Bezmocnosť, časť neviemkoľká

3200272625_1_2_DIADm2QRKeď to nejde, vezmi väčšie kladivo, povedali si “tí tam hore” a poslali mi nový sen. Taký, že to už len debil nepochopí.

V tom sne som bola dieťa v mnohodetnej rodine. Mali sme prísneho a nekompromisného otca, ktorý veľa dal na to, čo hovoria ostatní ľudia. Môj starší brat sa s ním posekal, ušiel do lesa a my sme ho hľadali a upokojovali sme rozbúrené rodinné vzťahy. Vždy s tým, že “ale vieš, aký je otec…” (a veľavýznamná odmlka).

Dostala som menštruáciu (to mi pomohlo neskôr celú vec datovať). Išla som domov prezliecť sa, dvaja z rodiny ma sprevádzali. Vošla som do domu, ktorý poznám už z x snov predtým. Špecifikom toho domu bolo, že bol obrovský a tak starožitne pohodový. Na poschodí som v ňom mala nesmierne útulnú izbu so susediacou kúpeľňou, ale tá kúpeľňa bola príliš prepychová a nevedela som ju dobre používať, tak som sa nasťahovala ešte do inej izby vedľa príjemnej klasickej kúpeľničky.  Cítila som sa tam dobre, najpohodlnejšie na celom svete.

No a dnes ako sme vyšli na poschodie, kde obe moje izby boli, šok. Všade plno ľudí, dom premenený na fabriku alebo office nejakej firmy. V miestach mojej prvej izby a kúpeľne bolo všetko vybúrané a bola tam studená, presklená a prázdna kancelárska hala. Pochytila ma bezmocná zlosť – bola to nezvratná zmena, ktorá sa už nikdy nedá do poriadku… Moje útočisko, pocit bezpečia a pohody bol nenávratne v čudu.

Ešte som sa v tom sne čudovala, aký chorý nápad to bol, zrušiť jednu z dvoch kúpeľní v dome…

Išli sme ďalej. Myslela som, že pôjdem do svojej druhej izby, ale aj tá bola premenená na kancelárske priestory a kúpeľňa tiež zmizla… Súrodenci ma viedli ďalej, chodbou, o ktorej som ani nevedela, že existuje. Zakotvili sme v maličkej, pomerne tmavej, ale útulnej miestnosti, ktorá bola teraz akože moja izba. Zvonku mala tapacírované dvere, vnútri starožitný nábytok, ladené do hnedej a zelenej. Otvorili som zásuvky na jednej zo skríň – a tam boli poukladané moje šaty (toto je vzťah k včerajšku, kedy sme v šatníku montovali nové skrinky).

Bridilo sa mi, že ma niekto len tak presunul, bez toho, aby sa ma spýtal. Dostavil sa silný pocit ukrivdenia, bezmocnosti a odporu. Zúrivo som sa začala zavzdušňovať, že toto teda nie, a oboma päsťami som začala tĺcť o dvere. Dvere však boli zvonku tapacírované a žiaden zvuk neprenikol von. Uvedomila som si, ako dobre to otec vyšpekuloval… Nikto sa nedozvie, že zúrim.

Vyšla som von a pokúsila som sa dvere za sebou zatresnúť. Ani to nešlo.

Proste moja zlosť a ukrivdenie zostali pre svet neviditeľné. Totálna bezmocnosť.

Keď som sa zobudila, najprv som sa kvôli zlému pocitu nechcela snom zapodievať, ale nakoniec som sa do toho pustila. Teraz už to bolo evidentné: časť zo mňa (otec) sa stará, ako bude vyzerať v očiach iných, a kontroluje – úspešne – iné časti zo mňa, napr. toho zlostníka (tapacíované dvere, hádka s mojím bratom, rozhodovanie ponad moju hlavu). Ale je tam iná vec, ktorá vyvolala pocit bezmocnosti – strata bezpečia a pohody. Niečo príjemné bolo nahradené prázdnotou. Plus menštruácia.

Rakovina.

Keď som ju dostala, do poslednej chvíle som sa snažila ju zvrátiť. Ešte som šla pod nôž a vyjednávala som s chirurgom, ako majú operovať, aby ma nedokaličili… Dokaličili ma. Museli; o tom nepochybujem, medzičasom som dostala toľko signálov, že ma vtedy doslova zoškrabali hrobárovi z lopaty, že túto vec nespochybňujem. Ale fakt je, že som sa prebrala z narkózy a bola som kripel. Všetkým na očiach. Zasiahnutá v svojom vitálnom centre.

