Zimomriavky zo zážitku

Ako mi dnes už šibe z roboty a prepínam sa hore-dole medzi Yahoo a fejsbúkom a Wordom a InDesignom (s krátkou prestávkou tesne pred búrkou, keď som šla rýchlo zasadiť späť do zeme hrušku, ktorú som pár dní namáčala vo vode, aby celkom nevyschla), natrafila som na článok o tom, prečo na niektoré zážitky reagujeme husou kožkou.

Táto husia kožka sa volá frisson (čítané francúzsky) a je vraj naša reakcia, keď vývoj pozitívne predčí naše očakávania. Niektorí ľudia dostávajú frisson z počúvania hudby, iní z nejakej dojemnej scény vo filme, z obrazov alebo umeleckých diel, alebo aj z fyzického kontaktu.

Hudobné pasáže, ktoré obsahujú nečakané harmónie, náhle zmeny hlasitosti alebo sólo úvody sú najobvyklejši spúšťače.

Bolo tam uvedených niekoľko takýchto diel:

V podstate to v tom článku nebolo vysvetlené, jedine že častejšie tak reagujú ľudia s vlastnosťou Otvorenosť voči novým zážitkom. Ak som to pochopila správne, tak preto, že títo ľudia majú vyššiu predstavivosť a tú v nich hudba spúšťa. Doteraz sa frisson považovala za celkom emocionálny prvok – za emocionálnu reakciu na zvuk, ale nové výskumy ukazujú, že skôr ľudia s vyššou predstavivosťou si viac robia predstavu o tom, ako sa bude hudba odvíjať, a toto v nich vyvoláva frisson – teda že ide o mentálnu príčinu.

Neviem, ako to je, ale ja patrím k ľuďom, čo na hudbu a zvuk reagujú veľmi citlivo. Keď spomenuli Air Supply, bola som doma. To je CDčko, čo ešte dnes u mňa frčí, keď sa rozhodujem medzi povrazom alebo alkoholom (zatiaľ vedie alkohol 😉 ).

Takže tu sú moje spúšťače, na ktoré som si okamžite spomenula. Air Supply celá pieseň – dokonca čím ďalej (3:14 a ďalej), tým silnejšia frisson, Bon Jovi najmä intro a záver (4:40 a 5:30″winners are losers and losers will have to face all those yesterdays…”) a Blood on my name hlavne tá gitara pod tým všetkým a spev až okolo 3:00, ale potom pořádně.

🙂 Príjemné počúvanie. A napíšte svoje. 🙂

One thought on “Zimomriavky zo zážitku

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.