Buď v prítomnom okamihu?

14117823_1040167756101619_7318453757489460514_nScott Kiloby: Reflections of the One Life

V osvieteneckých učeniach sa používa fráza “buď prítomný” (alebo častejšie, “buď v prítomnom okamihu”). Ale keď sa poobzeráš, tak “ty” si prítomný okamih. “Ty” nie si od neho oddelený. “Ty” si život sám. Jediné, čo zahmlieva tento fakt, je mentálna a emocionálna aktivita, ktorá sa snaží sústavne presúvať z tu-a-teraz do sna o minulosti či budúcnosti, a odpor voči tu-a-teraz. Predstava, že “ty” si niečo iné ako “život”, je len produkt myslenia.

Práve osobná vôľa, ktorá sa snaží “byť prítomná” a navodiť stav osobného prebudenia, je sen. Miesto snaženia sa niečo urobiť (vrátane “byť prítomný”) si len všímaj, čo všetko je už urobené. Sen o “ja” sa už rozpráva. Myšlienky už prehrávajú minulosť, sondujú budúcnosť a vzdorujú tomu, čo je práve teraz – všetko pre prospech “ja”. Ten pohyb myšlienok je sen o kontrole. Je to sen o osobnej vôli. Utrpenie a hľadanie začínajú, keď snu o kontrole a osobnej vôli uveríš.

Keď je osobná vôľa odhalená ako sen myšlienok, sama od seba odumiera. To je skutočné spirituálne prebudenie. Uvedomíš si, že niet čo hľadať. Raj je už tu, teraz. Odjakživa tu bol, presne tu, pod nánosom sna o “ja”, ktoré je akosi oddelené od tohto všetkého a potrebuje urobiť niečo na to, aby to našlo.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s