Ako sa uväzňujeme v našom príbehu

Čo ak niekto spochybní tvoju predstavu o sebe a navŕta do nej dierku? Čo ak sa niekomu podarí otriasť jednou zo základných myšlienok, na ktorých je postavený dom tvojej psychiky?

Predstavte si, že máte dvadsať a odrazu vám niekto povie: „Toto nie sú tvoji rodičia. Bol si adoptovaný. Čo ti to nepovedali?“

Tvrdo by ste to odmietali až dovtedy, keď by vám predložili dokumenty o adopcii. Otriaslo by to celou vašou existenciou. Jedna jediná nesprávna myšlienka – a celá konštrukcia sa začne rúcať. Môže to vo vás vyvolať obrovský strach a zmätok, pretože niečo nie je tak, ako ste si mysleli, že je.

Aby ste to napravili a dali do poriadku, začnete racionalizovať: „Viem, ale oni boli skutočne fajn. Boli takí, ako by boli bývali moji skutoční rodičia. Páni, tým, že ma vychovali ako svojho, sú ešte úžasnejší, než som si kedy myslel!“ Celé ste to skutočne dobre zaplátali.

To robíme s našimi obrannými valmi. Držíme ich poriadne pevné. To, čo je tvorené myšlienkami, novými myšlienkami opravujeme a plátame. —Michael A. Singer

6 thoughts on “Ako sa uväzňujeme v našom príbehu

  • 🙂 Tak nejak to chápem. Ak máš pocit, že vieš žiť s čímkoľvek, čo ťa postretne, nepotrebuješ obranné valy. A ten pocit pravdepodobne získavaš, keď nežiješ v hlave v budúcnosti, ani sa príliš nemáchaš v minulosti. Predpokladám 😉 , pretože sama žijem v hlave v budúcnosti a mácham sa s obľubou v minulosti. 😛

   Liked by 1 person

 1. 🙂 , přemýšlím, jak by se mi asi žilo, kdybych dokázala vše akceptovat, ne jen někdy, ale vždy. Zda by to nebyla trochu nuda. Asi ještě nemám tolik zkušeností, aby mně můj velký bratr podpořil v odstranění valů.

  Liked by 1 person

 2. a humorný príbeh zo včera s názvom: Akceptuj morča svoje – pár mesiacov dozadu som si splnila sen a kúpila si dve samičky morčiatka, teda deťom ale vlastne sebe .. no a teraz sme zistili, že Vločka je chlapec a čakáme bábätká .. paráda nad Váhom! Chlapca musíme dať preč, lebo chovnú stanicu mať nechcem. No srdce mi trhá, že kam s ním.. vychované, milé, chutné, veď to malo byť dievča .. akceptujem to? .. tak hej, je to len morča.. nie sú to adoptívny rodičia ale nabúralo mi to plány ..

  Liked by 3 people

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s