Prečo vás neznášajú, hoci ste inak fajn človek?

Niektorí ľudia môžu sami seba považovať  za rozumných, príjemných a “dobrých” ľudí a zaskočí ich, ak natrafia na nejakého “hejtera” – osobu, ktorá na nich nenechá smietku dobrého. Sama k nim patrím a viem, ako veľmi ma mätie, keď narazím na zdanlivo neopodstatnený útok alebo nenávistné šplechy.  Keďže  nemám veľmi vyvinutý pocit vlastnej hodnoty, útoky na mňa (moje presvedčenie, moje vyjadrenia, moje postoje, moju prácu, moju mentálnu kapacitu či inetgritu) ma vždy uvrhnú do sebaspochybnenia. Ako to? Prečo útočia? Že by som nakoniec predsa len nebola ten “dobrý človek”?

Nie. Reakcia toho druhého vypovedá o jeho vnútorných démonoch, nie o tých vašich. Vy ste dobrí ľudia – len dobrí ľudia v nepriaznivom prostredí.

Tak ale potom prečo vás neznášajú? Prečo vás ohovárajú, kritizujú,  zastrašujú, znevažujú?

Nuž, existuje viacero príčin, prečo vás hejteri (slovensky správne “nenávistníci” alebo “neznášanlivci” 😉 ) nenávidia – a to  aj bez zjavnej príčiny. Tu je sedem najbežnejších, prevzaných od Karen Salmansohnovej:

1. Neznášajú vás, pretože ste populárni

Niektorí  ľudia vás budú neznášať len preto, lebo vás iní obdivujú.

Výpoveď ich nenávisti je “ja chcem byť ty”.

Poznám z vlastnej skúsenosti a  hoci je to v podstate signál, že ste obľúbení a vzor pre iných, necíti sa to tak. 😛

2. Neznášajú vás, pretože ste zamakali na  tom, aby ste zlepšili svoj život

Vraví  sa:  “Práve tí, čo vás najviac potierajú, najsilnejšie veria vo vašu moc.” Im  sa nechce  zamakať, aby zlepšili svoj život. A ak vy zamakáte a uspejete, tak  váš úspech im vlastne vyhadzuje na oči ich vlastné zlyhanie.

A tak vaša existencia je ako výsmech, ktorý im  ukazuje, že nie sú v poriadku – a to ich štve a preto vás hejtujú.

Výpoveď ich neznášanlivosti je   “ja chcem to, čo máš ty, ale nechce sa mi kvôli tomu pohnúť prstom”.

Takže vlastne tí, čo vás neznášajú najviac, sú vaši najväčší obdivovatelia – pretože sa vám podarilo niečo, na čo si oni netrúfli. Obdivujú, čo ste dosiahli – a žiarlia na váš výsledok.

3. Neznášajú vás, pretože ste ich prevýšili

Ľudia, ktorí sa  vás snažia stiahnuť nadol,  to často robia preto, lebo majú pocit, že stojíte nad nimi.

😉

Možno ste kedysi boli  na jedenej úrovni, ale vy ste sa potom pohli vpred a oni zostali tam, kde sú, a teraz sa im   to nepáči -majú  pocit, že ste “dezertovali”  (vo význame “zdrhnúť”, nie “zákusok”  😛 ) a nechali ste ich za sebou. Chcú späť svoj  pôvodný život  – s vami na tej pozícii, kde ste  vtedy boli – a preto nezaváhajú, aby vás  “upratali na správnu veľkosť” a stiahli späť k sebe.

Potrebujú znížiť vás, aby tým vyvýšili seba. Výpoveď ich neznášanlivosti spočíva v tom, že “nie si o nič lepší  ako ja!”

Existuje k tomu krásny citát  od Ziga Ziglara: “Nenechaj sa vykoľajiť  kritikou. Nezabúdaj, že jediné  sústo  úspechu, ktorého  sa niektorí ľudia dožijú, je, keď vyhryznú kúsok z tvojho.”

