Čakry a ich "démoni"

Na článok o čakrách zareagoval Gildor tým, že nám poslal doplnenie, ktoré v ňom nebolo. Hovorí tomu “démoni čakier” a mne sa to zapáčilo na prvý pohľad, pretože to je jednoduché a napriek tomu nám účinne pomôže odhaliť, ak máme niekde blokádu. Gildor píše:

Možno by bolo dobré v rámci spoznávania a pochopenia čakier spomenúť aj protipóly ich kladného pôsobenia, to čo Anodea Judith symbolicky nazýva “démoni” čakier.

Podľa nej má každá čakra špecifického démona, ktorý ruší jej zdravie a podkopáva identitu čakry. Používa slovo démon na vyjadrenie protipôsobiacej sily, ktorá zdanlivo zabraňuje prirodzenej aktivite čakry. Zdanlivo preto, lebo “démoni” vznikajú, aby nás niečo naučili. Protipôsobenie, alebo protisila zvyčajne má za následok zosilnenie toho, proti čomu pôsobí.

Prítomnosť démona zdržiava čakru v jej “práci”, ale táto výzva nás tiež núti priviesť viac pozornosti k tej konkrétnej “práci”, takže následne ju dokážeme robiť lepšie. Nespozorovaní démoni nás zdržiavajú v ceste napred. Fixujú našu energiu na určitej čakrovej úrovni, skratujú naše aktivity a vyjadrenie, blokujú rozriešenie.

Keď reagujeme na démona a skúmame dôvod, prečo tam je, nachádzame hlbšie poznanie seba samých. Napríklad uvedomenie si nášho strachu nám umožňuje čeliť mu a pochopiť jeho pôvod, napokon sa stávame odvážnejšími. Uvedomenie si žiaľu umožňuje liečenie a vracia ľahkosť do srdca.

Démonom prvej čakry je strach. Strach vzniká, keď niečo ohrozuje naše prežitie. Bráni nám v cítení sa bezpečne, sústredene, pokojne. Vytvára prehnanú bdelosť, prehnanú ostražitosť, ktorá tlačí energiu do horných čakier.

Démonom druhej čakry je vina. Vina alebo pocit viny ničí prirodzený prúd emocionálnej a sexuálnej energie cez telo, zabraňuje nám oslovovať, znižujúc emocionálne a sexuálne väzby s inými.

Démonom tretej čakry je hanba. Hanba trhá sebaúctu, osobnú silu, spontánnu aktivitu a blaho. Hanba otáča vyžarujúcu energiu tretej čakry proti nám.

Žiaľ je démonom srdcovej čakry. Zármutok pôsobí proti ľahkosti a rozpínavosti srdcovej čakry, zanechávajúc pocity ťažkosti a uzatvorenosti. Žiaľ vychádza z poranení srdca.

Lži predstavujú démonickú antitézu ku pravdivej komunikácii v piatej čakre. Lži prekrúcajú náš vzťah k vonkajšiemu svetu skreslenými, skomolenými informáciami.

Ilúzia je démonom šiestej čakry. Fixuje našu pozornosť a zdržiava nás od presného vnímania.

Pripútanie je démonom siedmej čakry. Pripútanie je malé zameranie pozornosti, ktoré zahaľuje uvedomenie si jednoty s kozmickým vedomím.

Priznám sa, hneď na prvý pohľad som “vyhmátla” nejaké nespracované veci u seba… takže dúfam, že vám ostatným to pomôže rovnako! 🙂 A Gildorovi ešte raz ďakujem. 🙂

43 thoughts on “Čakry a ich "démoni"

 1. Článok som ešte nečítal, ale raz si mi povedala, že mám do teba rýpať (teda chápem to, aby som ťa upozorňoval na veci, ktoré sa mi nezdajú, a tak ti vlastne pomáhal). Prečítal som len nadpis. A otázka : Prečo si dala slovo démon do úvodzoviek? Rozmýšľaj 🙂

  Páči sa mi

  • 🙂 Neviem… Dokonca ani neviem, či som to dala do uvodzoviek ja alebo Gildor. Halt, skleróza…

   Ale jednu odpoveď pre teba mám, možno nie tú, ktorú čakáš: ja na “démonov” totiž neverím. Verím na energie rôznych kvalít – ale démonizujeme si ich asi my sami. Neviem. Alebo potom som jeden z tej ich bandy 😛 (a je zopár ľudí, ktorí ti to s radostným zábleskom v počestnom oku okamžite podpíšu! 😆 )…

