Odhŕňame lupene druhej čakry – časť 3.

-guiltVina

Vina je démonom druhej čakry lebo obmedzuje voľné plynutie pohybu, prevažne tým že ho zbavuje pôžitku. Keď sa cítim previnilo za to čo robím, neužívam si to naplno. Neprežívam úplne danú skúsenosť, lebo časť zo mňa je zmrazená, obmedzuje ma alebo sa snaží získať kontrolu nad tým čo robím. Počas večného zápasenia s mojou váhou som sa stále cítila vinne keď som jedla. Následkom toho bolo to že som vôbec nemala pôžitok z jedla a tak som chcela jesť znovu. Nutkavé činnosti sú často pudy pre získanie pôžitku ktoré sú opakované, lebo pocit viny zabraňuje uspokojeniu.

Vina zadržiava tieň v jeho temnej, podvedomej ríši. Dá sa povedať že vina je väzenský dozorca ktorý drží tieň v klietke, bráni mu vystúpiť do svetla vedomia. Samozrejme sa tým tieň držaný v kliekte stane neodbytnejším a dozorca musí utužiť svoju kontrolu.

Vina polarizuje osobnosť. Delí svetlo od tmy, dobro od zla. Jeden deň je nám skvelo a ďalší hrozne a to všetko kvôli tomu čo sme spravili. Čím jasnejšie svetlo, tým tmavší tieň. Čím je pocit viny väčší, tým viac sa snažíme zrovnoprávniť bezchybným správaním. Bezchybné správanie obmedzuje prirodzený tok energie plynúci z nižších čakier hore a vedie k oddeleniu mysle a tela.

Keby sme si všetci mali sadnúť do kruhu a priznať naše hriechy, všetci by sme sa smiali nad nedostatkom našej originality.

Kahlil Gibran

Polarizovanú osobnosť charakterizuje rozmýšľanie typu buď-alebo. Bez mnohotvárnosti celej dúhy väznení čiernobielymi voľbami. Deti bez prirodzeného pocitu spojenia s ostatnými sú zvyčajne učené morálke čiernobielym spôsobom. Toto je dobré, hento je zlé. Toto je pre malé deti s obmedzeným pochopením sveta potrebné, ale dlhodobo ostať pri tomto zmýšľaní znamená zostať v nevyspelom kognitívnom procese.

Deti ktoré žijú v strachu z trestu sú zmrazené v buď-alebo rozmýšľaní. Pochopiteľne chcú aby boli pravidlá jasné, aby sa podľa toho mohli správať a zostať tak v bezpečí. Chcú to mať čierne na bielom a budú náchylný pozerať sa na celý život polarizovaným spôsobom. Čo sa však stane s tými prípadmi ktoré sú medzi?

Stacy mala napríklad problémy s rozhodnutím, či má opustiť svojho priateľa. Existovali pre ňu iba dve voľby: zostať s ním bývať alebo seknúť so vzťahom a nikdy ho už neuvidieť. Ani jedna z možností sa jej nepozdávala. Nenapadlo jej že sa medzi týmito extrémami nachádza ešte niekoľko alternatív. Mohla sa vysťahovať a ďalej s ním randiť, poprípade randiť na chvíľu s ďalšími. Mohla ukončiť vzťah ako taký a znova vytvoriť priateľstvo. Kvôli tomu že sa cítila vinná za svoje negatívne pocity si myslela že ich musí buď úplne prekonať alebo odstúpiť od vzťahu.015_kundalini-2

Pocity sú väčšinou viacvýznamové. Úplne prijať naše pocity znamená prijať túto viacvýznamovosť. Čierno – biele voľby sú zriedkakedy prípustné. Neprípustné voľby nám bránia v rozhodovaní a väznia nás v paralýze. Keď sa nedokážeme pohnúť vpred, maríme aspekt pohybu druhej čakry. Pokiaľ sa cítime uväznení v rozmýšľaní typu buď-alebo, zastavme a položme si otázku: Z čoho máme pocit viny?

Aby boli počítače šikovnejšie, do binárneho systému počítačov sa zavádza aj nový druh matematiky menom fuzzy logika. Táto je schopná približovať sa hodnotám ktoré sú medzi polaritami; nepracuje len so zapnúť/vypnúť, nulou a jednotkou. Fuzzy logika definuje stavy medzi ohryzkom a celým jablkom ako zjedené do polky, už nezostáva veľa, skoro celé a nekonečno ďalších možností medzi. Tieto sú zvyčajne presnejšie a umožňujú lepšie rozhodnutia.

 Nejednoznačnosť narúša stabilitu… Málo z nás má odvahu či silu vydržať napätie medzi protikladmi kým sa neobjaví úplne nové stanovisko…. Keď uznávame protichodné pravdy, musíme si vytvoriť vnútornú rovnováhu aby sme sa neroztrhli na 2 strany.

