Osvietenie

Snakebite mi požičala na prečítanie knihu, ktorá sa jej pozdávala ako niečo, čo ma osloví… Nemýlila sa. Je to Jeffrey Chappell: Odpovědi z ticha. A ako som začala čítať Úvod, rozhodla som sa, že sa úvod dostane aj sem… ale nie v češtine, to už je desaťročia, čo som robila skúšky z češtiny, takže ja si to “prerozprávam”, ako mi zobák narástol (a kurzívou sú moje osobné nejapnosti 😉 ):

Osvietenie je presun identity od toho, čo je viazané časom a priestorom, k tomu, čo je večné. (Bingo! 😀 ) Je to naplnenie rastu vedomia. A nie je to niečo, čo sa deje len legendárnym historickým postavám. Vaše osvietenie je nevyhnutné a môže k nemu prísť už počas tohto života. Všetci sme na ceste k osvieteniu a všetko, čo sa v našom živote stane, je súčasťou tejto cesty. Jediný rozdiel je v tom, že niektorí si to uvedomujú a iní nie.

Každý z nás má svoje osvietené Ja. Je to tá vaša časť, ktorá je už osvietená, už pozná vnútorný pokoj a už dosiahla cieľ vášho vývoja. Keď sa snažíte nadviazať kontakt so svojím osvieteným Ja, vaše vedomie sa pozdvihne, aby sa dostalo na úroveň vyššieho Ja. Nakoniec sa v tejto úrovni usadíte natrvalo a rozdiel medzi vami a vaším osvieteným Ja zmizne. Zjednotenie sa so svojím osvieteným Ja je ukončením hľadania.

Nie každý má zážitok vedomého kontaktu so svojím vlastným osvieteným Ja, hoci ho možno nadviazať mnohými spôsobmi. Tradičné metódy zahŕňajú napríklad vizualizáciu a veštecké metódy ako I-Ging. Omnoho jednoduchšie, priamejšie a jednoznačnejšie je však jednoducho sa so svojím osvieteným Ja v duchu rozprávať. (Tak, a mám vysvetlenie pre svoj dobručký vnútorný monológ. 😛 ) Na konci knihy sú uvedené kroky, ako na to. Nemusíte sa dostávať do tranzu alebo channelovať duchov. Jediný hlas, ktorý začujete, je zvuk vašich vlastných myšlienok. A nepotrebujete na to žiadneho tlmočníka.

Keď som mal trinásť, začal som hovoriť so svojím osvieteným Ja. V duchu som si kládol rôzne otázky o živote. Dostával som na ne odpovede, ktoré sa líšili od toho, čo by som si obvykle myslel. Dôsledne vychádzali z múdreho nadhľadu.

***

Pri poslednom odseku som sa našla sama a zistila som, čo to presne znamenalo, keď mi anjeli tvrdili, že som ich odjakživa počula. 🙂 Neviem, ako vy, ale mne táto pasáž hodne pomohla dať veci do kontextu a dostať vysvetlenia na niečo, čo som si síce myslela, ale teraz zisťujem, že nie som jediná na svete s tým názorom. 🙂

A Snakebite za knižku ďakujem. 🙂

7 thoughts on “Osvietenie

   • Ja tvrdím, že sa to deje preto, lebo knihy prekladajú ľudia, ktorí o téme nemajú ani šajnu a robia to iba ako zákazku, čím skôr, aby sa stihlo vydať stanovenom termíne.

    Páči sa mi

   • Hehe, práve som ju bola objednať na Amazone a zistila som, že chlapík sa nevolá Chappel, ako ho nazývajú Česi, ale Chappell, ako ho nazývajú Američania. 😀 Aj to sa stáva. Dôsledne v celej knihe. 🙂

    Páči sa mi

 1. Z toho, čo som videl a ako aj spomínajú Toltéci (Fire from Within), osvietenie nie je forma presunu identity z väzby časom a priestorom, do niečoho, čo je večné. Je to isto naplnenie rastu vedomia, ktoré sa však deje aj tu v hmote, aj v ďalších a mnohých iných bodoch spojenia jemnohmotnejších a pod., kde môžu byť čas a priestor vnímané odlišne, ale sú.

  Osvietené Ja (Toltéci tomu vravia nagualské telo – ako sú aj oproti tomu napr. snové telo, energetické a pod.) je len jednou zložkou. Avšak integráciou, t.j. rastom vedomia (posunom bodu spojenia) cez jednotlivé svetelné vlákna (ich zahrnutím do vedomia) sa vedomie rozširuje.

  To, čo chcem povedať je asi toľko, že z článku vyplýva, že cieľom vývoja a ukončení hľadania je spojenie vedomia so svojím vyšším Ja. — Veľmi ďaleko od reality. Dávno som nečítal niečo, čo by bolo tomu vzdialenejšie. Alebo inak – ak je všetko hľadanie len spojenie dvoch bodov vnímania, je to dosť chudoba. Rast vedomia je podstatne bohatší :-), vnímavejší, variabilnejší a rozsiahlejší, ako len toto. A na dôvažok, ak by toto bolo to (vedomie + vyššie Ja), nemusel by som byť stvorený do hmotného sveta (viazaného časom a priestorom). Stačilo by nasimulovať pocit vedomia v hmote a jeho približovanie sa k vyššiemu Ja, čo v tejto dobe zvládne aj ľudský programátor hrajúci sa s umelou inteligenciou … chcem tým povedať, prečo by sa mal takou maličkosťou zaoberať niekto, kto stvoril ten obrovský komplex, v ktorom sa nachádzame?

  Ešte poznámka – ak by bol dialóg so svojím vyšším Ja ekvivalentom vnútorného dialógu, potom by logicky bol naším vyšším ja lietavec, ak sa nemýlim … 😉 Slovné spojenie “v duchu sa porozprávať” má asi toľko významov, koľko je nás tu existujúcich bytostí… 🙂

  Páči sa mi

 2. hmmm prečo by sa mal takou maličkosťou zaoberať niekto,kto stvoril ten obrovsky komplex atd…možno preto,že práveže v jednoduchosti je krasa xD…a možno len naša mysel to nievie ,,straviť´´,že pointa by mohla byť taka jednoducha…každopadne,neviem prečo,ale suhlasim s člankom 🙂

  Páči sa mi

 3. Nehľadajte za osvietením nič komplikované …to robia náboženstvá…. kladú podmienky osvietenia… JA som stále s vami a vo vás 😀 JA som svetlo a život …proste a jednoducho SOM…. ani som nebol, ani nebudem… SOM… Kto som? a Čo sa tu deje? 😀 To sú moje otázky 😀 A som v každom bytí ….A osvietením cesta len začína … lebo, hora nepoznaného narastá tým viac, čím viac toho poznám … Osvietenie je istota, že všetka pravda, láska je vo Vás …Mnohý prešli celý svet, aby našli osvietencov, čo ich privedú na cestu osvietenia..a keď im povedal pravdu….smiali sa nad sebou 😆 Ó aké jednoduché 😀 ste osvietený a neviete, že ste osvietený hi hi 😀

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s