   Páči sa mi

   • Helar,
    je to presne reakcia, akú som očakával. Alebo podobná 🙂 Vravíš, že neveríš na démonov. V mojom poňatí to znamená, že si si vytvorila v hlave nejaký mentálny model alebo obraz démona, a popieraš jeho existenciu “tam vonku”. Súhlasím, že existujú energie rôznych kvalít, ale kto/čo im tú kvalitu dáva(=prisudzuje)? Zrejme mi, ľudia. Porovnávaním. Takáto predstava reality je skutočne veľká prekážka ak chceš vidieť (a myslím, že chceš).
    Snáď som to vyjadril tebe zrozumiteľne 🙂 Od istého okamihu veci viac cítim, alebo viem, a s tým rozum a vysvetľovanie nič nemá. 🙂

    A tak trochu mimo : Spomínaš si ako si mi hovorila, že ak získam spojenca ostanem sám? No ešte som ho síce nezískal, a vtedy som ani nevedel čo presne tým myslíš, ale začínam pociťovať podivnú samotu. Je to jasné vedomie, že aj keď sú ľudia pri mne, ja tam niesom. Že som z iného sveta.
    Neviem, aká presne si ty energia, ale ak si podobná ako ja, tak to hneď pochopíš s touto melódiou

    Páči sa mi

   • Tomáš,

    tú samotu mám už ako-tak za sebou. Momentálne (=dnešný deň) som sa prepracovala k stavu, že mám totálny odstup od seba, od sveta, od internetu, od tejto stránky… Všetko mi je jedno. Nie je to zlý pocit, len nezvyklý. Uvidíme, ako dlho vydrží. 🙂

    A teraz k “démonom”. 🙂 Vnímam to tak, ako že človek má schopnosť vibrovať v istom pásme. Nízke vibrácie sú “zlé” pocity, vysoké vibrácie sú “dobré” pocity. Ale sú ľudia, ktorí to neberú ako “ja mám teraz zlý pocit”, ale potrebujú presunúť zodpovednosť za ten pocit na niekoho “tam vonku” – a tak vyrobia “démona”. Alebo “Boha”. A potom začnú deliť na démonov a anjelov (dnes som k tomu práve dávala niečo na Angelárium) a zabudnú, že Boh je plné pásmo toho, čo existuje (a teda v tom aj plné pásmo toho, čo sú oni schopní pocítiť). Že Boh je aj strach, aj vytrženie, aj radosť, aj bolesť – pretože Boh (a anjeli) sú nosná vlna, ktorá toto všetko (a aj nás) umožňuje.

    Páči sa mi

   • Rozumiem tvojmu pohľadu, aj keď si myslím, že nieje celkom “košér”. Ešte stále vychádzaš s kresťanskej (alebo nejakej inej divnej) tradície =dobro vs. zlo. Pre mňa je démon jednoducho energia, ktorá mi niečo môže urobiť a nemusí, a podľa toho jej budem prisudzovať vlastnosti (ak budem mať chuť 🙂 ). Takže tak.. 🙂

    Páči sa mi

   • 😀 Vidíš niečo, čo tam nie je… Nevychádzam z ničoho “nie kóšer” alebo “divného” 🙂 – uvedomuješ si, že oboje je hodnotenie? Dokonca ani nedelím veci na dobré/zlé. Hovorím o pásme vibrácií od menej príjemných po veľmi príjemné. A o tom, že na dobré/zlé ich delia iní ľudia a mne to ide na nervy. (To som nepovedala tu, ale tvrdím to už asi rok všade, kde sa dostanem k “šteku”. 😛 )

    Sme na jednej lodi. “Démon” je proste istá vibrácia energie. Niektoré nemajú vlastné vedomie, iné ho majú. Ale nerobia nám zle úmyselne… ale preto, že z toho niečo majú. Žaba neloví komáre preto, aby ochránila ľudí, ale preto, že jej chutia. 🙂 A v mojom vnímaní (možno je príliš materialistcko-mechanistické) je to vec “synapsí” (neviem, či je to to správne slovo, Wikipédia ma nechala na holičkách; chcela som povedať dve vzájomne vyhovujúce napojenia, háčik a pútko alebo niečo také). Proste aby sa do teba mohlo toto “niečo” zaháčknuť, musíš mať voľný “port” s patričnou konfiguráciou. Inak má smolu.

    A myslím, že celé tie vzostupové teórie sú o tom, ako znefunkčniť tie menej prospešné porty a nechať len tie, ktoré sú pre nás prospešné. Aj keď “prospešný” je zas len vec interpretácie.