Vtedy som to nevedela spracovať, tak som to vytesnila a povedala si, že najprv sa musím dostať z nemocnice, najprv musím začať liečbu, najprv musím prežiť chemoterapiu, najprv musím prežiť rádioterapiu, najprv si musím zachrániť pracovné miesto… a skaličením sa budem zapodievať potom.

“Potom” nikdy neprišlo. Naučila som sa s tým žiť, nevnímala som to ako vec na zrekapitulovanie – a tak som s tým nič nerobila.

A moja zúrivosť, bolesť, strach a pocit krivdy nemali ako vyjsť na povrch… Tapacírované dvere.

Ešte neviem, čo s tým urobím… asi to odstojím počas žam žungu. Aspoň si pripojím späť potláčanú energiu, hoci pocit bezmocnosti tým zjavne neodstránim. Ako som toto písala, spomenula som si na inú vytesnenú udalosť v mojom živote, oveľa hlbšie v minulosti.

Som zvedavá, čo sa mi zasa prisnije.

Reklamy

18 thoughts on “Bezmocnosť, časť neviemkoľká

 1. Mňa by zaujímalo, čo na to mama? Otec je jasný, tvrdí muziku a diktuje, ako čo bude, ale prečo to nieje v rovnováhe? Kde je mama? Muž so svojou logikou je presvedčený o svojej pravde, ale kde je žena so svojou intuíciou, aby ho vyvažovala?

  Like

 2. Fu, aj ja som mala tuto noc sen velmi zivy, o dvoch domoch, nepamatam s moc dej o co islo, pamatam si tie domy, aj so zahradami, oba boli starobile, z toho prveho ma nejak vysackovali, nemohla som tam byvat, neviem ani preco, v tom prvom dome dokonca miesto mna mal byvat niekto, komu sa ten dom vobec nepacil, V druhom byval moj brat a moja kamoska. Obdva sa mi pacili a bola som trochu smutna ze tam nemozem byvat. Ale najviac na mna v tom sne zaposobili tie vizualy, tie domy bol uzasne, ten prvy bol taky zanedbanejsi, ale bola v nom taka strasne zaujimava energia, starodavne sochy, aj ked take divne, ne kazdemu by sa to pacilo, ale mne hej. A taka stara, zanedbana zahrada a tiez aj sochy ako taky trochu zakliaty dom vyzeral z rozpravky. Ale ja som ho chcela a nemohla som. namiesto toho sa tam snazili napchat niekoho kto ho nechcel. Smutne.

  Like

 3. Inak, všetko dobré do Nového roka 2015 🙂 .

  K veciam snov by som mal možno jednu krátku a vše-obsahujúcu odpoveď – pretože Mesiac. Minule som si obstaral knihu Sergia Magaňu – The Toltec Secret, nebolo to úmyselne, hľadal som niečo od Torresa a popri tom mi múdry Amazon 🙂 ponúkol aj túto vec, prelistoval som a keďže čokoľvek, kde sa nachádzajú veci ohľadom Tezcatlipoca je pre mňa automatické áno, kúpil som aj to. A nie sú to kecy. Musím povedať, že z tej knihy sa na mňa vysypalo priehrštie techník (čo mám rád) a normálny spôsob, ako využiť 8 hodín nočného času, ktorému som veľa (pracovnej) pozornosti nevenoval. Mám veci o lucidnom snení, tibetské techniky, ale nič, vždy len pekný tvrdý spánok 😉 Magaňa je vlastne mladý chalan, píše, ako sa k tomu dostal, čo s tým, prečo Toltékovia, Aztékovia, Mexičania, …. nagualovia, obsidiánové zrkadlá – aby som to zhrnul všetko ;-).

