Drak is back!

1874779Pred pár dňami som mailovala s Jožkom. To, čo sme rozoberali, boli moje kožúšky, ale popri tom padla aj téma zlého obdobia, hroznej premeny a akejsi “bezcitnosti”. No a u mňa zaklikla téma, o ktorej som doteraz nehovorila.

Už som tu spomínala enneagram, ktorý sa zakladá na inckom systéme presvedčení, že všetci sme tvorení troma druhmi energie: mentálnou (yachay), vôľovou (llankay) a emocionálnou (munay). Anjeli to vo mne upevnili, keď začali veci klasifikovať podľa týchto energií. Možno to urobili preto, že som tento obraz mala v hlave a celkom som s ním vedela narábať; možno to urobili preto, že to je tak. Neviem – a je to fuk.

Pre každú z týchto energií som v sebe mala jedného avatara. Jeden bol človek, druhý bol drak a tretí bol anjel. Písala som, akým procesom odstavovania týchto energií som prechádzala. Pomáhal mi v tom žam žung, ktorý podľa Gabriela “splietal energie dohromady do jednej”. No a vtedy, niekedy v roku 2010, som musela odložiť draka a šla som na odkladanie človeka. Dovtedy bol drak všadeprítomný; odvtedy som ho prestala cítiť – dokonca som naňho zabudla. Prešla som do oblasti vôľovej energie a tam som si riešila veci.

Kedysi som v jednej Gurdjieffovej knižke našla obrázok, ktorý som pochopila ako kľúč k vzostupu. Bol to presun do pozície, ktorá ležala celkom mimo okruhu emocionálnej – vôľovej – mentálnej energie, medzi ktorými bežný človek podľa istých zákonitostí prekmitáva. Keď som cítila, že idem opustiť oblasť vôľovej energie a prekmitnúť znova do emocionálnej, silou vôle som sa donútila udržiavať na polceste a zakázala som si pokračovať. To trvalo možno aj vyše roka a dobehlo to začiatkom januára, kedy som cítila, že sa púšťam.

Mala som z toho hrozný strach. Nikdy som nebola kamarát s emóciami, neviem ich vyjadrovať a nedôverujem im. V minulosti som bola možno aj preto dosť nepekne emocionálne pošrámaná, zaliala som svoje srdce “do betónu” a pekne som ho tam dobrého štvrť storočia držala. Nechcelo sa mi znova otvárať túto kapitolu, ale keď som mala pocit, že sa mi moja necitlivosť vymyká z rúk, spýtala som sa Gabriela. Odpoveď bola nechať sa spadnúť do emócie a nebáť sa jej; už som vraj natoľko posilnená prácou na sebe v mentálnej a vôľovej oblasti, že sa tej emocionálnej nemusím obávať a dokážem ju spracovať. Vraj som sa dostala dostatočne ďaleko, aby som sa do toho pustila.

Tak som sa do toho pustila – a zistila som, že Gabriel mal pravdu. (Zas raz.) Už nelietam ako stará handra od jedného extrému k druhému. Moja energia v mentálnej a vôľovej oblasti vzrástla a urobila ma silnejšou osobou (a možno aj múdrejšou). Z tejto novonadobudnutej pozície už dokážem otvárať staré emocionálne rany a riešiť ich bez toho, aby som znova prežívala tie momenty. Stala som sa voči nim imúnna.

🙂

No a späť k diskusii s Jožkom. Jožko spomenul, že v istom bode začal cítiť akúsi bezcitnosť, ľahostajnosť. Ja to viem tak, že zakaždým, keď som vymieňala jeden energetický úsek za druhý, zmocnila sa ma presne táto ľahostajnosť. Vždy značila, že mám dostatok sily/sebadôvery na to, aby som čelila svojim démonom v inej oblasti.

A čo bolo na tom najzábavnejšie, bol zážitok z minulého piatku. Cestovali sme na služobku. Nasadla som do auta a zavrela som za sebou dvere. V tom okamihu som si uvedomila, že skladám krídla, aby sa mi do auta zmestili, a kladiem ich po bokoch sedadla. Oprela som sa a čosi vo mne vystrčilo krk a hlavu dopredu cez čelné sklo a nesmierne spokojne sa škerilo na svet.

Drak is back. Po štyroch rokoch – a náramne si to vychutnáva. Vždy som si myslela, že je symbolom vôle, ale zjavne som sa mýlila. Buď predstavuje emócie, alebo je k nim komplementárny (mentálny). Čo je jedno mne i jemu. Obaja sa vytešujeme, že je späť.

Takže som dostala nový pohľad na Vigilovú a jej cestu na vrchol hory. Tú horu si predstavujem ako pyramídku s troma oddielmi – emocionálnym, mentálnym a vôľovým. Naša cesta (“vzostup”) sa hadí od jej úpätia až po vrchol po obvode a prechádza jednotlivými energiami. Vždy na nich riešime tú časť našich tráum, ktorú energeticky dokážeme ošetriť. Pritom si znovupripájame energiu, ktorá bola dovtedy v tých traumách zavrznutá. Je to vždy tá istá príčina traumy, len jej rôzne prejavy. My riešime prejavy a ideme o úroveň hlbšie, bližšie k príčine. A pritom prechádzame od jednej energie do druhej.

To, čo som sa snažila nespadnutím do emócie urobiť, bolo udržať sa v strede hory. Ale nado mnou bolo priveľa neošetrených prejavov, tak som sa musela dať znova do pohybu.

Skutočné zastavenie je možné asi len celkom na vrchole, keď sme odrekapitulovali všetko a nič nezostalo neobjavené. 🙂

2 thoughts on “Drak is back!

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s