ALDO CAROTENUTO

Musíme si vyvinúť našu schopnosť cítiť aby sme boli schopní rozoznať jemné odtienky medzi protikladmi. Keď sú pocity ochromené dokážeme rozpoznávať len očividné rozdiely, krikľavé čierno-biele voľby. Keď je prítomný pocit viny, myslíme si že musíme robiť jasné rozhodnutia a nemáme dobrý pocit z odhadov. Následkom toho môže byť pre nás ťažšie dopracovať sa k pravde, ťažšie vyjadrujeme pravdu iným a ťažšie sa prepracúvavame k rozumným rozhodnutiam.

Samozrejme má pocit viny svoje miesto – ako pocit, ktorý nám umožňuje preskúmať naše správanie pred, počas, či po našich činoch. Keď nie je deformovaný, napovedá nám pocit viny kde sú naše hranice a kde by sme mali urobiť zmeny. Na patričnom mieste, ako spätná väzba, je vina nie démonom ale sprievodcom. Len keď sa vina stane prebytočnou, obvyklou, vnútornou a otravnou ovládne voľné plynutie pohybu a úplný zmyslový zážitok zo života, ktorý je tak potrebný pre druhú čakru. Vina je učiteľ keď nás usmerňuje, ale démon ak nás spútava.

Sexualita

wabi-sabi_sex-and-pleasureSexualita je konečným vyjadrením viacerých tém spájaných s druhou čakrou: pohyb, cítenie, pôžitok, túžba, emócie a polarita. Je rozplynutím rozdielností, zjednotením protikladov a spájajúcim zážitkom ktorý prekonáva izoláciu a vytvára základ pre ďalšiu úroveň čakier: moc.Predstavuje priestor pre náš rast keďže nás privádza do spojenia s inými, ktorí sú od prírody rozdielny od nás.

To spojenie kultúry a prírody, práce a lásky, morálnosti a sexuality po ktorom ľudstvo večne túži, toto spojenie ostane snom pokým si človek nedovolí uspokojenie biologických potrieb vo forme prirodzenej sexuálnej (orgazmickej) gratifikácie.

Wilhelm Reich

Na prijatie Erosa musíme mať schopnosť poddať sa, aby sme boli schopní plynúť s biologickou podstatou inštinktívneho/emocionálneho tela. Tanec s Erosom je tanec so životnou silou oslobodzujúceho prúdu dolných čakier. Sexualita je extatickým vyjadrením tejto sily.

Sexualita, ako už bolo predtým spomenuté, bola našou kultúrou nepochopená. Rany zo zlého zaobchádzania so sexualitou sú hlboké a prenikavé, vplývajú na prirodzený prúd vzruchov telom. Vina, démon druhej čakry, je priamou protilátkou pôžitku a sebaúcty. Vina sa liala cez sexuálne brány cez ktoré prúdi Eros takou silou, že pre mnohých sa tento portál už neotvára. A tak zostáva podstatný priechod ku pôžitkom a transformácii zamknutý. Sexualita je vyvrhnutá a poslaná do sféry tieňa, kde na seba vezme svoju démonickú podobu vo forme disociácie a tak zúfalo, za každú cenu hľadá spojenie.

Získať naspäť druhú čakru znamená získať naspäť naše právo cítiť a naše právo na zdravú sexualitu. Získavame tým naspäť moc Erosa, ktorá prúdi všetkými aspektmi života. Táto energia nevrcholí vždy pohlavným stykom. Eros je živý v každom aspekte nášho bytia – vo vôni jedla pripravovaného v kuchyni, vo farbách západu slnka, v jedení zmrzliny počas horúceho dňa. Eros potrebuje byť uctievanou časťou našich zážitkov, pretože je mocným bohom.

Charakteristika vyrovnanej čakrytumblr_mhxfxpBPR11rr6tjno1_500

Vyrovnaná druhá čakra má schopnosť sexuálneho uspokojenia, fyzického pôžitku, všeobecnej radosti zo života, cíti sa pohodlne pri intímnostiach a je schopná pôvabne prijať pohyb a zmenu, vrátane pôvabných fyzických pohybov. Emocionálne stavy sú rovnomerné a jasné. Môžeme hlboko cítiť bez prebytočnej teatrálnosti. Rovnováha zahŕňa schopnosť starania sa o seba a iných a zároveň udržanie zdravých sexuálnych a emocionálnych hraníc.

Sexualita je vo vyrovnanej druhej čakre zdravým vyjadrením intímnosti, pôžitku a radosti s citlivými hranicami a skutočným vnemom spojenia. Táto vyrovnanosť, či jej nedostatok, sa môže vyskytovať vo všetkých druhoch sexuality : hetero-, homo-, bi-, transsexualita… Požiadavky zdravej sexuality môžu byť vyjadrené jedine danými osobami; ale dobrým začiatkom sú všeobecné smernice pre pohlavne dospelých: vzájomné obohatenie, splynutie so životom a podpora rastu; koniec koncov by sexualita mala slúžiť na vylepšenie celého čakrového systému, zvnútra aj zvonka.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s