienku z iného zdroja (len keby som vedela, ktorého, ale bolo to pravdepodobne o marketingu): človek má tendenciu hľadať súvislosti, a to aj medzi vecami, ktoré navzájom nesúvisia. V reklame sa to využíva v neprospech zákazníka na manipulovanie jeho kúpydychtivosti. Na druhej strane to práve človeku a nijakému inému živočíchovi umožňuje nachádzať existujúce súvislosti, pretože ich hľadá.

Ak takto funguje ľudské vedomie, je možné, že tak funguje i ľudské podvedomie. Ešte neviem, na čo sa táto informácia dá využiť, ale mám pocit, že je dôležitá.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.