Odpustenie

Predvčerom som mala dobrý zážitok… V posledných pár dňoch sme pri Gabrielovom prechode diskutovali o čomsi, čo je odpustenie. Vtedy som napísala, že ezoterika sa správa, ako keby odpustenie bol stav, ktorý dosiahneme a “už sme tam”… Masfrylu to nazvala “vypustiť močový mechúr” 😛 .

Ja som (ovplyvnená čímsi, čo som čítala tak pred týždňom-dvomi) odpovedala, že odpustenie nepovažujem za akciu, ale za proces. Za istý postoj k životu. Teda nie “vypustiť močový mechúr”, ale “pravidelne a automaticky vypúšťať močový mechúr”. Viem, z tých slov to nevyplynulo, ale postupne aproximujeme 😉 .

No a predvčerom som pozerala svoj obľúbený dokument o vraždách (nič vám nedá taký pohľad do ľudského vnútra, ako keď sa dozviete motívy, prečo niekto niekoho iného zavraždí). Na záver toho dokumentu vrahyňu odsúdili a ako ju odvádzali zo súdnej siene, dcéra obete sa smiala, výskala od radosti a skákala okolo krku ľuďom, čo ju podporovali… Potom na ňu natočili kameru a ona vraví: “Som kresťanka, Preto som jej odpustila. Ale to, čo urobila, je neospravedlniteľné.”

Ľudia, nechajte si to rozplynúť na jazyku… “Odpustila” a “neospravedlniteľné”. Legálne a bez hanby. Pretože niekto považoval “odpustenie” za akt “tak dobre, aby nebolo zle s mojou dušou, ja ti odpúšťam”. Ale na úrovni skutočného odpustenia sa tým nepohol ani atómček.

V mojom vnímaní pokiaľ potrebujete niekomu “odpúšťať”, tak vlastne neodpúšťate. Len ten, kto necíti potrebu odpúšťať, je v stave odpustenia… Odpustil svetu za to, aký je, i sebe, že je taký, aký je. Necíti potrebu niečo “odpúšťať”, pretože akceptuje (niektorí tomu asi hovoríte “bezvýhradná láska”; ja tomu hovorím “momentálne sa mi nechce roznosiť ťa v zuboch a zajtra už aj tak nebudeš zaujímavý” 😛 ).

A poučenie? Sledujte svoj slovník… Slová, ktoré používate, vypovedajú viac o vašej vnútornej realite ako všetky tie pózy, ktoré sami pred sebou robíte (ak ste ako ja).

One thought on “Odpustenie

  1. Děkuji, že jsi trefně doplnila informace o vypouštění močového měchýře. Včera jsem uvažovala nad tím, že slovo vypouštět, které jsi použila, je blíže tomu co jsem chtěla vyjádřit. Protože s dvojhláskou -ou- přibližuje tu pravidelnost, kdežto vypustit může být jen jednou. Nenapadlo mě, že by si někdo mohl představovat, že si vypustí močák jen jednou, nepravidelně.
    Líbí se mi i myšlenka smíření s životem, že jen ten, kdo necítí potřebu odpouštět, je v stavu odpuštění. Takovým procesem, kterým bych si to umožnila žít jsem ještě neprošla, stále mám potřebu, když mně něco tlačí tak to tedy raději odpustím, úleva je téměř okamžitá a taky už k tomu nepotřebuji projevenou lítost nebo omluvu druhé strany.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s