Miesto afirmácií otázky

questionPre niektoré typy ľudí pozitívne afirmácie nezaberajú, pretože síce dobre znejú, ale niečo v ich vnútri sa prieči im uveriť. Obvykle to bývajú podvedomé blokády/presvedčenia, ku ktorým nemáme prístup.

U Siranusa Svena von Staden som sa stretla s technikou, ktorá sa bežne používa v reklame a zakladá sa na výskume ľudského mozgu. Keď človeku niečo tvrdíme, čo sa mu nechce počúvať, jeho mozog sa vypne a naše slová idú jedným uchom dnu a druhým von. Ale otázky sú pre ľudský mozog neodolateľné – chytia našu pozornosť a výchovou sme naučení, že keď sa niekto pýta, musíme odpovedať.

Prenesme to na afirmácie: ak afirmatívne tvrdenie v nás vyburcuje vnútorného kritika, ktorý nám okamžite začne brániť zrealizovať to, čo tvrdíme, tak otázka vedie mozog k tomu, aby zabral a našiel spôsob, ako dosiahnuť to, čo chceme.

Takže ak nám afirmácie nezaberajú, skúsme ich premeniť na otázky. Teda miesto “zo dňa na deň sa mi darí lepšie” si položme otázku “prečo sa mi dnes darí lepšie než včera?”

V angličtine sa táto technika nazýva afformations, Siranus Sven von Staden ju nazýva Powerfragen.

5 thoughts on “Miesto afirmácií otázky

 1. Zaujímavé, tou otázkou je to ešte aj zduplované. Nie je to len potvrdenie niečoho, ale zároveň hľadáme, aj keby len podvedome, odpoveď na túto otázku. A aby sme na ňu vedeli odpovedať, smeruje to našu pozornosť v živote k videniu toho nami želaného.

  Páči sa mi

 2. Tiež používam tieto otázky, ale u mňa by ten monolog vyzeral asi takto.
  Zo dňa na deň sa mi darí lepšie. Zistím že nefunguje. “Prečo neverím že sa mi zo dňa na deň darí lepšie?” lebo si neverím. Prečo si neverím? lebo XY povedal, že sa mi nebude dariť, a jeho názor bol pre mňa dôležitý. Tak mu odpustím, že mi to povedal, aj sebe, že som mu uverila a vrátim sa k pôvodnej afirmácii.

  Páči sa mi

 3. skvely clanok, trefny, kratky, vystizny, a uz viem ako na tie blokady ku ktorym sa nie je lahke dostat..
  su to aj veci ktore si nesiem z min zivotov pretoze pocas tohto som nemala kde ich nadobudnut..takze super

  dakujem 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s