Ako si ustriehnuť vnútorný mier

Zodpovedáme za seba, nie za svoje okolie – a už vonkoncom nie za svoju rodinu… Pritom práve tá dokáže byť zdrojom obdivuhodných drzostí. V jednom z článkov spomína Marc Chernoff príbeh chlapca Codyho, ku ktorému došla na návštevu jeho matka a po nejakých 20 minútach odrazu spustila: “Vidím tvoj hnev a len si prajem, aby som sa mohla vrátiť v čase a vychovať ťa znova, zmeniť to, kto si a dať ti lepšiu výchovu.”

Na to Cody: “Nie som nahnevaný. Som absolútne v pohode. Som hrdý na to, čo som. Možno by si mala ísť v čase ešte ďalej a zmeniť skôr to, kto si ty.” A potom vyviedol matku k dverám a slušne ju požiadal, aby odišla. 🙂

Možno aj vy máte z času na čas do činenia s takýmto – Nemci tomu hovoria “übergriffig” – príbuzným, ktorý nevie, kde sú hranice. Urobte vtedy to, čo Cody urobil svojej matke – vzoprite sa. Nastavte hranice únosnosti a nástojte na tom, aby ich dodržali. Je to predsa váš život! Možno nedokážete kontrolovať všetky tie veci, čo vám ľudia robia, ale viete si ustriehnuť to, aký dopad na vás budú mať. A navyše sa môžete rozhodnúť, komu pridelíte v svojom živote koľko času – a či vôbec nejaký… 😉

Dajte si pozor na nasledovné:

