Tetanický syndróm – nemoc 21. storočia

Kolegov syn poslal kolegovi mailom tento článok. Keďže si maily vzájomne čítame, dostala som sa k nemu aj ja – a keďže čítam neporiadne 😉 , prečítala som “technický syndróm” a to ma zaujalo. Nuž, šla som a prečítala som. A musím povedať, že to bolo presne to, čo som potrebovala…

Možná jste to už někdy zažili. Problémy v práci, ve škole či v rodině. Byli jste jako chodící klubko nervů. Se stresem jste se pokoušeli usnout a ve stresu jste vstávali.

Až se to najednou stalo. Začali jste mít nevysvětlitelné problémy jako například brnění končetin, problémy s nadechnutím se, křeče v lýtkách či hyperventilace. Možná jste to neřešili, protože symptomy odezněly i samy. Jednoduše odešli. Odjeli však jen proto, aby se znovu mohli vrátit, když vám na ramena opět padne větší tíha než ta, kterou dokážete unést. Pokud je vám tento scénář důvěrně známý, buďte na pozoru. Lze totiž trpíte tetanií, tedy tetanovým syndromem.

Co je to tetanický syndrom?

Toto onemocnění je charakterizováno zvýšenou nervově-svalovou dráždivostí, přičemž u většiny pacientů se vyskytuje zároveň zvýšená dráždivost centrálního nervového systému. Tetanický syndrom je také většinou doprovázen i se srdečními a žaludečními problémy.

Jaké jsou příznaky tetanického syndromu?

 • křeče svalstva (nejčastěji v lýtkách, a to v pozdních nočních nebo v časných ranních hodinách)
 • mravenčení končetin
 • „brnění“ svalů v okolí úst
 • pocit, že se nedokážete nadechnout
 • tlak na hrudi
 • nevolnost a náhle závratě
 • dlouhodobá únava
 • neschopnost soustředit se
 • pocit úzkosti
 • poruchy spánku
 • bušení srdce, srdeční arytmie
 • ztráta energie
 • bolesti hlavy
 • křeče v břiše
 • hyperventilace
 • pocity na odpadnutí
 • přecitlivělost na hluk
 • syndrom neklidných nohou

Jak vidíte, symptomů, na základě kterých lze tetanický syndrom diagnostikovat, je víc než dost. A to je někdy zároveň problémem. Z tetanický syndromu se totiž mnohdy dělá jakési „mysteriózní“ onemocnění, které by teoreticky mohly být diagnostikovány mnohým, a proto raději není diagnostikováno nikomu. Dalším „problémem“ je i to, že ihned poté, jak se situace uklidní a hladina stresu dočasně klesne, příznaky ustoupí a člověk i zapomene, že ho něco podobného trápilo.

Jelikož však v případě zanedbané léčby může tetanický syndrom přerůst do závažnějších onemocnění, podceňovat byste ho určitě neměli. Buďte ostražití především v případě, že na sobě pozorujete několik z výše jmenovaných příznaků, jste v posledním období pod stresem a patříte k ohrožené skupině, kterou jsou v tomto případě lidé od 20 do 30 let.

Co způsobuje tetanický syndrom?

Odpověď je velmi jednoduchá – ve většině případů stres. V ojedinělých případech však může být spouštěčem tetnánie i užívání diuretik (léků na odvodnění organismu), ale stejně i dlouhodobé držení redukční diety.

Ve všech z uvedených případech totiž dochází k hypomagnezémii, tedy k nedostatku magnézia (hořčíku) v lidském organismu. Ať už při stresu, užívání diuretik nebo při dlouhodobé redukční dietě totiž dochází ke zvýšenému vylučování magnézia močí. Jeho nedostatek následně vede k výše uvedeným symptomům.

Jaká je léčba tetanického syndromu?

Jelikož projevy tetanie jsou, jak jsme již výše zmínili, mnohotvárné a někdy méně specifické, na povrch vyvstává otázka, ke komu vlastně takový pacient patří. Odpovědí je, že k tomu, aby vám byl diagnostikován tetanický syndrom, musíte podstoupit řadu vyšetření, a to konkrétně: neurologické, psychiatrické, interní, kardiologické a gastroenterologické. Prvořadé je totiž vyloučení jiných onemocnění, které by vás mohly ohrožovat.

Pokud se tetanie potvrdí, základem léčby je doplnění hořčíku a především „klidový režim“. Pokud léčba není úspěšná, přistupuje se k předepsání speciálních léků na ovlivnění nervové dráždivosti, jakými jsou anxiolytika (léky proti úzkosti), antidepresiva (léky proti depresi) či antikonvulziva (léky proti křečím).

Jaká je prevence tetanického syndromu?

Pokud patříte ke skupině lidí, která je tetanovým syndromem ohrožena, resp. na sobě pozorujete některé z jeho příznaků, ale zatím se chcete vyhnout zmíněným vyšetřením, pomoci vám mohou následující doporučení:

Doplňte si hladinu magnézia. Ať už formou výživových doplňků, nebo potravin (vysoký obsah hořčíku mají například banány, datle, artyčoky, špenát, bulgur či jiné).

Změna životního stylu. Jde o něco, co nezvládnete za jeden den a pravděpodobně ani za týden, ale pokuste se popřemýšlet nad tím, jak byste své životní tempo mohly zmírnit.

Pohyb. Platí staré známé: „Ve zdravém těle, zdravý duch“. Vynikajícím spojením příjemného s užitečným je například dlouhá procházka v přírodě.

Relaxační cvičení, dechová cvičení a meditace. Pokud jste je ještě nezkoušeli, nepodceňujte je. Mají opravdu obrovskou moc a se stresem dokážou bojovat opravdu skvěle.

Redukce stresu. Na závěr to nejdůležitější. Jde samozřejmě o dlouhodobý proces, ale musíte se o jeho zvládnutí alespoň pokusit. Ne náhodou se říká, že stres je tichým zabijákem. Zničte ho dříve, než on zničí vás.

Za seba: Medzi príznakmi sa nestotožňujem s jediným, a to poruchami spánku. Obvykle spím, kedy a kde chcem. Len v posledných dvoch týždňoch som mala akosi problémy… 😉 Ale všetko ostatné u seba nachádzam. Rozbory síce stále neukazujú zníženú hladinu horčíka, ale ide sa zasa banánovať a špenátovať (datle a ten zvyšok nemusím).

2 thoughts on “Tetanický syndróm – nemoc 21. storočia

 1. Len pre info…Všetky spomenuté syndrómy sa spájajú aj so “spirituálnou krízou” (viď S. Grof Krize duchovního vývoje, B.Greenwellová Energie transformace).
  Vďaka Hela za skvelé príspevky, pokračuj 🙂

  Páči sa mi

 2. Ahoj Eprakonka… keď možem poradiť horčík je veľmi dobrý vo forme chlorid horečnatý.
  Sama som ho pila dva mesiace a čo ten robil s mojim telom… žiadne vyrážky, mesačný cyklus ako v dvatsiatke, vyliečil mi obličky atď.
  Dosť info je o ňom na IRIGODIAGNOSTIKA-CHLORID HOREĆNATÝ
  A potom sú účinne adaptogény-sú to rastliny, ktoré silno zaberajú na nervový systém napr- ženšeň, rozchodnica ružová ap
  Majú ich napr na eshope vivat natura a tem je aj dobrý článok o tom, čo to vlastne tie adaptogény sú. V sekcii natur medicati.
  Tiež si planujem kúpiť tú rozchodnicu ružovú.
  Vraj ju dokonca berú aj kulturisti na silu, energiu a svaly.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s