Rozdiel medzi mužským a ženským nagualom

14908186_1096662263785501_4230441876200948872_nKeď som kedysi čítala Castanedu, nejako som mala maglajz z toho, ako popisuje vzťah medzi mužským a ženským nagualom. Pochopila som to, ako že mužský nagual okolo seba hromaždí žiakov, učí ich a pomáha im prejsť do energetickej formy. Že má nadradené vnímanie a veľmi komplexný mentálny model mimofyzickej reality. A potom do toho neskôr vstúpili ženské nagualky (možno vďaka zoznámeniu s tou, ktorá si hovorila Carol Tiggsová) a pribudla informácia, že mužský nagual používa ženského naguala ako “maják”. Takto sa mi informácie uložili do pamäti. Nedávalo mi to nijaký zmysel, tak som len brala na vedomie a inkubovala.

Dnes som vďaka komunikácii s jedným mužským nagualom (sám sa tak označuje a ja nemám dôvod neveriť mu) akosi doinkubovala a prišlo mi jedno poznanie. Zakladá sa na tom, ako tohto naguala poznám a aké skúsenosti som s ním v minulosti mala. Poznám ho ako človeka s veľmi ostrým a precíznym pohľadom na vec, s myslením ostrým ako britva a neľútostnosťou granitu. Ale súčasne som vždy mala pocit, ako keby vnímal z reality len to, čo vnímať chce, čo ho zaujíma a na čo sa práve sústreďuje. Ako keby z veci, ktorá má mnoho aspektov, vybral len ten jeden a ten práve precízne pitval. Keď som ja prišla s niečím, čo nepatrilo do jeho obľúbeného výseku skúmania, s prehľadom ma zotrel a vyvesil na pranier ako špinavú handru. Prvýkrát som zdvihla obočie a neriešila, pretože som nevedela, či má alebo nemá so svojím postojom pravdu, a len som pozorovala.

O rok som ho pristihla, že do svojho postoja prijal tie veci, na ktoré som ho upozornila a ktoré vtedy roznosil v zuboch – a teraz ich preformulované svojimi slovami hlása.

Situácia sa opakovala znova. Tentokrát písal niečo o depresii, že je to “zídenie duše z cesty”, čo mi nedalo a zlomyseľne som ho upozornila, že niektoré depresie sú zapríčinené aj nedostatkom istých hormónov alebo ich receptorov v mozgu a sú fyziologický stav ako cukrovka alebo amputovaná noha – musíte s ním žiť, ale o vašej ceste nevypovedá nič. Neviem, čo som čakala, ale znova ma zotrel a pribil na kríž – a jeho bosoráci mu pritom tlieskali a úplne odmietali zapodievať sa novým uhlom pohľadu.

Spomenula som si na minulú skúsenosť a uškrnula som sa. Veru, počkám si ja, či sa o rok  nedozviem o depresii z jeho úst presne to, za čo ma teraz strhal… A vtedy sa dostavilo poznanie.

Ide o šírku záberu pri skúmaní v protiklade k hĺbke detailu.

Momentálne mi to vyzerá tak, ako že mužskí naguali majú schopnosť toho laserovo jasného videnia, dokážu ísť do obrovskej hĺbky a postihujú detaily, ktoré ženským nagualom unikajú.

A ženskí naguali ako keby nevideli tak do hĺbky, ich uhol pohľadu je plytší, hrubozrnnejší a širší, ale vidia veci v širších súvislostiach. Ako keby ženský nagual dával mužskému nagualovi kontext pre jeho poznanie, kým mužský nagual vysvetľuje ženskému, ako veci v tom kontexte v skutočnosti fungujú.

To by mohlo byť to “orientovanie mužského naguala podľa ženského”, o ktorom Castaneda píše.

Potom som si spomenula ešte na jednu odlišujúcu črtu medzi mužským a ženským nagualom – muži chodili do mimofyzickej reality vždy s nejakým plánom, kým ženy ju chodili skúmať. Proste zvedavo vliezli do každého fekálu a nejako sa cezeň prehrabali a mužský nagual z toho zážitku vytvoril pre ostatných orientačnú mapu. 🙂 Túto odlišnosť si interpretujem ako intuícia verzus rácio.

Či je to poznanie platné aj vo vašich očiach, to už nechám na vás.