    Páči sa mi

   • V poriadku. Zle som sa vyjadril. “Nie košér” som myslel niečo ako “nie prospešné pre tento účel = a to pre vývoj”. Urobil som chybu, keď som napísal z čoho vychádzaš – to ja vedieť nemôžem. Inak s tebou celkom súhlasím. 🙂

    Páči sa mi

   • hi hi hi … heli, tomáš, 😀 … táto debata je naprosto skvelá 😀 😀 😀 … viete že mi pripomínate jedno řčení?!?… v tejto debat ste ako jeden za 18 a druhý bez 2 za 20 …. 😀 😀 😀 … veď ste točili o tom istom, len každý má svoj spôsob vyjadrovania 😀 😀 😀

    hm, … moja skúsenosť mi hovorí, že citlivý jedinec ak je schopný vnímať akúkoľvek entitu … s nízkymi či vysokými vibráciami … (toto je porovnanie k nášmu vnímaniu a mne to tiež skutočne vadí, pretože ja tieto “mršky” beriem ako fakt, jednoducho také sú a šlus, neriešim aké sú 🙂 ) … ukáže sa mu v podobe, ktorú on má spolu s tou ktorou danou entitou vžitú, t.j. … ak to má byť anjel s krídlami, tak ju tak aj uvidí, to však ešte neznamená, že vôbec má nejaký vzhľad a ak má tak isto nezodpovedá našej dlhoročnej predstave 😉 a nástenným maľbám po kostoloch .. 😀 .. takže, keď sa ma niekto opýta, ako vyzerá napr. Pán Smrti, odpoviem mu … Mne sa ukázal v tejto podobe …

    Páči sa mi

   • Hej. Anjeli sa bohovsky (Otec promine) rehotali na mojich pokusoch priradiť im rastlinu, zviera, farbu… a ja som nechápala.

    Ale to je ako priradiť Všetkému-čo-je (=Otcovi) pohlavie… Ja ho vnímam ako muža. Možno preto, že som kedysi pozerala sväté obrázky a tam bol vždy muž. V syntaxi môjho rodného jazyka je “on”. Smiešne, keď je všetko. 🙂 Ale trvalo mi vyše roka, než som to dokázala prehltnúť a brať ako to, čo ty – ako fakt bez interpretácie.

    Páči sa mi

   • hm, ja Otca vnímam ako energiu, čistú a neskutočne radostnú, pokojnú nedá sa to opísať … slová sú v tomto kontexte úplne zbytočné a nedostačujúce …..

    ale keďže žijem takisto v reálnom živote, a vidím tie božie tvory opačného pohlavia, tak som narozdiel od teba heli presvedčená, že otec je isto žena, … 😉 … lebo len žena mohla byť natoľko súcitná a vytvoriť to čo vytvorila …. 😆 😆 😆 … klídek, … tí čo sa akosi teraz naježili … 😉 … už ako pubertiačka som vedela toto, … ste ako vzduch … 😉 … bez vás sa nedá dýchať …. hi hi hi …

    Páči sa mi

  • Slovo démon som dal do uvodzoviek ja, aby som tým zabránil tomu, aby v tom niekto videl dvojrohého satyra sediaceho na štvorlupňovej Muladhare 🙂
   Keďže toto je všetko čerpané od Anodea Judith, tak som ho naschvál dal do uvodzoviek a hneď podal vysvetlenie, čo by sme mali v tomto článku za tým slovom vidieť podľa názoru Anodea Judith.
   Hmmm, kľudne rýp aj do mňa, ale mne nedochádza prečo by to nemalo byť v uvodzovkách…:( ja som tým len chcel predísť zovšeobecňovaniu… 🙂

   Páči sa mi

   • A keď ti poviem slovo “herdaswtucf”, tak ho musím tiež dávať do úvodzoviek, keď predpokladám, že to napr. zoberieš ako urážku? Pretože aj to je jeden z významov. 😀

    Páči sa mi

   • Nie, Tomáš, musíš ho dať do uvodzoviek, aby sme pochopili, že si práve nemal delírium tremens a že si chcel niečo zmysluplné povedať. Všetko je to len vec vzájomnej komunikačnej dohody. 🙂

    Páči sa mi

   • Nebudem to brať ako urážku, lebo to slovo je pre mňa úlne nové a týmpádom u mňa štartuje s čistou kartou
    ďakujem, dal si mi nápad 🙂
    odteraz protipôsobiace sily, ktoré zdanlivo pôsobia proti energii čakry budeme nazývať herdaswtucf a týmpádom si nikto pod tým nebude predstavovať nič zavádzajúce a pravdepodobne si lepšie dokáže predstaviť svet čakier zo zorného uhla Anodea Judit, super nápad 😀
    Heli, ak súhlasíš, tak môžeš premenovať článok 🙂

