Keď časť zo seba skrývame a popierame

Minule som si u Yuvala Harrariho (Sapiens) prečítala, že ľudské deti sa na rozdiel od mláďat zvierat rodia “nedokončené” – že kým žriebä už po chvíľke stojí na vlastných nohách a samostatne behá, ľudské deti potrebujú desaťročia starostlivosti, aby vedeli fungovať samostatne.

Tým je aj dané, že sme tak ľahko formátovateľní – a pretože potrebujeme prostredie, tak nás výchova formátuje tak, aby sme boli v súlade s ním. To značí, že svoju hodnotu začíname odvodzovať od toho, ako nás iní vidia a ako na nás reagujú.Budujeme si pre nich “výkladnú skriňu”, do ktorej vkladáme všetko, čo ich povedie k tomu, aby nás mali radi. A to, čo by tomu nezodpovedalo, ale napriek tomu to máme v svojej výbave správania, strkáme do najtemnejšieho kúta skladiska za výkladnou skriňou, kde to nikto a nič nenájde. Hovoríme tomu “náš tieň” a odsudzujeme sa za to, že ho máme, pretože nezodpovedá očakávaniam hodnoteným prostredím.

Lenže… my sme všetko – tak naša výkladná skriňa, ako aj ten náš tieň. A ak nežijeme všetky aspekty našej osobnosti, vždy máme pocit, že niečo nie je v poriadku – cítime, ako keby v živote malo byť aj viac než to, čo práve dosahujeme. Žijeme život podľa očakávaní iných, ale rozhodne nie podľa prianí a potrieb našej duše.

Pritom žiadna z tých vecí v našom temnom skladisku nie je sama o sebe zlá. Všetky sú len energia – a či nám pomôžu alebo nie, to závisí od situácie, v akej ich uplatníme! Čiže za každým naším “tieňom” sa skrýva nejaký “dar”, o ktorý sami seba pripravujeme, ak sa odmietame na ten “tieň” pozrieť. Ak žiarlime na úspechy iných, tak si možno sami neumožňujeme prejaviť naplno svoje schopnosti. Ak sa upratávame do závislej pozície, tak si neumožňujeme naplno prejaviť svoje vodcovské schopnosti.

O čo sa pripravujete tým, že časti zo seba pred svetom ukrývate?

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s