16 thoughts on “Rozdiel medzi mužským a ženským nagualom

 1. hm…vzdy viem kedy bude nesuhlasit, mozno aj tvrdo, ale raz som mala pocit ze potrebujem aby suhlasil, fakt som chcela aby ma podporil (nic take som mu nenapisala len som si to priala) hoci som si nebola ista ci to bude podla jeho gusta a povedala by som ze kludne sa na to mohol pozret aj z toho uhla, z ktoreho by ma mohol zotret. Ale prave vtedy, ked som si fakt priala aby suhlasil, on suhlasil a podporil. To je este taka dalsia jeho haluz, skus si to niekedy vsimnut, ci to aj pri tebe takto je 🙂

  Like

  • 🙂 Lenže mne je jedno, či súhlasí alebo nie. Nepotrebujem od neho potvrdenie. Buď mám svoj uhol pohľadu, alebo ho nemám. Čo s tým urobí on, je mi šmafu. 🙂 Koniec-koncov, keď ja musím žiť s jeho pindami, môže on žiť pokojne s tými mojimi, ta ňe? 😉 Ja nepotrebujem, aby menil svoje videnie, ale nemienim si ani nechať meniť/posudzovať to moje. A hlavne mám problém, keď sa všetko interpretuje len ako svoja “psychická príčina” – napríklad aj tŕň v päte. Ale to, že ja mám problém, je výlučne môj problém a jeho žiadna starosť. 😛 Proste beriem na vedomie, nevyhodnocujem (zatiaľ) a čakám, ako sa to poskladá do zmysluplného celku (if any). Raz uvidím – alebo aj nie. 🙂

   Like

   • Ale hej. Odkedy som zistila, že cituje pasáže z Ruiza, za ktorého mnou kedysi nahlas a rozsiahlo pohŕdal… 😉 Každý sme na svojej ceste za poznaním a on je inde ako ja. Prienik minimálny. Nemôžem ho použiť ani na to, aby som sa podľa neho orientovala. Môžem sa len zamýšľať nad tým, čo hovorí – a na môj vkus je mu všetko príliš jasné (možno len v prejave, to neviem odhadnúť), takže ani k tomu nemám bohvieakú dôveru. 🙂

    Like

   • ano, mne sa ta jasnost a istota paci. A je to tak ako hovoris, niekedy s istotou tvrdi nieco a potom s istotou nieco co moze vyzerat ako opak, ale ked sa nad tym zamyslis, da sa najst nejake prepojenie, na zaklade ktoreho mozu platit oba tie zdanlivo protichodne postoje. ved to vieme ze svet je plny paradoxov a je pravda ze jedna moznost ako na to reagovat je neist do toho naplno a len tak opatrne, aj to je na nieco dobre. Ale potom je tu aj tato druha moznost, ze napriek tomu ze si si vedomy tych paradoxov a zlozitosti (co si myslim ze on je) ist do toho aj tak plnou parou. Je to vacsie riziko, ale je to take odvazne a tak casto sa to nevidi, pre mna je to cenna vec. I ked mne sa casto zda ze ludia mu v komentoch casto len tak pochlebuju, tlieskaju, hotovy zastup spaliernikov, to mi zasa pride nezaujimave.

    Like

   • Vidíš, ty v tom vnímaš celkom inú dimenziu ako ja. 🙂 Ja hovorím, že nedôverujem mozgu, ktorý má rigorózny postoj k veciam, ktoré môžu byť celkom inak… Myslím, že on sám seba tiež len hľadá a konštruuje za chodu. Vážim si neúprosnosť, s akou to robí. Nevážim si niečo, čo neviem dosť dobre pomenovať… asi zraniteľnosť, keď veci môžu byť aj inak. Nejednoznačnosť. To je predsa základná dimenzia našej existencie – kde všetko je možné a nič nie je vytesané do kameňa, pretože všetko je len naša reakcia/obraz na akýsi pocit, ktorý dostávame z “okolia” (alebo “zvyšku z nás”). 🙂

    Liked by 1 person

   • Heh, ešte jedno, ale sorry za poučovanie: Svet nie je plný paradoxov. Svet je len plný vecí, ktoré sme ešte dostatočne nepochopili vo vzájomných súvislostiach. 🙂 Ale to už len vyrývam.