4. Neznášajú vás, pretože   prechádzate  zlým obdobím – a to v nich vyvoláva neistotu a strach

Keď prechádzame zlým obdobím, správajú sa niektorí ľudia tak, akoby smola bola nákazlivá. Veľmi často sa za tým skrýva zistenie, že  si nevedia predstaviť, čo by robili oni na vašom mieste – a to ich desí. Výpoveď ich neznášanlivosti je “apage, Satanas!”

Niekedy vás neznášajú za to, čím prechádzate, pretože nemajú záujem povzbudiť a podržať vás – nestojíte im za to a chcú sa vyhnúť tomu, že by ste  ich mohli  o pomoc požiadať.

Vlastne podľa toho spoznáte skutočného priateľa – keď sa dostanete  do problémov, ešte stále vás pozná a má pre vás čas.

5. Neznášajú vás, pretože  majú pocit, že niečo premeškali tým, že vás ohovorili

Možno sa vás kedysi zriekli, alebo vás zavrhli, alebo celkovo mali pocit, že nie ste pre nich  dosť dobrí. Potom ste mali  tú drzosť zlepšiť  seba i svoj život… ako ste len mohli?!

A tak dnes  možno majú pocit, že niečo premeškali, že o niečo prišli. A aby si nemuseli priznať,  že vtedy urobili nerozumné rozhodnutie, potrebujú vás dnes neznášať a potierať.

Alebo ste sa im v poslednom čase nevenovali toľko ako   kedysi – a nie toľko, ako by si priali… Alebo  ich vôbec nepoznáte a oni nepoznajú vás a nevedia, ako toto zmeniť – a to ich štve,  pretože by si radi užili vašu prítomnosť a majú pocit, že sú o ňu pripravovaní.

Výpoveď ich neznášanlivosti je “Ako mi toto mohlo uniknúť pomedzi prsty? To som ako niečo menej, že k tomu dnes nemám prístup?!”

6. Neznášajú vás, pretože ste prekonali nejaký obvyklý problém

Kedysi ste možno mali nejaký spoločný problém – prejedali  ste sa, boli  ste švorcoví, nepopulárni, osamelí  alebo vo vzťahu s toxickým partnerom.

A potom ste sa vy pozbierali a našli ste východisko – kým oni zostali aj naďalej uprostred chaosu.

Váš nový mier v duši v  nich vyvoláva obavu, že na niečo nemajú,  ľutujú, že prišli o spoločníka v  biede, prípadne sa nenávidia za  to, že oni nezvládli to, čo sa podarilo vám.

Výpoveď ich neznášanlivosti je “ako si si dovolil odlíšiť  sa odo mňa?”

A tým sa dostávame  k poslednému dôvodu:

7. Neznášajú vás, pretože neznášajú  seba

Sú na svete aj ľudia, ktorí  si nedokážu vytvoriť vzťah a lásku k nikomu – dokonca ani k sebe samým. (Jeden taký ksicht býva v mojom zrkadle v kúpeľni. 👿 )

Títo ľudia  môžu mať nejakú  povahovú puklinu – môžu byť narcisi, sociopati či autisti. Možno mali hnusné detstvo. Hovorí  sa,  že poranení ľudia ráňajú iných.

A možno boli vychovávaní k nenávisti a pohŕdaniu inými a nikdy nepochopili nesprávnosť svojich  presvedčení.

Nanešťastie sa títo ľudia (s výnimkou autistov) najlepšie cítia uprostred drám a neznášanlivosti. Šťastní ľudia totiž nepociťujú nenávisť. A  ľudia, čo pobiehajú  po svete a neznášajú raz to a potom zas niečo iné, evidentne nie sú šťastní.

Výpoveď tohto typu neznášanlivosti je “buď viac  podobný na mňa, pretože potom som ja normálnejší!”

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s