Si “stará duša”?

old-soul-quotesVďaka fejsbúku som našla článok o “starých dušiach” (čo je pre mňa totálne absurdný koncept, tak si výťah z neho spracujem sem). Ja neverím na “nové” a “staré” duše. Vlastne neverím na “duše” ako také. Používam to slovo, argumentujem ním, ale len preto, že sa prispôsobujem slovníku komunity… ale v mojom príbehu to s tými “dušami” a “karmou” vyzerá inak. Takže ak budete z prekladu cítiť skepsu, pozrite si radšej originál.

Autorka si definuje “starú dušu” ako “špeciálny typ človeka, ktorý je osamelý a izolovaný takmer od narodenia”. Vraj to nie je povahou alebo preferenciami – ale jednoducho je starý. A mne sa otvára nožík vo vrecku. Niekto si povie, že “to nie je povahou alebo preferenciami”. To si predsa môžeme povedať všetci – aj tí, ktorí sú sami vďaka povahe a preferenciám, ako napríklad ja… Ale je oveľa heroickejšie byť “starou dušou” ako “podivínom”. 😕

Staré duše sa vraj nekamarátia s rovesníkmi, pretože si s nimi nemajú čo povedať. Ja som celý život mala čo povedať rovesníkom – len tí ksichti ma nechceli počúvať. 😛 Ďalšia črta “starých duší” je, že si idú svojou vlastnou cestou, kým ostatní sa zhlukujú a tvoria komunity. Tak aspoň v tomto ohľade som absolútna duševná vykopávka. 😉 Ale v podstate podľa článku každý, kto sa cíti nespolupatričný, je “stará duša”. Ja sa dokonca necítim ani ako “človek”. Nikdy som sa necítila ako “človek”. Na chrbte som mala kožovité krídla, na prstoch pazúry a oči ako plaz. A potom som sa pozrela do zrkadla a videla som “jezuliatko” (fakt mi tak hovorili). Prieeeekak. 😦

No a teraz: ako zistíme, či sme “staré duše” alebo nie? Autorka uvádza 9 príznakov:

1. Ste prirodzený samotár

Pretože záujmy vašich rovesníkov vás nezaujímajú, stránite sa ich. Máte problém vytvárať si vzťah k ľuďom.

2. Milujete poznatky, porozumenie a pravdu

Staré duše akosi prirodzene priťahuje intelektuálna rovina života. Podvedome chápu, že vedomosti sú moc, porozumenie je šťastie a pravda je sloboda. Venovať sa týmto veciam im príde rozumnejšie než čítať si najnovšie klebety o XY (doplňte si sami, ja nikoho nepoznám, pretože najnovšie klebety nečítam 😉 ) alebo výsledky futbalových zápasov.

3. Ste spirituálne založení

Emotívnejšie založené staré duše (hehe, čo je to “emotívny”? 😛 ) majú citlivú a spirituálnu povahu. Pre nich najlepšie použitie času je hľadanie osvietenia, lásky a mieru.

4. Chápete pominuteľnosť života

Staré duše často trpia pripomínaním si smrteľnosti – nielen svojej, ale aj smrteľnosti všetkých naokolo. Preto sú niekedy nekontaktí.

5. Ste premýšľaví a zahĺbení do svojho vnútra

Staré duše hodne premýšľajú – o všetkom. Ich schopnosť reflexie a poučenia sa z vlastných i cudzích skúseností je najlepší učiteľ v živote. Cítia sa takí starí preto, že sa veľa naučili týmto pozorovaním a rozoberaním a premýšľaním. Sú dobrí a vytrvalí pozorovatelia.

6. Vnímate veľký obraz

Staré duše sa nestrácajú v nepodstatných detailoch ako honba za titulmi, pracovným postupom, slávou alebo hmotnými vecami. Pozerajú na život z vtáčej perspektívy a vidia, čo je v danej situácii najrozumnejšie. Problémy vnímajú ako dočasné, ktoré sa pominú a iba zväčšia radosť, čo príde po nich. Preto mávajú pokojnú, stabilnú povahu.

7. Nie ste materialistickí

Bohatstvo, sláva, status a posledný model iPhonu staré duše len nudia. Nevidia dôvod naháňať sa za niečím, čo im môže hocikto ľahko vziať. Krátkodobé “zázraky” im neprinášajú uspokojenie, keďže sami sú dlhodobo orientovaní.

8. Ako dieťa ste boli neprispôsobiví a podivní

Nie je to vždy platné, ale mnohé staré duše pôsobia už v mladosti nezvykle vyspelo. Často dostávajú nálepky ako “introvert”, “predčasne vyspelý” alebo “rebel”, lebo sa správajú odlišne ako väčšina. Často sú nesmierne zvedaví a inteligentní; vidia neužitočnosť mnohého, čo ich učitelia, spolužiaci alebo rodičia robia a hovoria, a stavajú sa na odpor – pasívne alebo agresívne. Ak sa s takým dieťaťom viete dohodnúť ako s dospelým – pravdepodobne ide o starú dušu.