    Páči sa mi

   • Hmmm, no OK, môže to zostať ako pozdrav, ale Tomáš mi musí preplatiť logopéda!!! 🙂
    A keď už takto spamujem, tak ešte zopár nepotrebných vecí :

    Heli : tú čakrovú kyticu si robila ty? nádherná!
    Tomáš : Tá LoTR pesnička je veľmi pekná, ale na Aníron to nemá 🙂
    (natrafil si na veľkého LoTR fana ináč)

    PS: veľmi som sa musel snažiť, aby som nič nedával do uvodzoviek, asi mám taký “tik”… :DDD

    Páči sa mi

   • Nový pozdrav sa mi nepáči. Vyslovuje sa veľmi ľahko. To by ho mohol používať každý – a to by potom boli všetci toltékovia?! Tak to veru nie! My sme tajné, najtajnejšie a najzaprisahanejšie spoločenstvo a máme mať pozdrav, že ho nevyslovíš bez possss…tranného úmyslu… Môže to byť štvorpísmenkové (four-letter word), ale nemohlo by to byť niečo tajuplnejšie? 😀

    Tú kyticu som robila vlastnopočítačovo. 🙂 Ja si takto kvety orezávam a skladám z nich obrazce. 🙂 Som rada, že sa páčila. 🙂

    Páči sa mi

   • No neviem, ale sme rozhodne najtajnejšie spoločnosť, ktorá má sídlo na verejnej stránke (vlastne blogu) 😀 Ale aj tak – odkiaľ vieš ako sa vyslovuje? Hmmm??? 😀

    Páči sa mi

   • “Čítaj, jak sa píše”. Hlavne u angličtiny. Herdaswtucf má veľmi jemné, mäkké ukončenie, také “šup do inej dimenzie!”… Som rada, že Gildor prehodnotil svoje stanovisko (načo sú toltékovi stanoviská?! a najmä odlišné od mojich?!) a smieme pozdrav používať naďalej.

    Skratka môjho anjelského mena je PRKNE. Tak sa nečuduj, ak mi kdečo prichodí ako príťažlivé a ľahko vysloviteľné… 😀

    Páči sa mi

   • Ďakujem za zrkadlo 🙂 Som nevedel že mám až toľko akné :)))
    Môj problém je, že si často myslím že je špinavé zrkadlo, nie ja… 🙂

    Páči sa mi

 2. Ďakujem, mne to pomohlo 🙂 ..som nevedela, že aj niečo takéto je v čakrách..hneď som spracovala dvoch “démonov”.

  Tomáš, možno preto, že nie je démon ako démon 😀

  Páči sa mi

 3. Ach vy Toltéci ste strašní špekulanti 🙂

  Tak teda skúsim po toltécky 🙂

  Berte tento článok ako pomôcka k odosobneniu a “čakrového stalkingu” (uvodzovky sú tam preto, lebo som to teraz vymyslel…)
  pôjdete pekne od Muladhary po Sahasráru a budete pekne skúmať napr. kedy ste cítili strach, prečo ste ho cítili, uvedomíte si ho, poučíte sa zo situácie a nabudúce budete v rovnakých situáciách menej seba-dôležitý a odvážnejší … 🙂
  viac ešte po toltécky bohužiaľ neviem 🙂

  Páči sa mi

 4. Už mám. Bude to taká šifra. Ten pozdrav bude “pivo!”. Prečo pivo? No pozri čo je za tým skryté – keď zoberieš slovo láska, dáš preč písmeno “l” a ostané písmená nahradíš inými a vyjde ti :….. PIVO! Myslíš, že to je náhoda??? 😀 😀 😀

  Pivo!

  Páči sa mi

 5. hm, páči sa mi ten článok, hm, no ale som rozčarovaná … bo “démona” ktorého som vyňurala u seba, hm, no úúúúúžas totok, to sa s ním ako popasujem?!? … 🙄 … čo je pravda a čo ilúzia, hm, hm, …. vrrrrr, … 😕 no do kelu …

  Páči sa mi

 6. mohol by som poprosiť o anglický preklad tých 7 slov? viem existujú slovníky ale tam je viac možnosti a ne-umím vybrať tie najvhodnejšie 😀

  Páči sa mi

  • Tak ja som to síce nečítala, ale skúsim: fear/strach; guilt/vina; shame/hanba; sorrow/žiaľ (tu si nie som veľmi istá, môže byť aj hurt alebo pain); lie/lož;illusion/ilúzia;attachment/pripútanie.

   Dúfam, že Gildor tieto komentáre nájde a zareaguje.

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s