Nájdi chybu: šťastie

13256312_1700245363589524_3066173289721039312_nNormálne nekomentujem, aby ste si urobili vlastný názor, ale tento citát mi môže poslúžiť ako pomôcka pre kritické myslenie: platí to naozaj? Platí to, že “šťastní” sú len ľudia, ktorí sú dobrosrdeční a krásnodušní?

Ako by to vyzeralo, keby sme citát otočili do opaku?

“Ak nemáš šťastie, nemáš dobré srdce a krásnu dušu…”

🙂

Už neznie až tak osvietenecky, že nie? Keď má niekto smolu, prestáva mať dobré srdce? A čo s tými, čo majú dobré srdce – a napriek tomu majúsmolu?

Než začneme odpovedať, hlavne si zadefinujme, o čom ideme hovoriť. Čo je “šťastie”?

Šťastie je vec individuálnej interpretácie. To, čo za šťastie považujeme my, niekto iný môže považovať za “normál”. Preto tak úspešne kolujú po fesjbúku citáty, ktorých jediným hlbším zmyslom je vybudiť v nás pocit viny: “Nariekaš, že máš len na jedno jedlo denne? Niekto iný nemá ani na to.”

Čím viac negativity v svete (a tá začína vždy negativitou voči nám samým), tým ovládateľnejším stádom sa stávame.

“Šťastie” ako také neexistuje. Existujú situácie a to, aký postoj k nim zaujmeme. Situácie sa nám dejú, pretože keby sa prestali diať, treba si zmerať teplotu a začať zisťovať, či sme náhodou medzičasom nezomreli. Nemôžeme žiť inak než zažívaním situácií… a tak si radšej zvyknime, že situácie k nám budú prilietať nezávisle od toho, aké srdce a dušu máme.

Takže sa pozrime na druhú časť toho, čo sa podieľa na vzniku “šťastia” – naša interpretácia. Tiež to nehovorí o srdci a duši, ale o tom, ako máme nastavené naše hodnoty a kde máme nastavenú latku. Kedysi sme nemohli byť šťastní, pokiaľ sa na nás neusmial Jožko Ferkovie… Dnes sme po dvoch infarktoch a naša interpretácia “šťastia” sa obmedzila na to, že ráno otvoríme oči a zažívame nový deň, nech už prinesie, čo prinesie… Na našom srdci sa len zvýšil počet jaziev, na našej duši sa nezmenilo nič (pokiaľ veríte na dušu, tak potom musíte veriť aj v to, že máte jednu a tú istú od narodenia po smrť, inak by ste sa stali iným jedincom).

Ale šťastie prichádza ako “šťastie” vždy tam, kde si dokážu vážiť presne to, čo práve je. 🙂 Nezávisle od dobroty duše, tela, srdca, mysle a výšky bankového konta.

Hoci priznávam, že moja verzia “šťastia” vyzerá menej poeticky a nedostatočne ezotericky. 😉 Achich… Pragmatik jeden počmáraný. 😛

One thought on “Nájdi chybu: šťastie

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s