 1. Nenechajte sa iným zatiahnuť do zbytočných sporov a diskusií. Nemrhajte svoj čas na to, aby ste vysvetľovali niekomu, kto je rozhodnutý neporozumieť alebo neuveriť vám. A rozhodne nedefinujte svoju schopnosť a inteligenciu od počtu zvád, ktoré ste vyhrali, ale od počtu prípadov, kedy ste si povedali “tak toto mi nestojí za energiu” a odkráčali ste.
 2. Nenechajte sa stiahnuť nadol negativitou iných ľudí. Cítiť sa dobre je vec voľby. Voľte rozumne. Keď narazíte na negativitu, neostýchajte sa odkráčať. A rozhodne a za žiadnu cenu sa nenechajte vtiahnuť do drám iných ľudí.
 3. Nedovoľte, aby niekto vo vás vyvolal hanbu za vaše jazvy. Jazvy pripomínajú, čo všetko ste v minulosti preskákali a prežili. Každá jazva je symbol nejakého víťazstva nad príkorím. Nehanbite sa za svoje jazvy – robia vás niečím viac než nepopísaným listom papiera.
 4. Nepočúvate tých, čo sa uškŕňajú na vašich minulých chybách a omyloch. Chyby a omyly sú spôsob, akým rastieme. Znamenajú, že sme si trúfli na niečo nové. Buďte na to hrdí. Nikto neexceluje na prvýkrát.
 5. Nepodľahnite nutkaniu hocikomu čokoľvek dokazovať. Je ich vec, čo si o vás budú myslieť – a váš život to nijako nezmení. Nezávisle od toho, čo si myslia, vy budete aj naďalej tým, čím ste. Tak sa postarajte, aby ste zajtra boli o kúsok lepší ako dnes:  vaše včerajšie ja je jediná osoba, s ktorou sa oplatí súťažiť.
 6. Nenechajte sa zastrašiť alebo utláčať. Terorizovanie nie je v poriadku. Bodka. Nič na svete nedáva nikomu právo útočiť na vás. Žiaľ, po svete behajú aj ľudia, ktorí sa cítia dobre len vtedy, keď sa im podarí dostať niekoho iného “pod seba”. Ak na nich narazíte a môžete sa im vyhnúť, urobte to. Ak sa im vyhnúť nemôžete, nastavte si hranice a veľmi tvrdo nástojte na ich dodržaní. Kým sa bránite a vzdorujete, necítite sa bezmocní – ale keď môžete opustiť situáciu, navyše si aj ušetríte energiu.
 7. Nedovoľte priateľom, aby si z vás urobili poskoka. Skutočný priateľ si vás váži presne takých, akí ste, ale dokáže vás aj inšpirovať k niečomu lepšiemu. Obklopujte sa ľuďmi, čo si vašu prítomnosť, váš čas a váš vklad vážia a správajú sa k vám partnersky. Buďte pre iných to, čo by ste chceli, aby boli oni pre vás – ale potom ani nič menej neakceptujte.
 8. Nedovoľte, aby vám ľudia opätovne klamali. Ak vás niekto podtrhne raz, môže sa hanbiť. Ak vás podtrhne dvakrát, môžete sa hanbiť vy. Ak prichytíte niekoho pri lži, urobte z toho tému. Niektorí ľudia vám budú v kuse klamať, pretože potrebujú dosiahnuť, aby ste ich lži začali považovať za svoju pravdu. Lenže to je už diagnóza a hanba tomu, kto na to príde a situáciu ešte neopustil. 😉
 9. Nedovoľte, aby vás iní zneužívali. Niekedy ľudia ani nevnímajú, čo všetko pre nich robíte, kým to robiť neprestanete – a to nie je v poriadku! Nenechajte so odčerpávať energiu tým, že vytvárate pre iných komfortné prostredie na svoj vlastný úkor. Na to, aby ste mali z čoho dávať, potrebuje byť najprv vaša nádoba plná – a tak sa o to postarajte. Ak niekto berie vašu ochotu za samozrejmú, je načase, aby sa dozvedel jej cenu.
 10. Nedovoľte, aby sa k vám správali ako k záložnému plánu, keď im niečo nevyjde. Keď vás poznajú len vtedy, keď od vás niečo potrebujú alebo sa otravujú v svojom vlastnom živote, potrebujte vy práve vtedy niečo iné. Buď je to partnerské – alebo vôbec nie. Na svete je dosť ľudí, ktorí si vašu prítomnosť budú vážiť.
 11. Nedovoľte, aby sa nesprávni ľudia stavali medzi vás a tých správnych. Keď niekomu na vás nezáleží, nenechajte sa ním zdržať od toho, aby ste boli s ľuďmi, ktorým na vás záleží. Potrebujete okolo seba ľudí, ktorí vás akceptujú a dávajú vám pocit dôležitosti, nie takých, čo vás znižujú a dávajú vám pocit nedôležitosti.
 12. Nedovoľte, aby vo vás nenávisť iných vyvolala to, že budete nenávidieť vy ich. Pre nich môže byť nenávisť zábavka, ktorou zabíjajú čas, ale pre vás to môže byť smrteľný jed. Nenávidieť niekoho je ako požiť arzén a dúfať, že ten druhý na to uhynie. To isté platí pre zazlievačnosť a nevraživosť. Negatívne pocity otravujú vás a ten druhý sa smeje do pästičky, ako krásne vás dokázal zničiť. Toto si opakujte zakaždým, keď vás berie do negativity: každý koná tak, ako koná, pretože nedokáže nič lepšie. Ak vás chce nazúriť, práve vám posiela pozvánku do svojej drámy. Chcete ju prijať? Potom sa v tej negativite budete máchať obaja – ale len jeden z nej dokáže čerpať silu… a vy to nie ste!
 13. Nedovoľte, aby vás presvedčili, že zmena je zlá. Zmena je súčasť života. Môžeme s ňou plynúť a môžeme jej vzdorovať. V tom prvom prípade cítime krátku neistotu a potom dostávame nový rozlet, kým v tom druhom prípade sa vzpierame a vzpieranie bolí – tak dlho, pokiaľ sa vzpierame.
 14. Nedovoľte iným vyhovoriť vám vaše sny. O dostatočný protivietor sa postará samotný život. Skôr či neskôr pri všetkom, čo robíte, narazíte na negatívne odozvy. No a? Ich odozva je o ich hodnotách; to, za čím vy idete, je o vašich hodnotách. Keďže oni nebudú žiť váš život miesto vás, môžu si myslieť čokoľvek a môžu hovoriť čokoľvek – vy len pekne choďte za hlasom vašej duše. Ak máte potrebu, potrebuje byť naplnená – inak bude bolieť a páliť a pripraví vás o radosť.
 15. Nedovoľte negatívcom, aby vás odradili od snaženia. Nenechajte si nahovoriť, že potrebujete viac niečoho, aby ste boli šťastní. Šťastie je vnútorná vec – môžete nemať nič a byť šťastní a môžete mať všetko a byť nešťastní. Šťastie je vaše rozhodnutie, že všetko je v poriadku a dokážete sa tešiť z toho, čo už máte, miesto toho, aby ste nariekali nad niečím, čo ešte nemáte, a pokazili si krásu prítomného okamihu. Aj keď… hovorí sa, že peniaze vám šťastie nekúpia, ale predsa len sa plače lepšie v mercedese ako na bicykli. 😛

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s