Človek vraj nemá myslieť… len veriť.

Toto som pred chvíľkou našla na fejsbúku. O tom, že mi to otvorilo nožík vo vrecku, celkom pomlčím… A čo som tam našla? Zo 10 komentárov typu “pravda”, “Božia pravda”, “je to presne tak”.

🙂 Zhlboka dýchať. 🙂

Takže moja emocionálna 😉 reakcia na neprehliadnuteľný podnet:

  1. To tvrdí kto? Kde je kontext? To NIKDY nemáme myslieť?
  2. Na základe akého zistenia niekto vytvoril tézu, že človek nemá myslieť?
  3. Veriť v čo? V čokoľvek? Napríklad aj v myslenie?

Jasné, že ti nezostáva nič iné, než veriť, ak nemáš mozog a nevieš myslieť. (=To je tá emocionálna reakcia 😛 .) Ale je drzosť vyhlasovať svoju vlastnú neschopnosť za etalón pre celý zvyšok sveta!

Ja napríklad verím v to, že sme dostali rozum na to, aby sme ním mysleli. Minule som sa dokonca dobre zasmiala, lebo som našla nejaký úryvok, v ktorom citujú Budhu a jeho názor, že najprv pri nových situáciách potrebujeme dobre popremýšľať, než sa pustíme preciťovať ich… čo bol presný opak toho, čo mi tu kedysi tvrdila Lilah a tiež svoje výroky pripisovala tomu istému Budhovi.

Moje poznanie č. 1: Vnímame, čo sme ochotní a schopní vnímať. To, čo vstupuje do nášho systému, my svojím systémom skreslíme často do protikladu – ak nie sme pripravení porozumieť alebo nemáme potrebnú úroveň poznania. Ukážte mi čmeliaka a ja z neho okamžite urobím “nemseremed turbo”. Čo tam po vlastnostiach a funkcii čmeliaka v kolobehu života, keď jediné, čo ja dokážem postrehnúť, že bzučanie a to, že z neho žiadny med nebude.

Moje poznanie č. 2: Na školách by konečne mali začať učiť kritické myslenie. Hoci… kto by to asi tak vedel robiť. 😕

Moje poznanie č. 3: Už istý čas tvrdím, že než niekto dostane vodičák, mal by absolvovať inteligenčné testy. Momentálne na zoznam pridávam aj situáciu “než niekto začne uverejňovať múdrosti na fejsbúku”. Len tam; inam nechodím. 😉

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s