Nekonečná reťaz všetkých “teraz” na svete

by Anne McKinnellDopoludnia som sa zasa potkla o jeden citát, ktorý vo mne vyvolal úsmev:

“Uvedom si do hĺbky, že prítomný okamih je všetko, čo kedy budeš mať.” —Eckhart Tolle

Tieto citáty sú nádherný príklad toho, čo vznikne, keď sa nasadí dualitné označovanie na nedualitnú realitu… Ak neexistuje “minulý okamih” a “budúci okamih”, čo je potom “prítomný okamih”?

Minule som pozerala Ruperta Spiru alebo Jeffa Fostera a ten začal celkom provokatívne tým, že “neexistuje prítomný OKAMIH”. Existuje len prítomnosť. Existencia. TERAZ. Nie je to “okamih”, ale kontínuum. Všetko je “teraz” a nič nie je niečo iné.

Naozaj neviem, ktorý z nich to bol (všetci aj s Tollem sú pro-budhisti, takže je to nakoniec asi aj fuk), ale pamätám si vysvetlenie: keď sa sústreďujeme na prítomný “okamih”, tak sa vlastne nekonečne kŕčujeme do stavu, ktorý nie je prirodzený, pretože si zakazujeme sústreďovať sa na čokoľvek iné – napr. tú minulosť a budúcnosť. Ale oboje je takisto nedeliteľnou súčasťou prítomného “okamihu” (toto už je Gabrielova troška do mlyna), pretože vďaka minulým “okamihom” sme dnes to, čo zažíva tento prítomný “okamih”, a tento prítomný “okamih” utvára podobu našich budúcich “okamihov”. V každom okamihu (bez uvodzoviek) sme všetko, čo sa nám stalo, deje a bude diať, všetky naše reakcie a všetky naše potenciály. Tak by sme to mali prijať a nechať voľne plynúť a ak dostaneme chuť zapodievať sa minulým “okamihom” alebo budúcim “okamihom”, urobme to – len si buďme vedomí toho, že minulosť už nezmeníme a spôsob, akým na ňu spomíname, tvorí našu súčasnosť a podmieni našu budúcu existenciu.

Buďte v tom, kde chcete byť – ale keď už tam ste, buďte tam kompletne celí a až vás to prestane baviť, vráťte sa späť do stavu, kedy len dýchate a uvedomujete si svet okolo seba. Kým sme v budúcnosti alebo minulosti, premietame obrazy na to, čo práve okolo nás je. Ak sa dokážeme na povel vnímaním vyladiť na to, čo práve okolo nás je, nemusíme sa už nikdy viac zapodievať prítomnými, minulými a budúcimi “okamihmi”. 🙂 Začneme vlastniť všetky svoje okamihy a stávame sa majstrami nad všetkým, čo sme kedy zažili a čo ešte môžeme zažiť. 🙂

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s