Neexistuje nič také ako osvietenosť

6a0120a54c44fc970b01543620c513970cToto je z článku Byron Katie: Ľudia si myslia, že ak sa chcú oslobodiť, potrebujú sa stať “osvietenými”. Lenže nikto presne nevie, čo také “osvietenie” vlastne je. Guruovia tvrdia, že ho dosiahli – ale to je len folklór; folklór o ich minulosti.

Pravda je taká, že nič ako “osvietenosť” neexistuje. Nikto nie je trvale osvietený – to by bol folklór o budúcnosti. Osvietenie je záležitosť daného okamihu. Uveríte stresujúcej myšlienke? Ste  nerozhľadení. Uvedomíte si, že nie je pravdivá? Vtedy vás v tomto aspekte osvietilo. Nič to nehovorí o ostatných myšlienkach: ak prídu, možno vás osvieti – a možno nie.

Zistila som, že neexistujú nové stresujúce myšlienky; všetky sú recyklované. Ľudia sa snažia pustiť svoje myšlienky k vode. Ale to je ako povedať svojmu dieťaťu, že ho už nechcete, a vykopnúť ho na ulicu. Chodievala som do púšte, aby som unikla svetu – a pritom som si celý svet niesla so sebou v hlave. Snažila som sa odbúrať myšlienky, ktoré bežia v mysli každého človeka. Nie sú o nič individuálnejšie než televízny program, čo pozeráte. Nezávisle od kultúry a svetadielu, všetci máme tie isté stresujúce predstavy: mama ma nemá rada, nie som dosť dobrý, som príliš tlstý, potrebujem viac peňazí, môj partner by mal vedieť, ako sa cítim, môj partner ma nemal opustiť, svet potrebuje, aby ho niekto zachránil…

Nemá význam žiadať od ľudí, aby neverili svojim myšlienkam. Človek nemôže neveriť tomu, čomu verí. Musíme svojim myšlienkam veriť až do okamihu, kedy ich začneme spochybňovať. To je cesta von.

One thought on “Neexistuje nič také ako osvietenosť

  1. Osvietený človek je niekto, kto pomáha ostatným. Nejde byť osvieteným a nepomáhať ostatným bytostiam. Ak budhizmu stále ešte nechápeš prečítaj si zenový kompas.

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.