    Like

   • A ešte k tým špaliernikom… To sa asi deje každému, kto vyzerá v očiach okolia ako “viac vpredu”… Ľudia sú zvyknutí nasledovať, nie hľadať svoju vlastnú cestu. Preto máme náboženstvá. Jeden hlása, ostatní nasledujú. A keď ty máš dosť veľkú odvahu hovoriť o svojej ceste, ani nemusíš stáť o nasledovateľov – a oni aj tak prídu. A budú ti tlieskať a budú ťa obdivovať a budú ti mazať med okolo huby. To chce extra tvrdú povahu, aby tomuto nepodľahla. Ja mu držím palce. Aj pre mňa je výnimočná osobnosť – hoci možno kvôli niečomu inému ako pre teba 🙂 . Veď preto mi ani nevadí, že si hovorí “nagual” – jemu to kupujem. 🙂

    Like

   • no ved presne, v tom je ta zranitelnost ze idem von s tym ze “takto to je” a nie ked si dam pred seba vankuse “neviem”, “mozno”, “niekde medzi”.

    Like

   • Vieš, lenže keď ideš do veci s tým, že “takto to je”, máš tendenciu všetko interpretovať tak, aby ti to dotváralo tvoj názor. Robíš to podvedome; proste to robíš. Keď ideš do veci s tým, že nevieš, ako to je, tak tvoje vnímanie a interpretácie sú s otáznikom a nemáš problém ich meniť alebo prispôsobovať bez toho, aby si sa cítila ako fejk. To je v MBTI rozdiel medzi Judgerom a Perceiverom. No a ja som silný Perceiver, takže Judgerovi môžem len veriť, ale so svojou perceiverskou povahou vlastne nemôžem vôbec veriť nikomu, ani sebe nie, takže mu vlastne nemôžem veriť. 😛

    Like

   • no a k tomu ci si hovori nagual, ja som citala od neho viacero veci, ked priam vyzyval ludi aby neriesili ci je alebo nie je nagual, alebo dokonca daval argumentyk tomu, ze nagual nie je.

    Like

   • Je jedno, čo hovorí. Pozri na to, čo robí. Ak niekto okolo seba zhromažďuje ľudí a má uzavreté skupiny ( 😀 čo nám to len pripomína?), tak sa stavia do roly zarukuvodcu iných. 🙂 Moje vnímanie; realita môže byť celkom inak. Mám pocit, akoby si ho vnútorne potrebovala obhájiť. Netreba. Vážim si ho – viac než väčšinu ostatných ľudí. 🙂 To neznamená, že nevnímam na ňom aj veci, ktoré ja interpretujem ako “slabé stránky”. Nemusíme ho diskutovať – je múdry, rozhľadený a vie pravdepodobne tak trikrát viac ako ja. Proste neny je moja typa. 😉 Ksicht vo mne reaguje na ksichta v ňom. 😉

    Like

   • nie nie, mne nejde o jeho obhajobu ved ho ani nepoznam, nie je moj kamarat, ide mi skor o diskusiu o tom sposobe premyslania a prejavu, ktory on predvadza. Pride mi pozoruhodny a preto sa o nom bavim. A vidis, zistila som ze to co napriklad tebe pripada ako nie moc dobre, tak mne prave to sa paci a naopak. To uz potom ani nie je o nom, ale napriklad o style komunikacie alebo chovania, ktory momentalne preferujeme, pre mna je to celkom fajn si to ujasnit ze co vlastne je konkretne to co sa mi paci.

    Liked by 1 person

   • no iste, ved v tom je to riziko a to prave ta nuti viac sa do toho ponorit, nemozes si dovolit sa pomylit, ked das do toho vsetko, respektive mozes ale tym viac dostanes na drzku ak sa pomylis. A v tom je ta zranitelnost a potom aj odvaha a takisto ovela jasnejsie uvedomenie toho ze je nutne byt bezchybny. To su vyhody zasa.

    Liked by 1 person

   • su obdobia, ked na tuto tvrdost nemam naladu, a ked sa chcem viac chranit, ja som vobec neni fanusikom utrpenia za ucelom ziskavania nejakych cennych skusenosti, no mozem sa ja na ne….ale momentalne mi to pride ako navod ako sameho seba potlacit smerom k tej bezchybnosti, proste sa mi ta bezchybnost dost paci, lebo riesi vsetko 😀

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.