  Ale pointa v tomto našom kontexte je, že prvá úroveň snového sveta Mictlan, zabezpečuje opakujúce sa automatické sny, ktoré robia rutinu nasledujúceho dňa. To celé udržiava Mesiac. OK, každý má rád svoju kozmológiu, výklad, pohľad, možno sa zamyslí prečo túto planétu sem nakoniec drbli 🙂 – ale chalan ukazuje, ako jednoducho túto automatickú rutinu zrušiť (asi viacerí z vás to aj robia, ja doteraz nie), trocha som si to vylepšil mayskými technikami a naozaj, klipkám očami, a niekedy už aj v spánku 😀

  Pre dobro veci musím dodať, že nemám žiadne nočné mory, nič sa mi v snoch nedialo, zriedka som si niečo pamätal a nemal som potrebu niečo riešiť – teraz už mám, ale netýka sa noci, ale nasledujúcich dní … 😀 🙂 a trocha ma aj irituje, ako som túto časť hmly a bezmocnosti nechal až doteraz na seba ľahostajne pôsobiť (never again 😉 ). Tož, pár centov z mojej strany.

  Liked by 2 people

   • Podľa Toltékov (ale aj Tibeťanov), zámery uskutočnené v sne majú 4x väčšiu silu, ako tie počas bežného dňa. Ďalšou vecou je, že ak v noci snívaš sen, tým si vlastne zakladáš plán nasledovného dňa, alebo dní, čo sa ti bude diať … napríklad niečo ťa stresuje v sne, počas dní ktoré prídu ťa bude niečo stresovať a pod. Je jasné, že stres môžeš vydýchať, neutralizovať a znova a zase a znova a zase, atď. ale čo keby si niečo také vôbec nesnívala a namiesto toho zmenila svoj sen na niečo iné … napr., liečivé, atď.

    Inými slovami podľa ich skúseností, sen je forma permanentne sa opakujúceho zámeru/plánu na realizáciu počas bdelého dňa, ktorú si vyrábame snivou časťou našej bytosti. Ak sny nekontrolujeme, alebo nemáme nad nimi vplyv, nemáme ani vplyv na svoj život (alebo len minimálny) a pohybujeme sa pod vplyvom automatickej rutiny, ktorú nastavuje niekto iný. Asi tak v skratke. Je toho omnoho viac, ale princíp je jednoduchý. To, čo nie je až také jednoduché je dostať sa do riadiaceho strediska svojich snov a vedieť postláčať tie správne gombíky 🙂 , ale ako mi to Sergio vysvetlil, je to v podstate tiež ľahké 😀 .

    Liked by 2 people

   • Sú to tri hlavné kapitoly, nie je to len samotná technika, ale aj sprievodná príprava, voľba naguala …. Neviem, či som momentálne naladený na preklad … 😉 Ako sú tu ľudia s angličtinou?

    Liked by 2 people

   • Ja mam tiez velky zaujem, v nemcine tie knihy nie su, ale uz som avizovala segre ze by som nieco mala pre nu preklad 😉

    Like

   • OK, záujem vítam :D, kniha stojí za to. Medzičasom som poslal úvod Matrioške, ktorá sa mi k tomu ozvala, prvá … :-), nemám problém to postupne poslať komukoľvek. Predtým ešte, kým sa dostanem k logistike prekladu jedna vec – predpokladám, že k tomu bude celkom živé diskusia a tá by mohla byť niekde skoncentrovaná. Ako je to s Pini? Je to ešte živá stránka, alebo už ani nie a komunita sa medzitým presunula niekam inam? Presunuli sme na ňu Sebarozvoj, nedeje sa tam nič, keďže sa to celé nejako rozprskalo, takže, ako by to malo/mohlo byť teraz … 😉 ?

    Like

  • Sú 🙂
   Pošli a keď bude priestor pokúsim sa v najlepšom vedomí a svedomí priblížiť to, čo som z toho vyrozumel vo forme článku. 3 kapitoly by som teoreticky mohol zvládnuť.
   “Čmajzol” by som si ho “potom” možno aj na Cesta k sebe, OK?

   Like

  • Nik, môžeme pokračovať tu, bolo by to najjednoduchšie, nakoľko je tu sústredená pozornosť, ale môžeme pokračovať aj na Pini 🙂 Pre mňa sú ok obe varianty.

   Like

 4. 2 kupelky ( centrum ocisty ale aj pohodlia v ktorom sa mozeme citit dobre a rozmaznavat sa ale aj zbavit sa spiny ktora s vonou a bez stop odtecie do kanala) – 2 veci, ktore … zeby nastal cas na rekonstrukciu kupelni? 🙂 Happy New Year a Happy Full Moon 🙂

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.