Keď sa vnímame ako centrum Univerza

d5cfb312-f715-40e0-8e8a-53b027f8ae96Dnes som sa potkla o citát, pri ktorom som zastala a potrebovala sa zamyslieť.

Bosoráci sa už nepohybujú v svete svetských vecí, pretože už nie sú vydaní napospas svojej sebareflexii. — Carlos Castaneda

Bolo mi jasné, že ide o vec voľby tých správnych slov. Sebareflexia u nás znamená “sebaspytovanie”. Ale anglické self-reflection sa dá pochopiť aj ako obraz: ako prípad, kedy sami seba premietame do priestoru okolo nás a všetko, čo okolo nás vidíme, je len odraz nás samotných – našich predsudkov, preferencií, predpojatostí, osobnej histórie, strachov a ambícií.

Oboje mi dáva zmysel. Aj to prílišné hrabanie sa v svojom vnútre, pretože potom jediné, na čo sa sústreďujeme, sme my – my – my… a je známe, že energia nasleduje pozornosť, takže si vlastne tým večný rozoberaním seba samého pestujeme pocit sebadôležitosti. Sme centrum nášho príbehu – len zabúdame, že náš príbeh o nás a svete, ako ho my vnímame, nie je centrom celého sveta.

Mne v tomto ohľade dosť pomohla choroba. Pretože dĺžka pobytu na tomto svete začala byť pre mňa otázna, prestala som ja sama byť až taká dôležitá. Ešte som si chcela vychutnať ten zvyšok – a tak moja pozornosť sa sústredila na všetko ostatné mimo mňa. To mi pomohlo stlačiť sebadôležitosť na takú úroveň, kedy sa už bez veľkého rizika dalo začať rýpať vo vlastnom vnútre a neuletieť pri tom.

Neskôr som sa u toltékov stretla s princípom zrkadlenia – nie tým psychologickým, ale tým toltéckym. Hovoria tomu “zrkadlová bublina”. Žijeme v obrovskej priesvitnej bubline, ktorej vnútorné steny sa navyše zrkadlia – a tak tam, kam pozrieme, vidíme síce svet za bublinou, ale vidíme ho skreslený naším vlastným obrazom – strachmi, chtíčmi, emóciami, zážitkami. A ak chceme vnímať to “mimo bubliny” neskreslené, potrebujeme celkom zbaviť svoje ja nánosov, ktoré sa premietajú na vnútorné steny bubliny. Miguel Ruiz to nazval “vyčistiť začadené zrkadlo“.

Na sebe si všímam, že čím dlhšie sa zapodievam odstraňovaním sebaobrazu, tým menej ma ťahá vstupovať do situácií ostatných ľudí – a to aj vtedy, keď zjavne tliapu nezmysly a ja mám vrodenú žilku korigovať, uvádzať na správnu mieru. (Pričom “správny” je “podľa môjho pohľadu” 😉 .) Možno niekedy aj začnem písať komentár – a potom ho zmažem, pretože to je ich realita, nie tá moja, a z nejakého dôvodu k nej potrebujú presne ten prístup, ktorý by mne prekážal.

Je v tom aj istá miera dôvery. Za posledné roky som sa pozorovaním naučila, že Univerzum sa dokáže veľmi efektívne postarať samé o seba a nepotrebuje na to krikľúňa ako ja, ktorý vie všetko lepšie. 🙂 Už sa zdržiavam svojho názoru (voľne podľa “môžeš mať svoj názor, ale neviem, na čo by ti bol”) a len pozorujem. Kedysi som bola oboje: herec na javisku i divák na balkóne. Postupne sa z toho javiska už celkom sťahujem. Aj bezo mňa je to ešte stále zaujímavý dej. 🙂

Aké asociácie pri tom citáte napadajú vám? Budem rada, ak sa o ne podelíte…

One thought on “Keď sa vnímame ako centrum Univerza

  1. Milá Sun Belangelo,
    vďaka postupným zmenám v mojom myslení prestávam vystupovať na javisku ako spolupáchateľka v spoločných životných hrách, ktoré má spájajú s mojimi známymi.
    Moji známi nemajú ezoterické zmýšľanie, ostávajú stále ortodoxne zmýšľajúcimi kresťanmi, kým mňa pod vplyvom určitých udalostí oslovilo práve to “ezoterično”. O ničom ich nepresviedčam, ale väčšina priateľských vzťahov stráca funkčnosť a rozpadá sa. Je mi to ľúto, ale len tak môžem napredovať. Aj za cenu dočasnej osamotenosti (rozumej fyzickú neprítomnosť ľudí). I napriek osamotenosti sa však necítim sama.
    Dlho som hájila spravodlivosť keď niekto zo známych tvrdil polopravdy, často sa však objavovali lži a polopravdy nové, ďalšie a ďalšie. Tak som sa naučila, že dobro a zlo, pravda a lož, budú stále existovať vedľa seba a je na každom z nás, čo si zvolí.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s