Ktorá cesta sa cíti dobre?

10672413_834247979961094_6710609794684711898_n

Neexistuje jedna jediná metóda, ktorou sa dá dosiahnuť Tao.
Považovať nejakú metódu za takúto značí, že sme stvorili dualitu,
ktorá nás len odďaľuje od toho, aby sme porozumeli podstate…

(There is no one method for attaining realization of the Tao.
To regard any method as the method is to create a duality,
which can only delay your understanding of the subtle truth.…)

Hua Hu Ching

Osvietenie/Nebo/nirvána, ako len chcete, si môžeme predstaviť ako stred obrovskej gule. Každý z nás sa na tej guli niekde nachádzame, na povrchu či vovnútri, a keďže dvaja ľudia nemôžu stáť súčasne na tom istom mieste bez toho, aby vytlačili toho druhého, logicky každý z nás stojíme niekde inde.

Našou úlohou je dostať sa do stredu gule presne z toho miesta, kde práve stojíme. A to logicky dáva odpoveď, že každý máme inú cestu, pretože každý stojíme inde, i keď cieľ máme spoločný.

Ak stojíme hodne blízko pri sebe, budú sa naše cesty zdanlivo podobať – ale len zdanlivo, pretože tak, ako nie sú dvaja absolútne rovnakí ľudia pod slnkom, naše vnútorné prežívanie toho istého sa bude odlišovať a možno nás nakoniec povedie do končín, kam sa ten druhý nikdy nedostane.

🙂 A kedy naša cesta začne? Vtedy, keď po prvýkrát zhliadneme stred gule. A aj tu: každý ho zhliadneme po svojom. Ale len čo ho zhliadneme, boli sme “osvietení”. A potom budeme “osvietení” ešte mnohokrát – zakaždým, keď sa na našej ceste zastavíme a vyhľadáme očami stred, aby sme sa znova zorientovali. 🙂 Orientovať sa budeme tak dlho, kým sa nedotkneme stredu – a nakoniec sa v tom strede rozpustíme.

Teda: Nepozerajte doprava-doľava na iných ľudí, aby ste sa zorientovali, či ste osvietenejší ako oni alebo nie… Kým to potrebujete zistiť, ste ešte hodne ďaleko od stredu a keďže ho neviete vidieť zakaždým, snažíte sa používať iných ako “náhradný stred”. Keď sa pri tom prichytíte, nezaujímajte k tomu stanovisko (“ja som taký neschopný babrák, fňuk!”), ale sa jednoducho sústreďte späť na seba. Ktorým smerom by sa “cítilo dobre”, keby som sa teraz pustil? A potom sa ním vydajte. Všetky cesty vedú v konečnom dôsledku do stredu – a že tam smerujeme, to zistíme podľa toho, že sa to bude vovnútri “cítiť dobre”.

Takže pohľadajte smer, ktorý sa bude cítiť správnejšie ako tie ostatné bez potreby odlíšiť sa za každú cenu alebo dokázať hocikomu hocičo – a potom ním choďte.

One thought on “Ktorá cesta sa cíti dobre?

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s