9. Cítite sa staro

Podľa autorky pocity, ktoré takúto starú dušu sprevádzajú, sú opatrnosť voči okoliu, vyčkávavá trpezlivosť a pokojný odstup. To zas ostatní často vnímajú ako “studeného človeka”.

***

V mojich očiach mýtus “starých duší” slúži na jediné – aby v človeku vyvolával pocit, že je niečo mimoriadne, iné (a lepšie) ako tí ostatní. Hmmm… Ale je to skutočne tak? Ak dohromady sme “všetko-čo-je”, nie je to tak, že všetky existujúce vlastnosti musia byť rozdistribuované medzi jednotlivé body, ktoré “všetko-čo-je” tvoria? Z tohto pohľadu sme iní, ale nie špeciálni – len iní svojím účelom, pretože nie sme ruka, ale noha. 🙂

A ja budem asi ten konečník. 😀

 

15 thoughts on “Si “stará duša”?

 1. Ak prijmem koncept starej duše, nič to nezmení na skutočnosti, že situácie ktoré riešim si musím zharmonizovať úplne rovnako, ako ktokoľvek iný. Navyše, logika veci napovie, že ako stará duša tam môžem mať nahromadené riadne množstvo sajrajtu … 😉

  Off-topic, Sun, ľudia sa už vyjadrili k spojeniu Pini a Sebarozvoja 🙂

  Páči sa mi

 2. Aký je vyšší level od starej duše? Alebo rozdelenie na staré a mladé je len podľa vonkajších vlastností – ak si normálny, si mladá duša? 🙂 (Z môjho pohľadu byť normálny je správať sa podľa noriem, čiže ako väčšina.)

  Páči sa mi

  • Síce sa o túto tematiku zaujímam krátko, osobne by som dušu chápal skôr iba ako časť niečoho – pravdepodobne energie, ktorá nie je celistvá resp. všade rovnaká. No potom sa mi vynára otázka. Existuje potom reinkarnácia? Nebude mať tá “duša” tendenciu vrátiť sa späť k celku? Aby som sa vyjadril k téme… Novú dušu by som teda chápal ako časť, ktorá sa len teraz oddelila a je “mladá”, je tu nová a nevie ako sa má správať, je ustráchaná, často málo komunikatívna možno hanblivá, no snaží sa, je zvedavá no opatrná – skoro ako malé slepé mačiatko. Takto by som si asi predstavil človeka s mladou dušou…
   Toto je len môj názor, ktorý sa vekom iste zmení. Vzhľadom na nižší vek pripúšťam skresľovanie či prehnanú fantáziu… Peace :3

   Páči sa mi

  • starou dusou sa mysli dusa, ktora ma za sebou podstatne viac inkarnacii do sveta tu na zemi, v porovnani s novou dusou, ma k dispozicii ovela vacsie mnozstvo skusenosti a vnima svet a zivot zrelsie pohladom ako mlada dusa, prirodzene starej duse sa tie mlade duse zdaju ako menej vyspele, hlupesie, zaostalejsie a pod., naopak mlade duse vnimaju staru dusu ako nieco ine..divne..nerozumeju si. stara dusa dosiahla vrchol toho co realita zivota zeme ponuka, vacsinou uz tu nemusi byt, ale prichadzaju kvoli sluzbe, staci len pritomnost tu vo svete a navysuju priemer, alebo uroven napr. kolektivneho vedomia a pomahaju tym v evolucii tych zatial menej rozvinutych

   Páči sa mi

  • Na inej stránke písali o 5 stupňoch veku duše. (http://www.michaelovouceni.cz/stara-duse/). Ak tomu správne chápem, nieje stará duša ako stará duša a takisto aj mladá duša má svoj vývoj. Niektoré “staré” duše sú staršie a niektoré mladšie, podľa mňa sa to dá prirovnať ku vývoju človeka (najprv je novorodenec, dojča, batoľa…puberta…, dospievanie, stredný vek a staroba), každý vek je od do (napr. staroba je od 60 rokov (ale záleži to aj na jedincovi, niekto je skôr starý a niekto neskôr), keď prekročí 60 rokov (to je to chápanie sveta pre starú dušu) stáva sa starým, ale čo tak 80 ročný človek, považuje sa za starého niekoľko rokov a už má väčšiu skúsenosť s tým, ako je byť “starý”, a už sa v tom orientoval, má viac skúsenosti a poznatky a lepšie vie s nimi pracovať ako ten, čo len teraz sa stal “starým”) Možno to nieje celkom presné, ale takto som to pochopila, zatiaľ iba pár článkov som si o tom prečítala a možno ešte viac to pochopím ak sa tomu budem venovať viac, keďže som sa o “starej duši” dozvedela len včera (ale skôr to vnímam z vlastnej skúsenosti).
   A ešte som nepochopila tvoju otázku o “vyššom leveli”, chceš postupovať ako v hre 😀 ? Po starobe už len ostáva smrť 😀 (keď to je pre teba vyšší level ;-))

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s